W połogu kobieta zazwyczaj nie ma siły i ochoty na ćwiczenia, tymczasem już kilka dób po porodzie warto przemóc lęk i zmęczenie, bo ćwiczenia pomogą Ci szybciej wrócić do formy i odzyskać siły dla swojego maleństwa
fit.pl
2014-01-30 00:00
Udostępnij
Ćwiczenia po porodzie
mama dziecko(2)Ćwiczenia po porodzie można wykonywać już przed upływem 12 godzin od porodu, jeśli tylko mama rodziła siłami natura a lekarz nie widzi przeciwwskazań.

Ćwiczenia oddechowe, dłoni, rąk i nóg można wykonywać jeszcze zanim kobieta będzie mogła wstać z łóżka, także pierwsze próby wstawania to doskonały moment, by trenować różne partie ciała a także mięśnie brzucha.

Ćwiczenia dłoni i rąk

Pozycja wyjściowa do ćwiczeń: leżenie na plecach

1. Na początku dość spokojnie ćwicz mięśnie dłoni i przedramion zwijając dłoni w pięść i rozluźniając je.
2. Zginaj i prostuj ramiona w łokciach.
3. Rozstaw palce i łącz je.
4. Unieś ramiona, zginaj je w łokciach z jednoczesnym głębokim wdechem.

Ćwiczenia nóg

pozycją wyjściową jest leżenie na plecach.

1. Wykonuj okrężne ruchy stóp w prawo i lewo, skręcaj stopy do wewnątrz (podeszwy niech zbliżają się do siebie, oraz do zewnątrz tak by się od siebie oddalały.
2. Zginaj podeszwy stóp, a następnie rozluźniaj je z jednoczesnym ściąganiem palców stóp.
3. Zginaj nogi w kolanach jednocześnie prawa i lewą nogę na zmianę. Powtarzając serię po 5 zgięć.
4. W pozycji bocznej zginaj nogi w kolanie tak, by stopą dosięgnąć pośladków. Przytrzymaj stopę a następnie powróć do pozycji wyjściowej. To samo na drugim boku z drugą nogą. Odpocznij

cwiczenia po ciazaĆwiczenia przy próbie wstawania z łóżka

Połóż się na boku łóżka. Spokojnie opuść nogi a następnie opierając się na łokciu przenieś ciężar ciała na biodro i łokieć i ręce, postaw nogi na podłodze, a skrętem ciała przejdź do stania pamiętając.

Po każdym spokojnym zejściu spokojnie spaceruj wokół łóżka. To dobra metoda dla kobiet, które są dopiero po pierwszej dobie od połogu i jeszcze nie mają sił, w razie kołowania w głowie, łóżko jest w pobliżu, by móc na nim odpocząć.

Wszystkie ćwiczenia wykonuj powoli nie forsując ciała, zwłaszcza, gdy jeszcze jesteś w szpitalu i powoli dochodzisz do formy.

www.dziecko.fit.pl