fit.pl mobile logo

Czy problem otyłości dotyczy także Twojej rodziny?

1 marca obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością. Otyłość to powszechny problem, którego nie da się ograniczyć do konkretnej płci czy wieku. Nie wszyscy zdajemy sobie jednak sprawę z faktu, jak wiele młodych osób ma problemy z nadmierną masą ciała. Nie chodzi jedynie o nastolatków, z badań wynika, że nawet co trzecie polskie dziecko między 5. miesiącem a 3. rokiem życia ma nieprawidłową masę ciała!1 To konsekwencje nieprawidłowego żywienia w kluczowym okresie 1000 pierwszych dni życia, liczonym już od poczęcia

Rodzina wagi ciężkiej

Jeśli tata albo mama zmagają się z problemem otyłości, ich dziecko jest bardziej narażone na ten problem. Aż 70% najmłodszych, których rodzice walczą ze zbędnymi kilogramami, ma nieprawidłową masę ciała1. Jeśli więc w domu rodzinnym jest mało aktywności fizycznej i popełniane są błędy w komponowaniu codziennej diety, może to nieść negatywne skutki dla całej rodziny. Dlaczego? Ponieważ dzieci są bacznymi obserwatorami i powielają nieprawidłowe wzorce rodziców. Geny to nie wszystko! Dla rozwoju ryzyka otyłości liczy się nie tylko materiał genetyczny, ale także to, co jemy i jak spędzamy wolny czas. Jeżeli oboje rodzice utrzymują prawidłową masę ciała, ryzyko otyłości u dziecka to jedynie 10%2.  

Jak rozpoznać problem otyłości?

Rodzice często sami potrafią dostrzec problem z nieprawidłową masą ciała dziecka. Swoje wątpliwości mogą rozwiać u specjalistów.

„Otyłość, niezależnie od wieku, niewątpliwie związana jest z nadmiarem „kalorii” w stosunku do potrzeb organizmu, czego wynikiem jest magazynowanie nadmiernej ilości energii w komórkach tłuszczowych. Lekarz pediatra może zaobserwować nieprawidłową masą ciała i rozpoznać zagrożenie nadwagą lub otyłością, analizując rozwój dziecka w oparciu o siatki centylowe. W przypadku rozpoznania problemu nie należy biernie czekać na to, aż dziecko z nadwagi wyrośnie. Pomocy w takim przypadku powinien udzielić doświadczony dietetyk, pod czujnym okiem lekarza pediatry, wszystko po to, aby pożegnanie z otyłością nie zaburzyło prawidłowego rozwoju dziecka” – zaznacza Joanna Neuhoff-Murawska, dietetyk z Centrum Zdrowia Dziecka.
Nie tylko nadwaga stanowi problem, niedowaga u małych dzieci także może prowadzić do otyłości w dorosłym życiu. Jeśli masa ciała dziecka nie jest proporcjonalna do jego wieku, może to oznaczać zły stan odżywienia, który z biegiem lat będzie powodował problemy nie tylko z masą ciała, ale także ze zdrowiem. Warto pamiętać, że maluch, zwłaszcza na etapie 1000 pierwszych dni życia, wymaga zbilansowanego sposobu żywienia, dopasowanego do jego wyjątkowych potrzeb.

Otyły i źle odżywiony?

To, że dziecko jest otyłe, wcale nie oznacza, że jest jednocześnie dobrze odżywione. Z badania „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia – badanie ogólnopolskie 2016” wynika, że rodzice mają trudność z zapewnieniem dziecku odpowiedniej ilości składników odżywczych. Aż 94% dzieci po 1. roku życia otrzymuje z dietą niewystarczającą ilość witaminy D, a niedobory wapnia występują w dietach 42% dzieci po 1. roku życia3. Nadmierna masa ciała i zły stan odżywienia u dziecka mogą niestety prowadzić do rozwoju chorób dietozależnych, takich jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, a nawet nowotwory. Warto zaznaczyć, że rozwojowi nadwagi i otyłości można zapobiec już na etapie planowania ciąży!

otylosc_1

Lepiej zapobiegać niż leczyć

1000 pierwszych dni życia dziecka, liczone od poczęcia, to kluczowy okres w rozwoju człowieka, czas tzw. programowania metabolicznego organizmu oraz kształtowania nawyków żywieniowych. To okres najintensywniejszego rozwoju i wzrostu w ciągu całego życia, który już się nie powtórzy. Trzeba wykorzystać go jak najlepiej, dla zdrowia dziecka teraz i w przyszłości. Więcej na ten temat prawidłowego żywienia w pierwszych latach życia, również w kontekście prewencji otyłości można znaleźć na stronie www.1000dni.pl.

„Przyszła mama, dbając o siebie i nienarodzone jeszcze dziecko poprzez właściwie zbilansowaną dietę i osiąganie właściwych przyrostów masy ciała, nie zawsze zdaje sobie sprawę, że w ten sposób umożliwia właściwe „programowanie” metabolizmu swojego dziecka. Kolejną odpowiedzialną decyzją jest karmienie maleństwa piersią przez przynajmniej 6 miesięcy jego życia, jednocześnie zdrowo się odżywiając. Ważny jest też moment nauki smaków, warzywa powinny być pierwszym wyborem na etapie rozszerzania diety. Rodzice powinni też zwrócić szczególną uwagę na jadłospis dziecka, które ukończyło 1. rok życia.  Poprzez przestrzeganie zasad prawidłowego żywienia dziecka przez okres 1000 pierwszych dni i w starszym wieku opiekunowie zwiększają szansę maluszka na szczupłą sylwetkę i zdrowie w jego dorosłym życiu” – podsumowuje Joanna Neuhoff-Murawska.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
gabka5655

Serdecznie polecam trenera Igora Wejdź na stronę WWW.IGORTRENERONLINE.PL Osiągnij szczupłe lub muskularne ciało szybciej niż kiedykolwiek! Prosty trening, tania dieta, indywidualnie dobrana suplementacja! Wejdź teraz na www.igortreneronline.pl i wygraj nawet 10 tysięcy złoty! Sama skorzystałam i serdecznie polecam :D

Zgłoś nadużycie-
xnk55486

Spoglądasz z niechęcią w lustro? Chcesz pozbyć się kompleksów, lub być królem/królową plaży przyszłego lata i nie tylko? Znam świetną osobę, która sprawi, że twoja sylwetka odmieni się na lepsze. Igor Mieńkowski-trener dzięki któremu dziewczyny na ulicy oglądają się za mną, a nie ja za nimi, tak jak to było wcześniej, gdy go jeszcze nie znałem. Wejdź teraz na www.igortreneronline.pl i ciesz się odpowiednim pakietem, ułożonym indywidualnie dla ciebie. Przykładowe opinie:"Najbardziej skuteczny trener. Dzięki PAKIETOWI DZIK każdy mężczyzna może wreszcie wyglądać jak prawdziwy, męski facet."- STREFA MOCY HERKULES - FITNESS SIŁOWNIA SPA "PAKIET DZIK to najlepsze rozwiązanie dla faceta w każdym wieku."- MUSLCEPOWER- TWÓJ SKLEP Z ODŻYWKAMI www.igortreneronline.pl Wejdź! Dla nowych użytkowników konkurs! Zakup dowolny pakiet i zdobądź szansę na wygranie 10 000 zł. Połącz przyjemne z pożytecznym! Dołącz już dziś! Jeśli masz jakieś pytania, możesz liczyć na moją pomoc!!!

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl