Co powinno się w niej znaleźć, jakie leki można podawać dziecku bez recepty? Komponując apteczką dla malucha, warto trzymać się kilku zasad  
fit.pl
2011-08-03 00:00
Udostępnij
Domowa apteczka niemowlaka
dziecko-choroba(1)Jak zorganizować domową apteczkę?

Po pierwsze leki, które przyjmuje dziecko powinny mieć własną apteczkę, nie powinniśmy trzymać ich razem z lekami dorosłych. Zwłaszcza w nocy, gdy dziecko ma gorączkę a mama jest zaspana, łatwo może dojść do pomyłki.

Leki należy trzymać w suchym, ciemnym i niedostępnym dla dzieci miejscu.

W aptece, co jakiś czas należy robić porządek, przeterminowane leki lub te na receptę, których już nie można podać dziecku, zamiast wyrzucać, możesz oddać w pobliskiej aptece.

Pamiętajmy, że cześć antybiotyków i prebiotyków wymaga chłodu i najlepiej trzymać je w lodówce

Dawkowanie leków

1. Sprawdzaj, które leki możesz podawać dziecku bez recepty. Jeśli dolegliwości maluszka nasilają się i nie ustąpią po dwóch dniach od podania leków, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą.

2. Jeśli podejesz lekarstwa samodzielnie, czuwaj, by były to preparaty wyłącznie dla dzieci. Zawsze sprawdzaj dawki, odpowiednie dla wieku dziecka.

3. Sprawdzaj datę ważności a także skład leków. Dzieci często miewają uczulenie składniki leków przeciwbólowych. Leki typu Apap i Panadol zawierają paracetamol. Zaś ibufen, ibuprofen, ibuprom oraz nurofen zawierają ibuprofen. Nie każde dziecko taka samo reaguje na te składniki.

Działanie leków

Niektóre leki o dobrej dacie ważności po kilku miesiącach od otwarcia nie zachowują już swoich właściwości. Syropy, zasypki czy maści mogą okazać się kompletnie nieprzydatne np. po pół roku od otwarcia opakowania.

Jeśli dziecko ma zaledwie kilka miesięcy, nie warto samodzielnie podawać leków. Każdy niepokojący objaw powinien być skonsultowany ze specjalistą.

www.dziecko.fit.pl