Główny Inspektor Sanitarny chce wprowadzić zakaz sprzedaży napojów energetycznych w Polsce dzieciom poniżej 12. roku życia  
fit.pl
2011-04-01 00:00
Udostępnij
Energy drink nie dla dzieci!
dziecko drinkEnergetyczne drinki na bazie kofeiny oraz innych związków pobudzających, które coraz częściej trafiają do rąk młodych ludzi stanowią ogromne zagrożenie dla ich zdrowia. 16 latkowie, którzy już nadużywają tych napojów, mają niewielkie szanse na zdrowsze życie po 60.

Naukowcy stwierdzają, że już systematyczne picie tego typu napojów to spożycie wprost proporcjonalne do np. 3 wypitych kaw. Dzieci, które regularnie piją tego napoje o działaniu pobudzającym będą miały w przyszłości problemy z sercem a także zaburzeniami układu krążenia.

GIS chce wprowadzić informacje na opakowaniach napojów o przedziale wiekowych, w którym może być on spożywany. Taka sama sytuacja może spotkać mocne "szoty", którymi również zainteresował się Główny Inspektor Sanitarny. Te bardzo niebezpieczne napoje otrzymają informację - „niewskazanie poniżej 16 roku życia”.

Pomysł GISu chwalą eksperci, ale decyzja o informacjach na opakowaniach musi zostać zatwierdzona  rozporządzeniem mister zdrowia.

Także Europejska organizacja napojów bezalkoholowych UNESADA na początku roku już zdecydowała, że producenci, niebezpiecznych dla dzieci napojów energetyzujących będą musieli zamieścić ostrzeżenia na opakowaniach swoich produktów.

www.dziecko.fit.pl