Gimnastyka wzmacnia kości dorastających dziewczynek

Od lat wiadomo, że aktywność fizyczna jest bardzo ważna, szczególnie dla młodych organizmów. Warto więc zachęcać dzieci do ćwiczeń
fit.pl
2013-07-19 00:00
Udostępnij
Gimnastyka wzmacnia kości dorastających dziewczynek
gimnastykaBadania nad związkiem aktywności fizycznej, a gęstością i wytrzymałością kości od dawna są prowadzone przez lekarzy medycyny sportowej, na potrzeby sportowców. U młodzieży istnieje zależność między obciążeniem kośćca podczas treningu, a jego ogólną kondycją.

Dlatego też lekarze medycyny sportowej wysnuli wniosek, że dorastające dziewczynki powinny ćwiczyć gimnastykę artystyczną, wykorzystując do ćwiczeń obręcze i wstążki.

Im bardziej wymyśle ćwiczenia wykonuje dziecko, które dorasta, tym mniejszy problem z kośćmi i stawami w wieku późniejszym. Właśnie gimnastyka artystyczna najkorzystniej wpływa na gęstość i wytrzymałość kości, szczególnie u dorastających dziewczynek.

W badaniu, które prowadził dr Symeon Tournis z Uniwersytetu w Atenach w Grecji, wzięło udział blisko 30 dziewczynek w wieku od 9 do 13 lat, trenujących gimnastykę artystyczną od co najmniej dwóch lat. Grupę kontrolną stanowiły 23 dziewczęta ćwiczące tylko standardowo na lekcjach wychowania fizycznego w szkole.

Wyniki badań jasno pokazały, że regularny trening wpłynął na wyraźne wzmocnienie struktury kości, a także grubość ich zewnętrznej powłoki. Dzięki temu kości dzieci były nie tylko zdrowe, ale również bardziej wytrzymałe.

Biorąc pod uwagę fakt, że ryzyko osteoporozy można wykazać już w dzieciństwie, można wnioskować, że dziewczynki ćwiczące nadal po okresie dorastania powinny zachować zdrowie nawet, jeśli trening będzie niezbyt intensywny - podkreślił dr Tournis.

www.fit.pl