Infekcja gardła u malucha? Nie daj się!

Maluch odmawia jedzenia, krzywi się przy każdym przełykaniu śliny i oznajmia, że boli go gardło? Trzeba działać!
2016-12-12 00:00
Udostępnij
Infekcja gardła u malucha? Nie daj się!

Napary, płukanki i roztwory, czyli domowe sposoby na ból gardła

Ból i drapanie w gardle często dopada maluchy w najmniej odpowiednim momencie – kiedy dopiero co rozpoczął się rok szkolny lub gdy planujemy wyjazd na weekend. Działać trzeba szybko. Na szczęście, istnieje mnóstwo domowych sposobów leczenia.

Do domowych sposobów leczenia bólu gardła, niektórzy podchodzą dość sceptycznie, ale warto przyjrzeć im się bliżej. Wiele z nich naturalnie wzmacnia organizm i poprawia odporność – a to przyśpiesza walkę z infekcją i wzmacnia przed ewentualną wizytą u lekarza.  I co najważniejsze, domowe sposoby walki z bólem gardła, sprawdzą się również w przypadku maluchów – są bezpieczne i nie niosą za sobą skutków ubocznych. Oczywiście, gdy  dobierzemy je odpowiednio do wieku dziecka

Wśród najczęściej stosowanych domowych sposobów walki z bólem gardła znajdują się ziołowe roztwory i napary do płukania jamy ustnej – działają one odkażająco i zmniejszają obrzęk błony śluzowej. Należą do nich napary z rumianku, szałwii, tymianku, kwiatu lipy, a także roztwór wody z sodą spożywczą lub solą.

Pamiętaj:  Płukanki i napary nie mogą być gorące. Ich temperatura powinna odpowiadać temperaturze ciała. Przypilnuj również malucha, by nie połykał naparu, ale płukał nim gardło, a potem wypluwał. Dzięki temu pozbędzie się bakterii.

Wypłukiwanie bakterii chorobotwórczych to jedno, podczas infekcji należy dodatkowo pić dużo płynów. Warto postawić na napoje, które nie tylko nawilżają, ale jednocześnie – wykazują właściwości lecznicze, jak herbata z miodem i cytryną, mleko z czosnkiem czy rosół. W przypadku starszych dzieci, warto też zafundować zdrową inhalację z dodatkiem olejku, np. eukaliptusowego czy sosnowego, a ponadto przyrządzić syrop z cebuli i czosnku.

Pastylki do ssania czy spraye do jamy ustnej, czyli kiedy zaufać farmaceucie?

Mimo zalet, jakie niosą ze sobą naturalne specyfiki, wielu z nas, przy najbliższej okazji i tak trafia do apteki po produkty łagodzące uciążliwą dolegliwość. Co może zaoferować nam farmaceuta?

Syropy na ból gardła, pastylki do ssania, spraye do jamy ustnej i gardła… Jak się w tym połapać? Pastylki do ssania mają przynieść ulgę podrażnionemu gardłu i ułatwiać przełykanie. Niestety, działają one doraźnie – ból gardła jest bowiem sygnałem, że we wnętrzu komórek toczy się proces zapalny, tymczasem zawarte w pastylkach substancje tylko w niewielkim stopniu przedostają się do wnętrza komórek. Wprawdzie niektóre z nich niszczą bakterie i zmniejszają przekrwienie śluzówki, działają przeciwzapalnie i odkażają jamę ustną, ale wiele z nich nie ma działania stricte leczniczego. Dlaczego więc pozwalają pozbyć się bólu? Proces ssania powoduje zwiększone wydzielanie śliny, co sprawia, że gardło jest bardziej nawilżone! Pastylki na ból gardła nie są też przeznaczone dla najmłodszych dzieci. Można je podawać dzieciom dopiero po ukończeniu 6. roku życia i zaleca się, by dziecko podczas ssania pozostawało pod kontrolą rodzica. Jednak i wtedy istnieje ryzyko zakrztuszenia się, rozgryzania lub połykania pastylki przed jej całkowitym rozpuszczeniem.

Przy infekcjach gardła u maluchów dużo lepiej sprawdzają się apteczne środki w sprayu. Mają bardzo ważną zaletę – trafiają dokładnie w miejsce zapalenia, a ich aplikacja jest zdecydowanie mniej kłopotliwa. Jeśli nie wiemy, który produkt wybrać, warto postawić na taki, który nie tylko koi ból, ale też – hamuje infekcję np. Lactoangin®.

Nie wszyscy zapewne wiedzą, że od infekcji wirusowej bardzo prosta droga do infekcji bakteryjnej – tej, z którą poradzi sobie dopiero lekarz. By nie dopuścić do jej rozwoju, warto sięgnąć właśnie po spray do jamy ustnej i gardła, który znieczuli, złagodzi, nawilży, a jednocześnie – uchroni przed rozwojem infekcji bakteryjnej. Lactoangin® stanowi cenną osłonę organizmu przed działaniem antybiotyku. Skutecznie zahamuje proces namnażania chorobotwórczych bakterii oraz zasili zdziesiątkowane szeregi tych dobrych. W porównaniu do innych sprayów (które zawierają chlorowodorek benzydaminy), Lactoangin® oparty jest na naturalnych składnikach, takich jak metabolity bakterii kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus, mentol czy olejek miętowy.

Spray do jamy ustnej i gardła Lactoangin®  przywróci równowagę mikrobiologiczną, co zmniejszy ryzyko rozwoju innych przypadłości (próchnica, stany zapalne dziąseł, kandydoza) oraz ochroni przed nawrotem infekcji. Preparat można stosować u dzieci po 3. r.ż., jest wygodny w aplikacji, a do tego ma słodki, cytrynowo-miętowy smak.

Z bólem gardła za pan brat!

ZnaszLactoangin®? A może dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze sprayami do gardła? Zaproponuj swojemu dziecku udział w konkursie portalu ZdroweMaluchy.pl. Poproś, aby pociecha narysowała, jak Lactoangin® radzi sobie z bólem gardła. Obowiązuje pełną dowolność formy i wykorzystanych materiałów. Zrób zdjęcie pracy malucha i załącz je za pomocą formularza dostępnego na stronie: www.zdrowemaluchy.pl/konkurs-rysunkowy-dla-dzieci. Szczegółowe informacje znajdziesz na: www.zdrowemaluchy.pl