fit.pl mobile logo

Jak rozmawiać z nastolatkiem o seksie?

Rozmowy o sprawach intymnych rodziców z dorastającymi dziećmi do łatwych nie należą. Podpowiadamy co zrobić, żeby rodzinna dyskusja była rzeczowa, a obie strony nie czuły skrępowania i zażenowania
sex 1Z każdym rokiem obniża się wiek inicjacji seksualnej. Temat ten szczególnie powraca tuż przed wakacjami, kiedy to czas pełen beztroski i upalna pogoda sprzyjają podejmowaniu pierwszych kontaktów seksualnych.
W badaniach CBOS z 1988 roku tylko 5% 16 i 17-latków przyznało się do odbycia już tego "pierwszego razu". W badaniach przeprowadzonych przez TNS OBOP przez dr Zbigniewa Izdebskiego na zlecenie Krajowego Centrum ds. AIDS, inicjację seksualną miało już za sobą 19% 15 i 16-latków i aż 51% 17, 18 i 19-latków. Średni wiek inicjacji seksualnej wynosił 19,12 lat dla kobiet i 18,32 lat dla mężczyzn. Były to badania publikowane w 2002 roku.
Niestety rodzice są najczęściej ostatnimi osobami do których nastolatkowie zwracają się po poradę w sprawach seksu. Jak zauważa portal ipz.edu.pl tylko co dwudziesty ojciec i 15% matek rozmawia z nastolatkiem na ten temat. Tymczasem ostatnie badania brytyjskiego rządu sugerują, że rozmawianie z nastolatkami o seksie zachęca je do odkładania na później decyzji o rozpoczęciu współżycia i ogólnie ma pozytywny wpływ na zawierane przez nich relacje.

Jak zatem rozmawiać z nastolatkiem o sprawach intymnych? Oto 10 wskazówek:

1. Wykorzystuj media – seriale telewizyjne, artykuły w prasie, wspólnie oglądany film – scena miłosna może być świetnym wstępem do rozmowy o seksie. Rozmawianie o fikcyjnych postaciach znacznie ułatwia sprawę i zmniejsza ewentualne zakłopotanie obydwu stron.

2. Słuchaj tego co mówi nastolatek z zainteresowaniem i szacunkiem, to zachęci go do dalszego wyrażania własnych opinii. Nie przejmuj się, jeżeli nastolatek wyznaje nieco inne wartości czy podejście do seksu niż ty – to część procesu dorastania.

3.Jeżeli masz syna i córkę zwracaj uwagę na sposób adresowania swoich myśli. Zwykle rodzice są bardziej opiekuńczy w stosunku do córek, a za to na więcej pozwalają synom – w tym zakresie jednak warto rozmawiać z dziećmi bez względu na płeć. sex 2

4. Czas i miejsce takiej rozmowy powinno sprzyjać poczuciu komfortu. Zestresowany nastolatek nie będzie się potrafił otworzyć, a rozmowa w pośpiechu tuż przed wyjściem do pracy czy szkoły z pewnością nie ułatwi sprawy. Jeżeli to w swoim pokoju twoje dziecko czuje się najlepiej – staraj się stworzyć okazję do rozmowy właśnie w tym miejscu. Często otwartości sprzyjają także wspólne zajęcia – wycieczka rowerowa, zorganizowanie ogniska, wspólne pieczenie czy gotowanie w kuchni.

5. Zachęcaj syna czy córkę do czerpania wiedzy z rzetelnych źródeł informacji na temat seksu. Otwarcie rozmawiajcie o tym jakie informacje można znaleźć w internecie, które z nich traktować poważnie (np. wyniki badań, artykuły na stronach tematycznych, publikacje lekarzy), a które lepiej omijać (dyskusje na forach internetowych, komentarze itd.). Wspólnie poszukajcie stron sensownie omawiających temat, a jeżeli to wydaje ci się zbyt krępujące – przygotuj się do rozmowy i znajdź takie miejsca wcześniej – w trakcie rozmowy będziesz mogła o nich wspomnieć.

6. Zorientuj się jaką wiedzę dotyczącą seksu i związków zyskują twoje dzieci w szkole.

7. Przemysł terminologię i słownictwo jakiego będziesz używać zanim rozpoczniesz rozmowę.

8. Niezwykle ważna jest wiedza na temat antykoncepcji i chorobach przenoszonych drogą płciową, ale uważaj by te aspekty nie były jedynym tematem rozmowy.

9. Pamiętaj, że wasza rozmowa musi zostać między wami – inaczej nie licz na przyszłe zaufanie nastolatka.

10. Jeżeli coś ciebie zszokuje czy zaskoczy - staraj się mimo wszystko zachować spokój i nie trać panowania nad sobą. Rozmawiajcie dalej, upewnij się na ile dobrze zrozumiałaś intencje swojego dziecka i na ile jest on zorientowany w temacie. Czasem błędna interpretacja zdań nastolatka może niepotrzebne popsuć nastrój i zaufanie i przedwcześnie zakończyć rozmowę w nieprzyjemnej atmosferze.

Na koniec warto wspomnieć, że aby rozmowa była przyjazna i sympatyczna, nie możemy sami być zestresowani podczas rozmowy. Dopóki nie nauczymy się otwarcie rozmawiać na temat seksu z partnerem/małżonkiem, rozmowa z nastolatkiem także nie odniesie pozytywnego skutku.

Beata Mąkolska
www.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl