Jak rozmawiać z nastolatkiem o seksie?

Rozmowy o sprawach intymnych rodziców z dorastającymi dziećmi do łatwych nie należą. Podpowiadamy co zrobić, żeby rodzinna dyskusja była rzeczowa, a obie strony nie czuły skrępowania i zażenowania
fit.pl
2010-05-18 00:00
Udostępnij
Jak rozmawiać z nastolatkiem o seksie?
sex 1Z każdym rokiem obniża się wiek inicjacji seksualnej. Temat ten szczególnie powraca tuż przed wakacjami, kiedy to czas pełen beztroski i upalna pogoda sprzyjają podejmowaniu pierwszych kontaktów seksualnych.
W badaniach CBOS z 1988 roku tylko 5% 16 i 17-latków przyznało się do odbycia już tego "pierwszego razu". W badaniach przeprowadzonych przez TNS OBOP przez dr Zbigniewa Izdebskiego na zlecenie Krajowego Centrum ds. AIDS, inicjację seksualną miało już za sobą 19% 15 i 16-latków i aż 51% 17, 18 i 19-latków. Średni wiek inicjacji seksualnej wynosił 19,12 lat dla kobiet i 18,32 lat dla mężczyzn. Były to badania publikowane w 2002 roku.
Niestety rodzice są najczęściej ostatnimi osobami do których nastolatkowie zwracają się po poradę w sprawach seksu. Jak zauważa portal ipz.edu.pl tylko co dwudziesty ojciec i 15% matek rozmawia z nastolatkiem na ten temat. Tymczasem ostatnie badania brytyjskiego rządu sugerują, że rozmawianie z nastolatkami o seksie zachęca je do odkładania na później decyzji o rozpoczęciu współżycia i ogólnie ma pozytywny wpływ na zawierane przez nich relacje.

Jak zatem rozmawiać z nastolatkiem o sprawach intymnych? Oto 10 wskazówek:

1. Wykorzystuj media – seriale telewizyjne, artykuły w prasie, wspólnie oglądany film – scena miłosna może być świetnym wstępem do rozmowy o seksie. Rozmawianie o fikcyjnych postaciach znacznie ułatwia sprawę i zmniejsza ewentualne zakłopotanie obydwu stron.

2. Słuchaj tego co mówi nastolatek z zainteresowaniem i szacunkiem, to zachęci go do dalszego wyrażania własnych opinii. Nie przejmuj się, jeżeli nastolatek wyznaje nieco inne wartości czy podejście do seksu niż ty – to część procesu dorastania.

3.Jeżeli masz syna i córkę zwracaj uwagę na sposób adresowania swoich myśli. Zwykle rodzice są bardziej opiekuńczy w stosunku do córek, a za to na więcej pozwalają synom – w tym zakresie jednak warto rozmawiać z dziećmi bez względu na płeć. sex 2

4. Czas i miejsce takiej rozmowy powinno sprzyjać poczuciu komfortu. Zestresowany nastolatek nie będzie się potrafił otworzyć, a rozmowa w pośpiechu tuż przed wyjściem do pracy czy szkoły z pewnością nie ułatwi sprawy. Jeżeli to w swoim pokoju twoje dziecko czuje się najlepiej – staraj się stworzyć okazję do rozmowy właśnie w tym miejscu. Często otwartości sprzyjają także wspólne zajęcia – wycieczka rowerowa, zorganizowanie ogniska, wspólne pieczenie czy gotowanie w kuchni.

5. Zachęcaj syna czy córkę do czerpania wiedzy z rzetelnych źródeł informacji na temat seksu. Otwarcie rozmawiajcie o tym jakie informacje można znaleźć w internecie, które z nich traktować poważnie (np. wyniki badań, artykuły na stronach tematycznych, publikacje lekarzy), a które lepiej omijać (dyskusje na forach internetowych, komentarze itd.). Wspólnie poszukajcie stron sensownie omawiających temat, a jeżeli to wydaje ci się zbyt krępujące – przygotuj się do rozmowy i znajdź takie miejsca wcześniej – w trakcie rozmowy będziesz mogła o nich wspomnieć.

6. Zorientuj się jaką wiedzę dotyczącą seksu i związków zyskują twoje dzieci w szkole.

7. Przemysł terminologię i słownictwo jakiego będziesz używać zanim rozpoczniesz rozmowę.

8. Niezwykle ważna jest wiedza na temat antykoncepcji i chorobach przenoszonych drogą płciową, ale uważaj by te aspekty nie były jedynym tematem rozmowy.

9. Pamiętaj, że wasza rozmowa musi zostać między wami – inaczej nie licz na przyszłe zaufanie nastolatka.

10. Jeżeli coś ciebie zszokuje czy zaskoczy - staraj się mimo wszystko zachować spokój i nie trać panowania nad sobą. Rozmawiajcie dalej, upewnij się na ile dobrze zrozumiałaś intencje swojego dziecka i na ile jest on zorientowany w temacie. Czasem błędna interpretacja zdań nastolatka może niepotrzebne popsuć nastrój i zaufanie i przedwcześnie zakończyć rozmowę w nieprzyjemnej atmosferze.

Na koniec warto wspomnieć, że aby rozmowa była przyjazna i sympatyczna, nie możemy sami być zestresowani podczas rozmowy. Dopóki nie nauczymy się otwarcie rozmawiać na temat seksu z partnerem/małżonkiem, rozmowa z nastolatkiem także nie odniesie pozytywnego skutku.

Beata Mąkolska
www.fit.pl