Jak wygląda poród w prywatnej klinice?

Poród w klinice prywatnej kojarzy się przede wszystkim z komfortem oraz wysokim standardem opieki medycznej. Placówki zatrudniają wykwalifikowaną kadrę i są wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt. Kobieta ma również możliwość odbycia niestandardowego porodu, np. w wodzie.
2020-09-25 00:00
Udostępnij
Jak wygląda poród w prywatnej klinice?

Poród w klinice prywatnej a w szpitalu publicznym

Między porodem w klinice prywatnej a porodem w szpitalu publicznym istnieje kilka istotnych różnic. Przede wszystkim wybierając pierwszą opcję, trzeba ponieść wszystkie koszty oraz dopłacić za dodatkowe usługi. Natomiast w drugim przypadku opieka nad przyszłą mamą i jej dzieckiem jest całkowicie darmowa. Jednak zdecydowanie częściej to właśnie poród w klinice prywatnej wiąże się z wyższym standardem.

Poród w klinice prywatnej może odbyć się siłami natury lub przez cesarskie cięcie – placówki medyczne są przygotowane do wykonania takiego zabiegu. Na ich wyposażeniu znajdują się także nowoczesne inkubatory oraz respiratory. W każdej sali jest duże i wygodne łóżko do porodu, a także piłki gimnastyczne i inne sprzęty pomocne w łagodzeniu bólu.

Ciężarna jest zakwaterowana w pokoju jednoosobowym z osobną łazienką lub w apartamencie. Nie przypominają one standardowej sali szpitalnej, dzięki czemu mama z dzieckiem mają zapewnioną intymną atmosferę i mogą poczuć się jak w domu. Dodatkowo przez cały czas może im towarzyszyć bliska osoba (najczęściej ojciec dziecka), także w trakcie porodu.

Kobieta, która decyduje się na poród w prywatnej klinice, ma zapewnione konsultacje i badania w ostatnich tygodniach ciąży. Może liczyć także na wsparcie doradcy laktacyjnego, dietetyka, fizjoterapeuty i położnej po przyjściu dziecka na świat.

Jaka jest cena porodu w prywatnej klinice?

Koszty, które trzeba ponieść w związku z porodem w klinice prywatnej, zależą od kilku czynników. Przede wszystkim jego rodzaju – przyszła mama może zdecydować, czy dziecko ma przyjść na świat siłami natury czy poprzez cięcie cesarskie. W każdym przypadku istnieje możliwość wybrania rozszerzonego pakietu usług za dodatkową opłatą.

Dla przykładu: naturalny poród w Medicover kosztuje 8900 zł, a cesarskie cięcie 12900 zł. Cena pakietu rozszerzonego to 20900 zł. Przyszli rodzice mogą skorzystać także z możliwości zapłaty w systemie ratalnym. Wówczas koszty są rozłożone na kilka miesięcy. Rata wynosi kilkaset złotych (zależne jest to jednak od indywidualnej sytuacji pacjenta).

Czy warto zdecydować się na poród w prywatnej klinice?

Poród w klinice prywatnej ma wiele zalet, dlatego coraz więcej przyszłych rodziców rozważa taką opcję. Zdecydowanie warto się na niego zdecydować, jeżeli priorytetem jest chęć zapewnienia sobie i noworodkowi komfortu, bezpieczeństwa i opieki medycznej na wysokim poziomie. Wiele przyszłych mam ceni sobie możliwość wyboru własnej położnej lub lekarza (lub całego zespołu), a także warunki zakwaterowania. Plusem jest również dozwolona obecność ojca dziecka, nawet podczas cesarskiego cięcia. To wszystko sprawia, że porody prywatne przebiegają w rodzinnej i przyjaznej atmosferze.