fit.pl mobile logo

Jak zachęcić dziecko do sprzątania?

Masz już dość porozrzucanych zabawek, ubranek i bałaganu w pokoiku dziecięcym, wymówki dziecka już Cię nie przekonują? Zamiast załamywać ręce, naucz malucha czym jest porządek, zamień nudny obraz sprzątania w dobrą zabawę i trzymaj się zasad  
sprzatanieDobry przykład

Daj dziecku dobry przykład. Jeśli wymagasz od swojej pociechy porządku i ładu,  sam pokaż jak należy utrzymywać porządek i wytłumacz, dlaczego jest to ważne. Oczywiście ma prawo do indywidualności i własnego bałaganu. Jeśli wpoisz dziecku, że warto trzymać porządek, nawet po swojemu choćby dlatego, że łatwiej potem znaleźć ulubioną zabawkę czy książkę, możesz spodziewać się pozytywnych konsekwencji swoich metod wychowawczych.

Segregacja typu: sukienki na wieszaku, sweterki w półce (lub na odwrót, jak wolicie), być może nie podoba się córce, ale na pewno z biegiem czasu zrozumie, że taki rodzaj dyscypliny w pokoju jest po prostu ułatwianiem, a nie ograniczeniem niezależności dziecka.

Walka z bałaganem w dziecinnym pokoju bywa czasem żmudna i nudna, nic dziwnego, że dzieci po prostu przy sprzątaniu także się nudzą. Warto zatem uruchomić wyobraźnię i urządzić zabawę, konkurs lub wyścigi.

Dzieci lubią rywalizację, zatem możliwość wykazania się, nawet jeśli idzie o sprzątanie, może przynieść kolejną dobrą zabawę. Szybkie sprzątanie klocków, układanie książek to dobry pretekst do zdobycia kolejnej nagrody, naklejki z uśmiechem lub tytułu mistrza sprzątania.

Wprowadź dobre zasady

Dziś dzień sprzątania! Wyznacz stałe dni, w których planujecie sprzątanie i dbacie szczególnie o porządek we własnych pokojach, niech dziecko towarzyszy Ci w sprzątaniu kuchni, przedpokoju lub salonu. Wyznacz mu specjalne zadania, tak by poczuło się dorosłe i potrzebne. wytłumacz, jak bardzo jest Ci potrzebne. Wspólne chil cleansprzątanie połączone z radosnym śpiewaniem, słuchaniem energetycznej muzyki, a nawet zabawą może okazać się świetną aktywnością i doskonałym zajęciem.

Szanuj indywidualność

O porządek w pokoju dziecka początkowo dbasz Ty, gdy maluch dorasta, wyznacza sobie własne zasady układania zabawek, upiększania swoich czterech kątów. Zazwyczaj układa przedmioty według własnego upodobania, dlatego pamiętaj, by podczas pomocy w sprzątaniu jego pokoju nie zaburzać dziecięcej wizji. Nikt chyba nie lubi narzucania i dominowania na czyimś terytorium.

Doceniaj!

Zamiast krytykować, chwal za osiągnięcia i pomysły. Pamiętaj, by podczas sprzątania eliminować zabawki, których dziecko chce się pozbyć może razem oddacie je organizacjom, które chętnie przyjmują używane zabawki i dziecięce przedmioty na potrzeby domów dziecka lub przedszkoli, szkół czy świetlic. Naucz dziecko dzielenia się i ekologii, pamiętaj, by nie niszczyło z pozoru nienadających się kartek papieru (można jeszcze pomalować ją na odwrocie) i nie wyrzucało połamanych kredek, na pewno wiele przedmiotów, które Twoje dziecko spisze na tzw. straty, da się jeszcze naprawić lub przeznaczyć do recyklinu.

www.dziecko.fit.pl


 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl