Jakie wybrać najlepsze zabawki edukacyjne dla 3 latka?

Dzieci w wieku 3 lat są już dość wymagające odnośnie wyboru zabawek. Co więcej, posiadają też własne preferencje i najczęściej faworyzują pewne ich rodzaje, zaś innymi kompletnie się nie interesują. W tym wieku następuje też intensywny rozwój poznawczy dziecka, który warto wspierać właśnie poprzez zabawę. Które zabawki najlepiej spełnią tę funkcję i przy okazji sprawią maluchowi radość?
2021-03-23 00:00
Udostępnij
Jakie wybrać najlepsze zabawki edukacyjne dla 3 latka?

Umiejętności, które warto rozwijać

Nauka przez zabawę jest uwielbianym sposobem spędzania czasu zarówno przez dzieci, jak i ich rodziców. Nabywanie nowych umiejętności, to ogromna przygoda, a w wieku 3 lat maluchy najczęściej są pełne zapału do nauki. W tym czasie często rozpoczynają edukację przedszkolną, która stanowi prawdziwy przełom w rozwoju dziecka. 3 latek wciąż doskonali umiejętność mowy, ucząc się poprawnego wypowiadania kolejnych głosek oraz budując zdania zgodnie z zasadami polszczyzny. Ważne jest też wspieranie umiejętności motorycznych, poprzez trening rączki - niezbędny do nauki pisania. Zabawki rozwijające dla 3 latka powinny również pobudzać wyobraźnię i kreatywność, a także motywować do podejmowania samodzielnych działań i eksperymentów. Odpowiednio dobrane akcesoria wpłyną pozytywnie na ogólny rozwój dziecka i przede wszystkim będą dla niego wspaniałą rozrywką. Jakie zabawki edukacyjne dla 3 latka będą zatem najlepsze?

Układanki i tablice edukacyjne

Motoryka mała, czyli sprawność dłoni wymaga ciągłego treningu. Dzięki temu ręka będzie przygotowana do trzymania długopisu lub ołówka - dziecko szybciej nauczy się poprawnego chwytu, a mięśnie nie będą zbyt szybko się męczyły. I tutaj niezastąpione są układanki i tablice edukacyjne. Pierwsze z nich, to nie tylko tradycyjne puzzle, ale też wszelkiego rodzaju sortery czy układanki magnetyczne. Dopasowywanie do siebie elementów zgodnie ze schematem uczy przy okazji samodzielnego i racjonalnego myślenia. Maluch musi zrozumieć, jaki cel ma osiągnąć poprzez układanie kolejnych puzzli czy klocków, a następnie postępować zgodnie z logicznymi przesłankami. Nie da się też ukryć, że dzieci uwielbiają taką rozrywkę, a puzzle potrafią pochłonąć je na długie godziny. Tablice edukacyjne - magnetyczne lub kredowe - dają zaś wiele możliwości nieograniczonej rozrywki. Rysowanie, pisanie, układanie i wiele innych. Świetnym pomysłem są tablice dwustronne, które są jeszcze bardziej uniwersalne. Zaletą takiej zabawki edukacyjnej dla trzylatka jest też fakt, że z pewnością posłuży przez wiele lat.

Matematyka dla 3 latka? Oczywiście!

Nauka matematyki, to bardzo ważna sprawa. Najczęściej ma swój początek w pierwszych klasach szkoły podstawowej, dlaczego jednak nie zacząć jej już w wieku przedszkolnym? W końcu dzieci w tym wieku wprost chłoną wiedzę, a mając już opanowane podstawy, tym łatwiej poradzą sobie później w szkole. Jakie zabawki dla trzylatka pomogą w nauce liczenia? Może to być choćby klasyczne liczydło (im większe, tym lepiej) - w formie różnobarwnych koralików. Obecnie liczydła przybierają też różne formy, np. dużych klocków z obrazkami i graficznym zapisem cyfr. W tym czasie można również nauczyć dziecko rozpoznawać kolejne cyfry - tutaj najlepsze będą drewniane klocki. A, kiedy maluch będzie gotowy na kolejne matematyczne szczeble wtajemniczenia - idealnie sprawdzą się proste tablice drewniane ze specjalnymi planszami do nauki dodawania i odejmowania. Takie zabawy sprawią mnóstwo radości, a ich efekty z pewnością będą miłym zaskoczeniem.

Nauka pisania - to najlepszy moment

Kiedy dłoń malucha jest już na tyle rozwinięta, że potrafi poprawnie utrzymać kredkę lub długopis, pora pójść o krok dalej - to świetny moment na naukę pisania. Oczywiście tutaj również niezbędne będą zabawki rozwijające dla 3 latka. Od czego zacząć? Nauka rozróżniania poszczególnych liter to podstawa. Warto wyposażyć dziecko w kolorowe karty i klocki z literkami oraz przy ich pomocy uczyć graficznego zapisu alfabetu. Następnie, należy przejść do samego pisania - tu przydadzą się np. szablony z literkami. Przy ich pomocy dziecko nauczy się poprawnego prowadzenia ołówka lub długopisu. Takie szablony można przykładać bezpośrednio do kartki papieru lub tablicy magnetycznej czy też kredowej. Po jakimś czasie maluch będzie w stanie narysować kształtne litery bez pomocy szablonu. Wszystkie wymienione zabawki dla dzieci od 3 lat oraz znacznie więcej można znaleźć w sklepie maludas.pl. Są gwarancją wspaniałej zabawy i pobudzają właściwy rozwój dziecka.