Każde ćwiczenia jakie wykonuje przyszła mama muszą być dostosowane do trymestru ciąży i indywidualnych możliwości kobiety  
fit.pl
2010-07-06 00:00
Udostępnij
Kiedy ćwiczyć w ciąży?
Health%20and%20Fitness%20Exercises%20for%20Pregnant%20Women 1W pierwszym trymestrze (do 12 tygodnia - 3 miesiące) najczęściej dochodzi do poronień. Płód dopiero się zaczyna rozwijać. Choć fizycznie kobieta jest bardzo sprawna, nie ma jeszcze brzuszka, mimo to powinna zrezygnować z intensywnych ćwiczeń na rzecz terapii relaksacyjnej, jogi oraz terapii oddechowej. Warto także przygotować się. W tym czasie dobrze  skoncentrować się na korekcji postawy ciała, wzmacnianiu mięśni dna miednicy, rozluźnianiu i ćwiczeniach oddechowych. Dobrą formą na ten czas są ćwiczenia typu pilates lub joga.

Drugi trymestr trwa od 24 tygodnia ciąży. Kiedy miną już pierwsze nudności, kobieta wchodzi w fazę nieco bardziej przyjazną. Organizm zaczyna się regenerować i kobieta wreszcie ma siłę i energię. Można pozwolić sobie wtedy na bardziej intensywne ćwiczenia (np. tzw. TBC) wzmacniające górne partie mięśniowe, kręgosłup i plecy, niższe partie brzucha i nogi, a także zwiększające ruchomość stawów: barkowych, biodrowych i skokowych.
 

Dozwolone są również ćwiczenia złożone z prostych kroków tanecznych do rytmicznej muzyki (tempo muzyki nie powinno być szybsze niż 130 uderzeń na minutę tzw. BPM, a głośność ustawiona trochę ciszej niż na tradycyjnych zajęciach aerobiku, pamiętajmy, że dziecko słyszy). Ćwiczenia z jogi czy pilates'a wykonywane w 1 trymestrze można wykonywać także teraz.
 

Trzeci trymestr trwa się od 25 tygodnia aż do porodu. W tym czasie wiele kobiet odczuwa już ogromne zmęczenie ze względu na zwiększenie masy ciała oraz obciążający brzuch. Występują problemy z oddychaniem, obrzęki dłoni, stóp i kostek. Jest to okres największej mobilizacji organizmu kobiety. W tym okresie można pozwolić sobie na ćwiczenia wzmacniające poszczególne partie mięśniowe. Warto skupić się na ćwiczeniach rozciągających nie tylko nogi ale i plecy (kręgosłup), które są przeciążone.

Bardzo przydatne do ćwiczeń w tym okresie mogą być piłki rehabilitacyjne, krzesła. Można wykonywać ćwiczenia w oparciu o ścianę plecami lub nogami, co także odciąży kręgosłup i pomoże utrzymać równowagę. Wskazane są także ćwiczenia w leżeniu na boku lub podparciu na dłoniach i kolanach (tzw. na czworaka).

www.fit.pl