fit.pl mobile logo

Lęki nocne u dzieci

Twoje dziecko budzi się nagle z krzykiem wśrodku nocy? Ma półotwarte oczy, jest całe zesztywniałe, głośno krzyczy, a wszelkie próby pomocy z twojej strony odrzuca z agresją? To mogą być lęki nocne!

Lęki  nocne to zaburzenia snu typowe dla niektórych dzieci w wieku 3-12 lat, jednak najwięcej przypadków lęków nocnych odnotowuje się między 3 a 5 rokiem życia. Nie nalezy mylić lęków nocnych z koszmarami sennymi, które dotyczą zupełnie innej fazy snu.  dotyka zarówno chłopców, jak i dziewczynek, bez względu na rasę. Problemy ze snem zazwyczaj rozwiązują się samoistnie podczas okresu dojrzewania.

Przyczyny lęków nocnych

Pojawienie lęków nocnych najczęściej tłumaczy się pojawieniem się u dziecka stresujących sytuacji. Przyczyną może być również gorączka, niewyspanie, przyjmowanie leków wpływających na układ nerwowy. Podczas lęku nocnego dziecko budzi się z krzykiem. Charakterystyczny jest intensywny płacz i strach we śnie oraz trudności z obudzeniem dziecka. Jednak możliwe są również inne symptomy, takie jak przyspieszony rytm bicia serca oraz szybszy oddech, a także pocenie się podczas epizodu lękowego. Niekiedy dziecko jest pobudzone i nie jest w stanie leżeć spokojnie, nie reaguje też na próby uspokojenia podejmowane przez rodziców. Większość epizodów trwa 1-2 minuty, ale zanim dziecko uspokoi się i położy z powrotem do łóżka, może minąć nawet pół godziny.

Naukowcy zajmujący się badaniem snu, zauważyli także, że lęki nocne zdarzają się w innej fazie niż koszmarne sny. Koszmary pojawiają się w fazie płytkiego snu (REM) i dlatego dziecko łatwo budzi się ze złego snu, natomiast lęki – w fazie snu głębokiego (NREM). Zdaniem naukowców to jedna z najbardziej tajemniczych spraw związanych z ludzkim mózgiem. Zadziwiające jest to, że maluch, który w nocy wyglądał na przerażonego, rano nie ma świadomości jakiegokolwiek zajścia podczas gdy spał.

Jak radzić sobie z lękami nocnymi?

Przede wszystkim rodzice muszą być czujni. Powinni zapisywać ile mniej więcej trwał napad. Powinni również obserwować dziecko, by zauważyć ewentualną przyczynę lęków nocnych i ją wyeliminować.

Ważnym elementem są również stałe godziny snu. Należy uważać również na ilość czasu drzemki w dzień. Przemęczone i niewysypiające się dziecko jest dużo bardziej narażone na wystąpienie lęków nocnych. Przed pójściem spać, warto zadbać o odpoczynek i wyciszenie dziecka.

Kiedy wystąpi atak - rodzic musi być spokojny. Powinien zapewnić dziecku bezpieczeństwo, aby nie uderzyło się czy nie spadło z łóżka. Cicho szeptać słowa otuchy.  Nie martw się też, gdy dziecko podczas pojawienia się lęku unika dotyku lub stawia opór. Stań z boku i upewnij się, że dziecko nie zrobi sobie w żaden sposób krzywdy. Pomimo że oczy dziecka są otwarte, tak naprawdę ono dalej śpi i nie jest świadome, co się dzieje. Nie powinno się w trakcie napadu na siłę wybudzać dziecka. Często po napadzie maluch długo płacze, może się nadmiernie pocić lub ma przyspieszony oddech, a dopiero po uspokojeniu sam znów zapada w sen.

 

Lęki nocne - leczenie

Jeśli lęki nocne pojawiają się u dziecka bardzo często, rodzice powinni udać się z dzieckiem do lekarza, który może zlecić badanie EEG. Podstawową jednostką chorobową, jaką należy wykluczyć przed rozpoznaniem lęków nocnych jest padaczka. Ruchy ciała w napadach lęku są złożone, natomiast w napadzie padaczki mają charakter stereotypowy, powtarzalny, przypominają często typowe drgawki. Ponadto w przeciwieństwie do napadu lęku, zdarzają się kilka raz w ciągu jednej nocy i zwykle nie trwają dłużej niż 2 minuty. Mogą towarzyszyć im przygryzienie języka czy mimowolne oddanie moczu lub kału. Większość lekarzy uważa, że lęki nocne i koszmary senne u dziecka nie są niczym groźnym. Jeśli lęki nocne występują często i mają intensywny przebieg, lekarz może przepisać dziecku tabletki normujące sen. Można także udać się do psychologa i zapytać o radę.

Lęki nocne zdarzają się wielu dzieciom i w większości przypadków ustępują samoistnie wraz z rozpoczęciem dojrzewania płciowego. Jeśli jednak epizody lękowe są bardzo dotkliwe i częste, warto wybrać się do lekarza. Może się bowiem okazać, że za lękami stoją poważne zaburzenia.

 

 

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl