Narastające problemy psychiczne wśród polskich nastolatków stanowią alarmującą kwestię. Wielu ekspertów uważa, że szkoły muszą być lepiej przygotowane do reagowania na depresję i sytuacje kryzysowe.

Według Barbary Nowackiej, ministra edukacji, sytuacja wymaga natychmiastowego działania. Brakuje psychologów w polskich szkołach, a także wsparcia i wrażliwości. Statystyki alarmują, wskazując, że 2% dzieci w wieku 6-12 lat i aż 20% młodzieży w Polsce cierpi na depresję. Dodatkowo, izolacja związana z pandemią, napięcia geopolityczne oraz sytuacje kryzysowe w domu czy szkole pogłębiają problem.
Ilona WIlk
2024-02-23 12:13
Udostępnij
Narastające problemy psychiczne wśród polskich nastolatków stanowią alarmującą kwestię. Wielu ekspertów uważa, że szkoły muszą być lepiej przygotowane do reagowania na depresję i sytuacje kryzysowe.

Fundacja Adamed, współpracując z ekspertami z serwisu "Życie warte jest rozmowy", podjęła inicjatywę, która ma na celu przeciwdziałanie tendencji samobójczych. Program "Wspierająca Szkoła" został stworzony, aby skierować się do uczniów, rodziców i nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Statystyki z raportu "Zachowania samobójcze wśród dzieci i młodzieży. Raport za lata 2012–2021" są przerażające, pokazując wzrost o 77% prób samobójczych w ciągu roku. W roku 2023 aż 2139 osób poniżej 18. roku życia próbowało odebrać sobie życie. W 146. przypadkach zakończyło się to tragicznie. Bardzo ważna jest prewencja, działanie "przed" – może zapobiec kryzysom nawet w 70. proc. przypadków.

Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło już pewne kroki, finansując telefon zaufania dla dzieci i młodzieży oraz powołując urząd pełnomocnika ds. zdrowia psychicznego uczniów. Wspólnie z Ministerstwem Zdrowia planuje się działania mające uwzględnić zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w edukacji.

Jednakże, problematyczna jest także dostępność pomocy. Według badania Adamed, 20% rodziców nie wie, czy w szkole ich dziecka dostępny jest psycholog szkolny, a 69% uważa, że polskie szkoły są niewystarczająco przygotowane do pomocy uczniom z problemami psychologicznymi.

Fundacja Adamed wdrożyła program "Wspierająca Szkoła" jako pilotażowy projekt, a jego wyniki pokazały ogromne zapotrzebowanie na tego typu wsparcie. Obecnie trwają zapisy do nowej edycji programu, która ma ruszyć w 20 wybranych placówkach na przełomie marca i kwietnia br. Program obejmie interaktywne szkolenia, ćwiczenia oraz treści edukacyjne, skierowane zarówno do rodziców, jak i kadry pedagogicznej.

W kontekście pilotażu, dyrektorzy szkół w Pabianicach oraz Społeczna Szkoła Podstawowa nr 26 STO w Warszawie otrzymali certyfikaty "Wspierająca Szkoła". To ważny krok w kierunku poprawy zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Polskich szkołach.

 
 
 
na podstawie materiałów dostępnych na newserii