Gabinety Stomatologiczne dostosowane do specjalnych potrzeb pacjentów: Nowe standardy opieki

Gabinety stomatologiczne stają się coraz bardziej dostosowane do specjalnych potrzeb pacjentów. Powstają placówki przystosowane do osób otyłych, niepełnosprawnych oraz cierpiących na dentofobię.
Redakcja fit.pl
2024-05-27 13:29
Udostępnij
Gabinety Stomatologiczne dostosowane do specjalnych potrzeb pacjentów: Nowe standardy opieki

Nowe technologie i dostępność dla wszystkich

Współczesne kliniki stomatologiczne w Polsce, nieustannie podnoszą standardy opieki, dostosowując swoje usługi do specyficznych potrzeb pacjentów. Jak podkreślają eksperci, Polacy coraz częściej wybierają prywatne usługi stomatologiczne, oczekując nowoczesnych, kompleksowych i komfortowych rozwiązań.

"Pacjenci oczekują, że gabinety będą nie tylko nowoczesne, ale również dostępne dla osób z innymi problemami zdrowotnymi, na przykład z otyłością," mówi Alicja Chowaniec-Prażuch, dyrektor LUX MED Stomatologia.

Placówki przyjazne osobom otyłym i niepełnosprawnym

Rosnąca liczba osób z otyłością w Polsce sprawia, że stomatologiczne gabinety muszą dostosować się do ich potrzeb. Nowa klinika LUX MED w Warszawie, przy ul. Domaniewskiej 39B, wprowadziła specjalne unity stomatologiczne o udźwigu do 250 kg, co umożliwia komfortowe leczenie tej grupy pacjentów.

Podobne udogodnienia zostały wprowadzone z myślą o osobach niepełnosprawnych. Klinika oferuje specjalne platformy, które umożliwiają leczenie pacjentów na wózkach inwalidzkich bez konieczności przesiadania się na fotel dentystyczny. "To znacząco zwiększa komfort pacjentów z problemami z poruszaniem się," dodaje Chowaniec-Prażuch.

Wsparcie dla pacjentów z dentofobią

Dentofobia, czyli strach przed wizytą u dentysty, jest kolejnym wyzwaniem, z którym muszą zmierzyć się współczesne gabinety stomatologiczne. LUX MED Stomatologia oferuje zabiegi w narkozie, co umożliwia leczenie pacjentów w stanie pełnego relaksu. "Pacjenci, którzy cierpią na dentofobię, mogą skorzystać z leczenia w znieczuleniu ogólnym, co jest dla nich jedyną akceptowalną formą wizyty u stomatologa," wyjaśnia Chowaniec-Prażuch.

Konieczność odpowiedniego podejścia i rozwiązań dla pacjentów z dentofobią zauważają również Panie doktor Anna Filipczak Pacała i Paulina Maria Kaczmarek z Kliniki A.P. Denti & Beauty w Zduńskiej Woli. Z tego też względu do oferty swojego gabinetu wprowadziły możliwość laserowego leczenia zębów. Laser stosują nie tylko w stomatologii zachowawczej, endodoncji (leczenie kanałowe), ale w całym spektrum pracy stomatologicznej. 
W kontekście dentofobii dużą rolę przywiązują również do edukacji ze szczególnym naciskiem na małego pacjenta: "W naszej klinice kładziemy nacisk na edukację rodziców i małych pacjentów. Podkreślamy jak ważne są wizyty adaptacyjne u dzieci. Zaznajomienie młodego pacjenta z zawodem stomatologa, nauka jak prawidłowo dbać i szczotkować zęby jest dla nas podstawą. Tego typu praktyki edukacyjne prowadziłyśmy również w przedszkolu. Zależy nam na bezstresowym wychowaniu dzieci, które od najmłodszych lat są świadome, że wizyta u stomatologa może być przyjemna. Dzieci, które boją się tradycyjnych metod leczenia zębów za pomocą wiertła, mogą skorzystać z laserowego leczenia. Sprawdza się to bardzo dobrze. Właśnie dlatego zdecydowałyśmy się na wprowadzenie do naszej kliniki innowacyjnego lasera firmy Fotona, jednego z liderów na rynku w tej dziedzinie. Staramy się również edukować dorosłych, że czasy kiedy straszono dentystą już dawno minęły. Technologia poszła do przodu i cały czas ewoluuje. Jest szereg rozwiązań, które pozwalają na komfortowe leczenie zębów, warto się na nie otworzyć- podkreślają lek. stom. Anna Filipczak Pacała i lek. stom. Paulina Maria Kaczmarek.

Kompleksowa opieka i nowoczesne technologie

Nowoczesne kliniki, oferują szeroki zakres usług: od stomatologii zachowawczej i profilaktyki, przez leczenie kanałowe, protetykę, po chirurgię stomatologiczną i implantologię. Dodatkowo, zaawansowane technologie, takie jak tomografia komputerowa i skanery wewnątrzustne, umożliwiają precyzyjne planowanie i realizację leczenia.

Rynek stomatologiczny w Polsce – wzrost i konsolidacja

Wartość polskiego rynku stomatologicznego rośnie dynamicznie, sięgając 15 miliardów złotych w ubiegłym roku. Trend ten jest napędzany przez rosnącą świadomość zdrowotną i oczekiwania pacjentów. Coraz większa część rynku generowana jest przez segment prywatny, co widać po rosnącej liczbie inwestycji i akwizycji w sektorze stomatologicznym.

 

 

Nowoczesne gabinety stomatologiczne, stawiają na innowacje i dostosowanie się do indywidualnych potrzeb pacjentów. Dzięki temu, nawet osoby z otyłością, niepełnosprawne czy cierpiące na dentofobię mogą liczyć na wysokiej jakości, komfortową opiekę stomatologiczną. Rosnące wymagania pacjentów i dynamiczny rozwój rynku stomatologicznego sprawiają, że takie inicjatywy będą zyskiwać na znaczeniu.

na podstawie materiałów z newserii