Mądrze zaplanuj codzienne menu dziecka

Jak planować posiłki dziecka, by nie było głodne, przejedzone a co najważniejsze, by zdrowo rosło i otrzymywało cenne składniki dla prawidłowego rozwoju?  
fit.pl
2011-02-01 00:00
Udostępnij
Mądrze zaplanuj codzienne menu dziecka
child eat1Regularne i urozmaicone...

Takie powinny być posiłki dziecka, które już skończyło dwa latka. Niemowlaki karmi się na żądanie, dziecko jest głodne najczęściej od dwóch do 3 godzin po ostatnim karmieniu i potrafi komunikować głód oraz potrzebę jedzenia np. szukając piersi mamy. Niemowlaka karmimy jedynie mlekiem mamy, potem modyfikowanym aż w końcu, gdy przestaje być niemowlęciem, do jego diety wprowadzamy różne urozmaicone posiłki – zupki, przeciery, soczki.

Gdy dziecko kończy dwa latka najczęściej ma już kilka ząbków i może spożywać pełne posiłki, takie jak dorośli z uwzględnieniem i wyłączeniem składników koniecznych dla jego zdrowia i niebezpiecznym na tym etapie życia. Jak często powinno jadać i co powinno znaleźć się na jego talerzu?

5 posiłków – lepszy rozwój

Dietetycy są zgodni co do tego, że dziecko powinno jeść pięć razy dziennie. Dotyczy to zarówno starszych dzieci, jak i maluchów, które ukończyły 1 rok życia. Im wcześniej dziecko przyzwyczai się do pięciu posiłków, tym lepiej.

Po pierwsze: pożywne śniadanie. To oczywiście najważniejszy posiłek także dla dorosłego człowieka, tym bardziej dziecko powinno każdego dnia rozpoczynać dzień właśnie od śniadania. Ten pierwszy posiłek, to nie tylko źródło paliwa i glukozy na rozpoczęcie dnia, ale także pobudzenie dla metabolizmu.

Na śniadanie dziecko powinno zatem otrzymać solidną dawkę węglowodanów a także białka. Wybieraj zatem kaszki, płatki owsiane z mlekiem, jogurt z płatkami lub musli (płatki nie powinny być zbyt słodkie), kakao, twarożek z dżemem lub warzywami i pieczywo. Tradycyjne kanapki, także będą dobrym rozwiązaniem (np. grahamka lub bułka pszenna z serem żółtym, ogórkiem lub wędliną i papryką).

Do drugie: lekkie drugie śniadanie. Na drugie śniadanie może pojawić się sałatka owocowa lub owoce np. banan, jabłko, pomarańcza w towarzystwie np. jogurtu naturalnego (bułka słodka, pączek a w najgorszym przypadku batonik czekoladowy to warianty zupełnie pozbawione wartości, dodające pustych kalorii, które i tak chwilkę będą zwiastowały głód).

[-------]

eating childObiad. Obiad dla dziecka powinien składać się z wartościowego dania, lub dwóch lżejszych. Zupa – najlepiej pełnowarzywna, lekki rosół drobiowy na jarzynach lub zupa krem z brokułów a także danie drugie, w którym maluch otrzyma solidną dawkę białka, węglowodanów i witamin z surówki warzywnej - to najlepsze warianty.

Kasza, ziemniaki z wody, lub ryż do tego mięso, ryba a nawet jajko, mogą być podanie nie tuż po pierwszym daniu lecz nieco później, gdy dziecko będzie po spacerze lub tuż po popołudniowej drzemce. Podawanie na raty ustrzeże rodziców przed przejedzeniem dziecka i odmawianiem spożycia kolejnego posiłku.

Podwieczorek. Kakao i kanapka z miodem lub konfiturami, koktajl truskawkowy, kisiel, przecier jabłkowo-marchwiowy, domowe ciasto z owocami i porcja świeżo wyciskanego soku z owoców to pomysły na lekki podwieczorek z nutką słodkości

Kolacja - może być na ciepło. Warto ja podawać godzinę, dwie przed snem: omlet z warzywami, kanapki na ciepło z serkiem mozzarella i ziołami, twarożek z warzywami, kakao i kanapki to wersja lekkiej kolacji, która sprawdza się o poźnej porze i przed zaśnięciem

Mamo nie jestem głodny!

Prawdziwy utrapieniem dla rodziców są dzieciaki, które nagminnie odmawiają jedzenia, często staje się tak dlatego, że wielu rodziców zbyt często karmi dziecko, chodząc z anim krok w krok, namawiając na drożdżówkę, kolejnego banana, czy kanapkę. Ciągłe dokarmianie na siłę może nie tylko powodować zbyt duże przybieranie na wadzie (otyłość i nadwagę), ale także niechęć do jedzenia i celowe histeryzowanie podczas posiłków.

By tego uniknąć, warto trzymać się stałych pór podawania posiłków, urozmaiconych i wartościowych w zależności od rodzaju, a także wystrzegać się dokarmiania. Dziecko łatwiej przyzwyczai organizm do regularnego jedzenia (dlatego jego organizm będzie reagował i poczuje głód), jeśli nie będzie jeszcze prócz stałych posiłków dodatkowo dokarmiane.

www.dziecko.fit.pl