O czym należy pamiętać podczas grypy żołądkowej u niemowlaka?

Grypa żołądkowa, czyli popularna jelitówka, dotyczy nie tylko dorosłych. Chorują na nią także, a może przede wszystkim dzieci, również niemowlęta. W przypadku tych ostatnich trzeba zachować szczególną ostrożność.
2017-02-07 00:00
Udostępnij
O czym należy pamiętać podczas grypy żołądkowej u niemowlaka?

Grypa żołądkowa, czyli stan zapalny przewodu pokarmowego, wywołany jest wirusem rota, zwanym także rotawirusem. U niemowląt przebieg choroby na ogół jest bardzo gwałtowny. Choroba rozpoczyna się nagle wymiotami i biegunką, do tego dochodzi wysoka, bo sięgająca nawet 40°C gorączka.

Nie ma leku zwalczającego rotawirusa. Jedyne, co można robić, to czekać, aż choroba minie, a w czasie jej trwania łagodzić objawy. Przede wszystkim trzeba zwalczyć wysoką gorączkę. W tym celu należy podać dziecku leki przeciwgorączkowe, zastosować chłodne okłady na czoło i kark. Na zbijanie gorączki dobrze robi także chłodna kąpiel, ale w przypadku grypy żołądkowej może to być technicznie trudne. Ciężko kąpać dziecko z biegunką.

Wymioty i biegunka w krótkim czasie mogą prowadzić do odwodnienia, dlatego trzeba bacznie obserwować dziecko. Sześć godzin bez zmiany pieluchy to wyraźny sygnał alarmowy świadczący o początkach odwodnienia. Inne symptomy to suchość skóry, płacz bez łez, spierzchnięte wargi i język, chłodne dłonie i stopy, nierzadko odbarwione. Czujność rodziców powinna wzbudzić także zwiększona senność dziecka lub przeciwnie, nadmierna skłonność do marudzenia, rozdrażnienie i ogólna nerwowość.

Aby nie dopuścić do odwodnienia, niemowlęciu trzeba podawać płyny. Jeśli dziecko jest karmione naturalnie, trzeba je częściej przystawiać do piersi. W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym należy kontynuować karmienie, dodatkowo podawać dziecku wodę do picia. Dzieci przyjmujące stałe pokarmy powinny dostawać większą niż zwykle ilość napojów. Ważne, by nie były to napoje słodkie i gazowane. Ponieważ dziecko może mieć silne odruchy wymiotne i nie przyjmować dużych ilości napojów jednorazowo, trzeba trzymać się zasady: mało a często, podając dziecku po łyżeczce wody praktycznie bez przerwy.

Niemowlęta najczęściej zarażają się grypą żołądkową od rodziców lub innych domowników. Wirusy rozprzestrzeniają się szybko i w zamkniętych pomieszczeniach trudno przed nimi uciec. Jednak jest kilka sposobów na uchronienie niemowlęcia przed zarażeniem grypą żołądkową. Można o tym przeczytać na portalu www.zdrowemaluchy.pl