fit.pl mobile logo

O czym należy pamiętać podczas grypy żołądkowej u niemowlaka?

Grypa żołądkowa, czyli popularna jelitówka, dotyczy nie tylko dorosłych. Chorują na nią także, a może przede wszystkim dzieci, również niemowlęta. W przypadku tych ostatnich trzeba zachować szczególną ostrożność.

Grypa żołądkowa, czyli stan zapalny przewodu pokarmowego, wywołany jest wirusem rota, zwanym także rotawirusem. U niemowląt przebieg choroby na ogół jest bardzo gwałtowny. Choroba rozpoczyna się nagle wymiotami i biegunką, do tego dochodzi wysoka, bo sięgająca nawet 40°C gorączka.

Nie ma leku zwalczającego rotawirusa. Jedyne, co można robić, to czekać, aż choroba minie, a w czasie jej trwania łagodzić objawy. Przede wszystkim trzeba zwalczyć wysoką gorączkę. W tym celu należy podać dziecku leki przeciwgorączkowe, zastosować chłodne okłady na czoło i kark. Na zbijanie gorączki dobrze robi także chłodna kąpiel, ale w przypadku grypy żołądkowej może to być technicznie trudne. Ciężko kąpać dziecko z biegunką.

Wymioty i biegunka w krótkim czasie mogą prowadzić do odwodnienia, dlatego trzeba bacznie obserwować dziecko. Sześć godzin bez zmiany pieluchy to wyraźny sygnał alarmowy świadczący o początkach odwodnienia. Inne symptomy to suchość skóry, płacz bez łez, spierzchnięte wargi i język, chłodne dłonie i stopy, nierzadko odbarwione. Czujność rodziców powinna wzbudzić także zwiększona senność dziecka lub przeciwnie, nadmierna skłonność do marudzenia, rozdrażnienie i ogólna nerwowość.

Aby nie dopuścić do odwodnienia, niemowlęciu trzeba podawać płyny. Jeśli dziecko jest karmione naturalnie, trzeba je częściej przystawiać do piersi. W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym należy kontynuować karmienie, dodatkowo podawać dziecku wodę do picia. Dzieci przyjmujące stałe pokarmy powinny dostawać większą niż zwykle ilość napojów. Ważne, by nie były to napoje słodkie i gazowane. Ponieważ dziecko może mieć silne odruchy wymiotne i nie przyjmować dużych ilości napojów jednorazowo, trzeba trzymać się zasady: mało a często, podając dziecku po łyżeczce wody praktycznie bez przerwy.

Niemowlęta najczęściej zarażają się grypą żołądkową od rodziców lub innych domowników. Wirusy rozprzestrzeniają się szybko i w zamkniętych pomieszczeniach trudno przed nimi uciec. Jednak jest kilka sposobów na uchronienie niemowlęcia przed zarażeniem grypą żołądkową. Można o tym przeczytać na portalu www.zdrowemaluchy.pl

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl