Obniżone napięcie mięśni u niemowlaków. Co oznacza?

Napięcie mięśni u dzieci jest jednym z elementów oceny rozwoju dziecka w skali Apgar tuż po narodzeniu. Gdy mięśnie dziecka są zbyt napięte lub zbyt wiotkie, noworodek powinien trafić na konsultacje neurologiczne, gdyż od prawidłowego napięcia mięśni zależy dalszy rozwój psychoruchowy dziecka  
fit.pl
2011-10-20 00:00
Udostępnij
Obniżone napięcie mięśni u niemowlaków. Co oznacza?
baby care1Co może oznaczać brak prawidłowego napięcia mięśniowego u noworodka?

Obniżone lub zbyt wysokie napięcie mięśniowe u dziecka świadczy najczęściej o problemach w funkcjonowaniu układu nerwowego. Jest to bardzo ważny sygnał, gdyż dzięki prawidłowym impulsom nerwowym w mięśniach, dziecko naturalnie rozwija zdolności fizyczne: zmiany pozycji, wstawania siedzenia, chodzenia a także wykonywania wszelkich życiowych czynności.

Jak już wspomnieliśmy, problemy mięśniowe u dzieci mogą świadczyć o chorobach układu nerwowego i mózgu dziecka, ale nie tylko.  Również podłoże chorób genetycznych i metabolicznych ma duże znaczenie dla funkcjonownia mięśni u dziecka. Kłopoty z napięciem mięśniowym dotyczą  częściej dzieci przedwcześnie urodzonych z bardzo niską waga ciała. Także żółtaczka poporodowa lub niedotlenienie podczas porodu mogą sprzyjać wystąpieniu problemów rozwojowych dziecka.

Mamy, które podczas ciąży miały przedwczesne skurcze i do końca ciąży musiały leżeć, mają anemię lub nadciśnienie, powinny tuż po poradzie zwracać uwagę na rozwój dziecka.

Jakie zachowania dziecka mogą zwrócić uwagę rodziców?

Niepokojącymi sygnałami u dziecka mogą być: mało przespane nocy, częsty płacz, prężenie lub w przypadku braku napięcia mięśniowego: brak płaczu w newralgicznych momentach, brak ruchu nóżek, kopania unoszenia, spokój i brak reakcji na osoby rodziców, podczas leżenia na brzuchu brak aktywności i chęci unoszenia głowy, niechęć przy zmianach pozycji.

[-------]

noworodek1W pierwszym miesiącu
 • odgina do tyłu głowę wraz z tułowiem;
 • podczas leżenia przybiera tylko jedna pozycję i jest mało ruchliwy;
 • podczas jedzenia przy piersi trudno go uspokoić, pręży się, denerwuje, wygina;
 • jest zbyt nerwowe podczas ubierania, ma mocno napięte rączki i nóżki więc trudno go ubrać;
 • jest senne w sytuacjach gdy inne dzieci chętnie podejmują kontakt wzrokowy reagują na przedmioty.

W kolejnych miesiącach
 • nie bawi się rączkami i nóżkami;
 • mocno ściska piąstki nawet podczas swobodnego;
 • nadal nie zmienia pozycji, zwłaszcza podczas leżenia na brzuszku;
 • nadal nie unosi główki podczas noszenia;
 • nie przekręca się na brak podczas leżenia;
 • dotyk i głośniejszy tembr głosu powoduje napinanie mięśni dziecka i drżenie.

Jeśli któreś z sygnałów dotyczą Twojego dziecka, powinieneś skonsultować się z pediatrą, który ustali przyczynę i stan zaawansowania problemów mięśniowych dziecka. Następnie wybierze częstotliwość i rodzaj rehabilitacji najlpeszy dla Twojego dziecka.

Nie warto zwlekać z konsultacją u specjalisty, im później problem zostanie wykryty, tym dłużej dziecko będzie wracało do formy, a to może odbić się na kłopotach z koncentracją, pisaniem i aktywnością ruchową np. Podczas zajęć wychowania fizycznego. Dobra rehabilitacja medyczna a także wasze zaangażowanie w trening mięśni dziecka w domu, to klucz do odzyskania sprawności przez dziecko.

www.dziecko.fit.pl