Co brać po treningu? Suplementy wspomagające regenerację i przyrost mięśni

Suplementacja okołotreningowa jest szczególnie ważna, ponieważ przekłada się na realne efekty i wyniki samego treningu. Odżywki i suplementy potreningowe wpływają na przyspieszenie regeneracji organizmu oraz wzrost tkanki mięśniowej. Wybór odpowiednich preparatów ułatwia osiągnięcie zamierzonych celów i wypracowania wymarzonej sylwetki.
2023-03-03 00:00
Udostępnij
Co brać po treningu? Suplementy wspomagające regenerację i przyrost mięśni

Termin określany oknem anabolicznym to czas bezpośrednio po treningu, w trakcie którego organizm najefektywniej wykorzystuje składniki odżywcze w celu regeneracji oraz rozwoju mięśni. Trwa ono około 2-3 godziny, jednak najważniejsze jest pierwsze 60 minut. W tym czasie, aby zapobiec katabolizmowi, czyli rozkładaniu się białek pochodzących z mięśni w celu odzyskania utraconej podczas treningu energii, powinno się przyjąć ok. 25-30 g białka i 30-50 g węglowodanów. Substancje te można czerpać z odżywek białkowych lub suplementów carbo.

Zastanawiasz się, jakie suplementy są najskuteczniejsze przy regeneracji organizmu po wysiłku fizycznym? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Wielofunkcyjna odżywka białkowa

Białka, obok węglowodanów i tłuszczy, są podstawowym budulcem naszego organizmu. Odżywki białkowe są bogate w aminokwasy – substancje niezbędne do prawidłowego rozwoju i wzrostu mięśni. Odpowiednia ilość aminokwasów w diecie przyczynia się do regeneracji uszkodzonych włókien mięśniowych po wysiłku fizycznym. Dzięki dostarczeniu białka od razu po treningu możemy zahamować proces katabolizmu. Na rynku dostępnych jest wiele odżywek białkowych z różną zawartością aminokwasów, a co za tym idzie – różnym stopniem skuteczności i szybkości wchłaniania.

Najczęściej spotykaną formą jest białko serwatkowe. Charakteryzuje się wysoką wartością biologiczną, lekkostrawnością i szybkim wchłanianiem. Białko serwatkowe Just Whey od GymBeam jest wytwarzane z mleka krów karmionych trawą. Zawiera unikalne połączenie koncentratu, izolatu i hydrolizolatu serwatki, czyli wszystkich rodzajów białka serwatkowego. Dzięki temu, białko Just Whey zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, w tym BCAA na czele z leucyną. Aminokwasy egzogenne to związki chemiczne, które regulują gospodarkę hormonalną, odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie mięśni, układu nerwowego oraz przemianę materii. Organizm nie potrafi ich samodzielnie wytworzyć. Związki egzogenne są przyswajane wraz z dietą. Produkt został wzbogacony o substancje wspomagające trawienie białek: bromelinę i enzymy trawienne oraz o witaminy i minerały, takie jak: witamina B6, magnez czy cynk. Białko może być stosowane jako dodatek do owsianek, naleśników, jogurtów itd. lub jako napój wymieszany z wodą albo mlekiem. Produkt dostępny jest w różnych smakach: neutralnym, lodów waniliowych, słonego karmelu, czekoladowego milkshake’a, kokosa z białą czekoladą oraz jogurtu jagodowego.

Aminokwasy BCAA zapewniają szybką regenerację

W przeciwieństwie do białek, BCAA występują w postaci wolnej. Oznacza to, że aminokwasy te nie muszą być trawione, dzięki czemu ich stężenie we krwi szybko wzrasta. Aminokwasy BCAA to trzy aminokwasy o silnym działaniu anabolicznym – przyspieszającym powstawanie komórek budujących określone tkanki organizmu. Należą do nich: walina, leucyna, izoleucyna. Posiadają wiele cennych właściwości m.in. wspomagają regenerację mięśni po wysiłku fizycznym i przyspieszają wzrost tkanki mięśniowej. Najlepsze działanie wykazują w połączeniu z węglami – działają wtedy ochronnie na mięśnie podczas ćwiczeń, a także prowadzą do szybszego spalania tkanki tłuszczowej.

Kreatyna na przyrost mięśni

Związek zwany kreatyną występuje w postaci kwasu beta-metyloguanidynooctowego. To jeden z najpopularniejszych suplementów diety w Polsce i na świecie. Usprawnia rozwój masy mięśniowej, pomaga spalić niechcianą tkankę tłuszczową, a jej stosowanie poprawia jakość treningu poprzez zwiększenie siły i wytrzymałości mięśniowej.

W sklepie GymBeam można znaleźć wieloskładnikową kreatynę Cea7in, która zawiera połączenie aż siedmiu sprawdzonych rodzajów tej substancji: monohydrat, fosforan, cytrynian, pirogronian, chlorowodorek, jabłczan oraz l-cytrulinę. Taka mieszanka pomaga wprowadzić mięśnie w stan anaboliczny nawet po intensywnym treningu. Połączenie tych składników odżywia zmęczone mięśnie i przyspiesza proces ich regeneracji. Co więcej, kreatyna wspiera siłę eksplozywną oraz wydolność organizmu, dzięki czemu możesz ćwiczyć dłużej, szybciej i intensywniej.

Carbo – solidna dawka energii

Węglowodany (carbo) to jedne z najpopularniejszych suplementów treningowych. Ich głównym zadaniem jest dostarczenie organizmowi energii oraz uzupełnienie niedoboru glikogenu w mięśniach po przebytym wysiłku fizycznym, a tym samym przyspieszenie ich regeneracji.

FueCarb to kompleksowa mieszanka aż trzech rodzajów węglowodanów, każdy o innym indeksie glikemicznym dla zapewnienia równomiernego dostarczania energii do mięśni. Produkt został wzbogacony o mieszankę enzymów DigeZyme dla lepszego trawienia. Jego skład obejmuje również 5 kluczowych dla organizmu minerałów, dzięki którym możliwe jest uzupełnienie niezbędnych elektrolitów. FueCarb zmniejsza uczucie zmęczenia, wspomaga regenerację i przyrost tkanki mięśniowej, a także przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania metabolizmu energetycznego. Dostępny jest w wersji bezsmakowej i tropikalnej.