Stres też powoduje urazy mięśniowe

Stres oddziałuje na cały organizm również na narząd ruchu jakim jest nasze ciało. Powoduje spięcia mięśniowe, które mogą doprowadzić do bólu, a nawet w dłuższym okresie czasu do poważnych powikłań. Odpowiednia profilaktyka i ćwiczenia to podstawy holistycznego dbania o organizm w ujęciu fizjoterapeutycznym.
2023-11-23 00:00
Udostępnij
Stres też powoduje urazy mięśniowe

Spięcia mięśni są naturalnym sposobem funkcjonowania organizmu który może się tak bronić przed przeciążeniem układu ruchu. Problem jednak zaczyna pojawiać się gdy dają one o sobie znać poprzez ból. Dyskomfort mięśniowy, na który skarżą się osoby funkcjonujące w szybkim tempie życia, najczęściej spowodowany jest stresem. Wpływa on nie tylko na stan psychiczny, ale i fizyczny.

Częstymi objawami są obszary zwiększonego spięcia mięśniowego, które występują w okolicy, karku szyi czy stawu skroniowo – żuchwowego. W leczeniu może pomóc fizjoterapeuta. Terapia powinna prowadzić do odzyskania prawidłowej pracy mięśnia, (wzorców aktywności mięśniowej, siły czy wytrzymałości). Ważna jest również praca na tkankach miękkich poprzez terapię manualną mająca za zadanie zmniejszenie bólu i przywrócenie prawidłowej pracy mięśniowej.

W sytuacji długotrwałego stresu psychicznego może dojść nawet do sytuacji, w której mięśnie spinają się same. Szybciej się kurczą i dużo trudniej rozluźniają, wówczas zaczyna również pojawiać się odczuwalne dolegliwości, który początkowo objawiały się tylko niewielkim dyskomfortem.

Spięcie mięśniowe powinno zacząć zostać leczone, im szybciej tym lepiej. Nie usuwane może prowadzić do powikłań w postaci dyskomfortu i przeciążeń mięśni. Bardzo ważny dla pacjentów powinien być również relaks. Dodatkowo odpowiednio dobrane techniki masażu i pracy manualnej oraz wykonywane systematycznie ćwiczenia dają szansę na pozbycie się bólu. Rodzaj terapii powinien być dobrany indywidualne do każdego pacjenta. – wyjaśnia Zygmunt Bartosiewicz, fizjoterapeuta z Kliniki fizjoterapii.

w przeciążonych mięśniach pojawiają się stwardnienia, czyli bardzo bolesne punkty, które mogą promieniować wokół poza odległość anatomiczną mięśnia powodując odczuwalny ból. Zadaniem fizjoterapeuty jest rozluźnienie takich tkanek oraz nauczenie pacjenta ćwiczeń do wykonywania w domu w celu podtrzymania efektu fizjoterapii. Ważna jest również zmiana złych nawyków która doprowadziła do powstania problemu z mięśniem.

Zwiększony stres może prowadzić nie tylko do spięć mięśniowych, ale i pogłębienia zaburzeń posturalnych czy ograniczeń ruchomości. Codzienna praca mięśni to ich kurczenie i rozluźnianie. Regularne używanie mięśni tylko po jednej stronie może powodować trudności w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Takie mięśnie stają się silniejsze, oraz bardziej spięte. Po drugiej stronie pozostają słabsze, oraz luźniejsze, co powoduje, że nie potrafią utrzymać się odpowiedniej pozycji.

Współczesny sposób funkcjonowania powoduje wiele sytuacji stresogennych. Ważne jest, aby słuchać sygnałów ciała i odpowiednio szybko reagować. Regularne ćwiczenia i masaże manualne u fizjoterapeuty pozwalają rozluźnić ciało. Profesjonalne zabiegi zmniejszają ryzyko kontuzji i ewentualnych powikłań.