fit.pl mobile logo

Okulary korekcyjne dla dziecka - na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Okulary korekcyjne to skuteczna, a przy tym nieinwazyjna, metoda korekcji wad wzroku, z którymi boryka się coraz więcej dzieci. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na kilka czynników, dzięki którym dziecko będzie mogło normalnie funkcjonować, dobrze się bawić i bezpiecznie uprawiać sport. A przede wszystkim - będzie chciało je nosić.

Gorsza jakość widzenia utrudnia funkcjonowanie i wykonywanie codziennych czynności. Niestety z roku na rok problemy ze wzrokiem dotykają coraz większy odsetek dzieci i mogą one mieć znaczny wpływ na ich zdolność do nauki, a także powodować problemy społeczne i rozwojowe. W przypadku dzieci diagnozowane są różne wady wzroku, takie jak: krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm. Korygowanie tych wad jest możliwe, dzięki właściwie dobranym soczewkom okularowym lub kontaktowym. Co więcej, odpowiednia korekcja nie tylko pozwala uzyskać pożądaną ostrość widzenia, ale także minimalizuje ryzyko pojawienia się schorzeń, które w wyniku nieskorygowanej wady wzroku w dzieciństwie, mogą pojawić się w późniejszym okresie życia.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okularów dla dziecka?

Na rynku nie brakuje okularów dla dzieci. Trudność polega na ustaleniu, które z nich dziecko będzie chciało nosić i które z nich zapewnią prawidłowe widzenie i wystarczającą ochronę w czasie zabawy i zajęć sportowych.

- Przy zakupie okularów decydujący głos mają zawsze rodzice, ale to zadaniem specjalistów w dziedzinie ochrony wzroku jest zidentyfikowanie i spełnienie potrzeb wzrokowych dziecka. Dlatego powinniśmy przede wszystkim skorzystać z ich rekomendacji – mówi Sylwia Kijewska, optometrystka, ekspertka Hoya Lens Poland. - W przypadku doboru okularów dla dziecka ważne jest połączenie różnych czynników. Dzieci potrzebują okularów, które są bezpieczne (m.in. zapewniają pełną ochronę przed promieniowaniem UV czy są odporne na uderzenia), zapewniają ostre widzenie i są wygodne, tzn. mają odpowiedni rozmiar, są lekkie i dobrze dopasowane. Doświadczenie pokazuje, że dzieci rzadziej noszą swoje okulary, jeżeli nie są one wygodne. Pamiętajmy także o tym, że aby dziecko chętnie zakładało okulary, to przede wszystkim muszą się one jemu podobać – dodaje optometrystka.

Okulary dziecka muszą być dobrze dostosowane do jego świata, dlatego tak ważny jest wybór odpowiednich soczewek oraz opraw okularowych, które będą dopasowane do jego stylu życia.

Co należy brać pod uwagę przy wyborze soczewek okularowych?

Aktywny styl życia dziecka oznacza wysokie wymagania dla soczewek stosowanych w okularach dziecięcych. Warto z tego względu zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonane są soczewki. Determinuje on nie tylko lekkość i wytrzymałość, ale także przejrzystość i stopień ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym.

- Dla dzieci dostępne są specjalne, wyjątkowo wytrzymałe soczewki, wykonane z nowoczesnych materiałów, które w połączeniu z szeroką gamą powłok antyrefleksyjnych zapewniają nie tylko bardzo wysoką przejrzystość i zwiększoną odporność na zarysowania, ale np. chronią oczy przed nadmiarem światła niebieskiego emitowanego przez ekrany LCD i LED. Pamiętajmy także, że oczy dzieci są jeszcze bardziej podatne na działanie promieniowania UV, niż oczy osób dorosłych. Ze względu na to, że soczewka oka dzieci nie jest jeszcze w pełni rozwinięta, to w większym stopniu niż u dorosłych promieniowanie UV A i B dociera do siatkówki, a brak ochrony przed nim może powodować problemy z oczami w przyszłości. Soczewkami, które zapewnią 100% ochronę przed promieniowaniem UV-A i UV-B, a przy tym zapewnią komfort widzenia w różnych warunkach oświetleniowych, są soczewki fotochromowe. Stanowią one uniwersalne rozwiązanie, ponieważ dziecko nie musi zmieniać okularów wychodząc na zewnątrz – mówi Sylwia Kijewska.

Istotnym czynnikiem przy wyborze soczewek jest też technologia. Najnowsza i najbardziej zaawansowana technologia produkcji soczewek może przynieść dużo lepsze efekty, niż standardowe soczewki. Takim przykładem są soczewki okularowe wykorzystujące technologię D.I.M.S stosowane u dzieci z postępującą krótkowzrocznością.

- W przypadku krótkowzroczności podstawową metodą korekcji są okulary ze standardowymi soczewkami wypukło-wklęsłymi, tzw. „minusy”. Jednak to nie wszystko, co można zrobić w momencie zdiagnozowania tej wady. Co prawda nie można wyleczyć krótkowzroczności ani cofnąć wady. Możemy natomiast kontrolować jej rozwój. Jest to postępowanie, obejmujące opracowanie planu terapeutycznego, którego celem jest korekcja niewyraźnego widzenia do dali oraz spowolnienie progresji krótkowzroczności. Soczewki okularowe wykorzystujące technologię D.I.M.S. to jedna ze skutecznych metod kontroli krótkowzroczności opisanych w wytycznych Polskiego Towarzystwa Okulistycznego – mówi Sylwia Kijewska.

Wybór odpowiedniej oprawy okularowej – metalowe czy plastikowe?

Oprawki okularowe dla dzieci mogą być wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego. Wybór jest kwestią indywidualną. Trzeba pamiętać, aby oprawki były wytrzymałe, lekkie, wygodne, bezpieczne, a przede wszystkim stabilne i odporne na uderzenia. Niezależnie od wyboru materiału ważne jest to, aby były odpowiednio dopasowane. Ze względu na to, że dzieci cały czas się rozwijają optyk musi zadbać o prawidłowe ułożenie i ustawienie okularów na nosie, w taki sposób, aby okulary nie zsuwały się z nosa i nie uciskały. Ważna w tej kwestii jest także odpowiednia długość zauszników.

Stale zsuwająca się oprawka może powodować podrażnienie skóry na nosie lub za uszami i zniechęcać dziecko do ich noszenia. Kolejna istotna kwestia to pole widzenia przez soczewki. Okulary dzieci powinny mieć odpowiedni rozmiar, tak by nie były za małe, czyli żeby dziecko nie spoglądało nad oprawką. Rozmiar oprawy okularowej oraz kształt soczewek muszą to uwzględniać.
Okulary dla dzieci muszą być trwałe, wygodne, ale mogą być przy tym stylowe. W przypadku opraw okularowych dla dzieci dostępna jest szeroka gama produktów. Nawet najbardziej wymagający młody klient może wybrać swoją ulubioną markę, bohatera czy styl.

- Najważniejsze jest to, aby oprawki były dobrane odpowiednio do temperamentu i upodobań dziecka. Na rynku jest szeroki wybór oprawek dziecięcych, więc nie powinno być z tym problemu. Fakt, że dziecko ma na nosie okulary, nie powinien w żaden sposób ograniczać jego normalnej aktywności. Bardzo ruchliwemu warto wybrać np. gumowe oprawki z elastycznym paskiem mocowanym do zauszników, które można wyginać we wszystkie strony, a dodatkowo utrzymują się stabilnie na twarzy – podpowiada Sylwia Kijewska, optometrystka, ekspertka Hoya Lens Poland.

Pamiętajmy, że ogromne znaczenie ma budowanie pozytywnego nastawienia dziecka do noszenia okularów. Dlatego dobrym pomysłem jest zaangażowanie dziecka w proces wyboru i zakupu okularów. Aby dziecko chciało nosić okulary i dobrze się w nich czuło, powinno mieć decydujący głos w kwestii wyboru kształtu czy koloru oprawek.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl