Różnice między dermokosmetykami a ich klasycznymi odpowiednikami

Wybór odpowiednich produktów do pielęgnacji skóry może być wyzwaniem, zwłaszcza gdy na półkach sklepowych roi się od mnóstwa propozycji. Niełatwo również orientować się w nazewnictwie, które często jest niejednoznaczne. Dlatego warto sięgnąć po wiedzę ekspertów, takich jak trycholog Magdalena Szymczak-Kępka, która pomoże nam zrozumieć różnice między zwykłymi kosmetykami a dermokosmetykami oraz jakie produkty będą najlepsze dla naszej skóry.
Aleksandra Załęska
2024-06-06 14:01
Udostępnij
Różnice między dermokosmetykami a ich klasycznymi odpowiednikami

Kosmetyki kontra dermokosmetyki

Prawo kosmetyczne nie dzieli produktów na dermokosmetyki i ich standardowe odpowiedniki, ale w codziennym języku używamy tych terminów. Dermokosmetyki to produkty stworzone głównie do pielęgnacji skóry problemowej lub skłonnej do alergii. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie, ważne jest zrozumienie potrzeb naszej skóry i dopasowanie pielęgnacji do jej wymagań.

Trycholog Magdalena Szymczak-Kępka podkreśla, że kluczowe jest poznanie rodzaju swojej skóry oraz jej potrzeb. Sygnały takie jak nadmierne łuszczenie się, swędzenie, pieczenie czy zaczerwienienie są znakami, że nasza skóra może negatywnie reagować na dotychczas stosowane kosmetyki. Dlatego wybór między zwykłymi kosmetykami a dermokosmetykami powinien być podyktowany potrzebami naszej skóry.

Skład ma znaczenie

Przed wprowadzeniem na rynek każdy produkt kosmetyczny, niezależnie od tego czy jest to kosmetyk czy dermokosmetyk, musi przejść odpowiednie testy. Różnica tkwi głównie w składzie. Dermokosmetyki często zawierają wyższe stężenia składników aktywnych, takich jak kwas hialuronowy, retinoidy, niacynamid, peptydy, antyoksydanty czy ceramidy, co wpływa na ich intensywność działania.

W przeciwieństwie do zwykłych kosmetyków, dermokosmetyki nie zawierają ulepszaczy, które poprawiają ich konsystencję i zapach. Ich celem jest głównie skuteczna pielęgnacja skóry, a nie tylko poprawa jej wyglądu na chwilę.

Dla osób ze skłonnościami do podrażnień czy problemami skórnymi, dermokosmetyki mogą okazać się bardziej odpowiednie, ponieważ ich formuły są bardziej zaawansowane i wolne od substancji mogących wywoływać reakcje alergiczne.

Ekspertka zwraca uwagę na składniki, takie jak colostrum, które mogą być szczególnie korzystne dla skóry głowy. Regularne stosowanie produktów z colostrum może przynieść wiele korzyści, takich jak regeneracja skóry czy poprawa jej bariery hydrolipidowej. Jednak osoby uczulone na białko mleka powinny wykonać testy uczuleniowe przed zastosowaniem tych produktów.

Termin przydatności

Ze względu na różnice w składach, dermokosmetyki mogą mieć krótszy termin przydatności do użycia niż zwykłe kosmetyki. Jednakże, zwykłe kosmetyki mogą być stosowane dłużej po otwarciu.

Ekspertka zwraca uwagę, że krótszy termin przydatności dermokosmetyków niekoniecznie oznacza mniej efektywny produkt. Ważne jest racjonalne używanie kosmetyków i dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb skóry.

Warto więc zwrócić uwagę na skład i potrzeby naszej skóry, wybierając odpowiednie produkty do pielęgnacji.