Jak prawidłowo pielęgnować skórę dziecka podczas kąpieli? Takie pytanie zadaje sobie każda mama, która zaczyna przygodę z kąpielą swojej pierwszej pociechy
fit.pl
2011-01-04 00:00
Udostępnij
Pielęgnacja niemowlaka w kąpieli

Tuż po porodzie zaczyna się pierwszy i bardzo ważny etap w życiu mamy i dziecka. Oboje poznają siebie i swoje ciało. Kobieta, która dopiero debiutuje jako kochająca mama, chce jak najlepiej nauczyć się pielęgnować skórę swojego dziecka.

Pierwsza, samodzielna kąpiel, a także pierwszy kontakt fizyczny z maluchem budzi wiele pytań i wątpliwości rodziców, którzy chcą jak najlepiej przygotować się do nowej roli.

Co wybrać: mydełko czy oliwkę? Jaką wanienkę wybrać, jak często kąpać niemowlaka? Oto kilka rad, które pomogą mamie przetrwać pierwsze chwile niemowlaka w wodzie.

Pierwsza kąpiel w wanience

Kiedy można pierwszy raz wykąpać dziecko w wanience? Jeśli dziecko jest zdrowe i lekarz nie ma przeciwwskazań, już po powrocie ze szpitala do domu pierwsza kąpiel może odbyć się w wanience. Ważne, by podczas kąpieli nie zamoczyć jeszcze niezagojonego pępka.

Noworodek powinien być kąpany raczej codziennie, choć może się zdarzyć, że ze względu na jego wcześniejszą drzemkę pozwolicie mu na jeden wieczór wolności. Dziecko choć nie brudzi się często bywa spocone, dlatego watro nawet delikatnie i krótko obmywać delikatną skórę.

Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż kilka minut, by skóra nie traciła warstwy lipidowej i nie ulegała zbytniemu wysuszeniu. Gdy dziecko jest już nieco większe i powoli zaczyna siadać na dnie wanienki, połóż pieluchę lub piankową matę, która ochroni dziecko przed wyślizgiwaniem się i urazami.

Do kąpieli zazwyczaj można używać mydełka dla niemowląt (PH 5,5), jeśli zaś skóra ma tendencje do łuszczenia przesuszania warto stosować nawilżające płyny dla niemowląt, kupowane w aptece na pewno będą bezpieczne a w razie wątpliwości zawsze warto zapytać o radę farmaceutę.

Rodzice powinni pamiętać, by mydła lub płynu nie wlewać bezpośrednio do wody. Woda musi pozostać czysta, będziecie ją przecież obmywać dziecko, delikatnie myjąc uszka i wrażliwe miejsca, które mogą być podrażnione przez nadmiar kosmetyku.

Myjki bądź gąbki mogą ułatwić wam pielęgnację delikatnej skóry, warto jednak często je zmieniać i osuszać, gdyż zgromadzona w nich wilgoć po kąpieli może powodować powstawanie grzybów i bakterii.

Podczas kąpieli dokładnie należy myć niedostępne okolice i wszystkie niemowlęce fałdki na raczkach, szyi, za uszkami, a także delikatne miejsca intymne oraz główkę.

Główkę dziecka należy myć tym samym płynem lub mydełkiem, a gdy skończy miesiąc można używać szamponu przeznaczonego wyłącznie dla niemowląt, pamiętając, że wystarczy tylko dwie krople by delikatnie usunąć nadmiar sebum i potu.

Kąpiel - we trójkę

Kąpiel niemowlaka na początku może odbywać z pomocą taty lub domowników gdyż jeszcze początkująca mama może nie poradzić sobie z jednoczesnym podtrzymywaniem dziecka i myciem go drugą dłonią. Jest to doskonały moment, by zaangażować tatę do pomocy i spędzenia wspólnie tej jakże istotnej chwili.

Wspólny rytuał kąpieli nie tylko ośmieli Twojego partnera, w kontakcie z maluchem, ale także wzmocni waszą wieź i być może zachęci do wyręczenia Cię w tej czynności.

A po kąpieli....?

Bardzo ważna jest także pielęgnacja skóry tuż po kąpieli, gdy rozgrzane ciałko waszego malca już przygotowane jest do nocnego wypoczynku i waszych pieszczot warto wcześniej nasmarować skórę - czym? Na początku sprawdza się oliwka dla niemowląt, jednak wraz z wiekiem praca gruczołów łojowych wzrasta, dlatego wtedy warto wyprać kremy lub delikatnie nawilżające preparaty dla niemowląt, oliwka w tym czasie może wywoływać u niektórych dzieci podrażnienia lub zmiany łojotokowe.

Choć nie wszystkie dzieci w okresie niemowlęcym mają włosy, ze względu na występowanie ciemiączka czy po prostu pobudzenia pracy cebulek, zaleca się rodzicom codzienne szczotkowanie główki dziecka. Szczotka dla niemowlaka powinna być zrobiona z bardzo delikatnego, naturalnego włosia.

Pielęgnacja skóry twarzy.

W pierwszych miesiącach gdy skóra dziecka jest dobrze nawilżona i wystarczy dobry krem natłuszczający przed wyjściem na zimowy spacer, w słoneczne dni należy unikać kontakty buzi ze słońcem , zwłaszcza przez pierwszych kilka miesięcy. Potem dobry krem mineralny z wysokim filtrem do 30 jest konieczny zanim wybierzecie się na spacer. Podczas gdy dziecko przebywa w domu, stosowanie kremu nie jest konieczne, chyba, że skóra jest przesuszona lub łuszczy się, w takich przypadkach warto skonsultować także wybór kosmetyku z lekarzem dermatologiem lub pediatrą.