fit.pl mobile logo

Pielęgnacja niemowlaka w kąpieli

Jak prawidłowo pielęgnować skórę dziecka podczas kąpieli? Takie pytanie zadaje sobie każda mama, która zaczyna przygodę z kąpielą swojej pierwszej pociechy

Tuż po porodzie zaczyna się pierwszy i bardzo ważny etap w życiu mamy i dziecka. Oboje poznają siebie i swoje ciało. Kobieta, która dopiero debiutuje jako kochająca mama, chce jak najlepiej nauczyć się pielęgnować skórę swojego dziecka.

Pierwsza, samodzielna kąpiel, a także pierwszy kontakt fizyczny z maluchem budzi wiele pytań i wątpliwości rodziców, którzy chcą jak najlepiej przygotować się do nowej roli.

Co wybrać: mydełko czy oliwkę? Jaką wanienkę wybrać, jak często kąpać niemowlaka? Oto kilka rad, które pomogą mamie przetrwać pierwsze chwile niemowlaka w wodzie.

Pierwsza kąpiel w wanience

Kiedy można pierwszy raz wykąpać dziecko w wanience? Jeśli dziecko jest zdrowe i lekarz nie ma przeciwwskazań, już po powrocie ze szpitala do domu pierwsza kąpiel może odbyć się w wanience. Ważne, by podczas kąpieli nie zamoczyć jeszcze niezagojonego pępka.

Noworodek powinien być kąpany raczej codziennie, choć może się zdarzyć, że ze względu na jego wcześniejszą drzemkę pozwolicie mu na jeden wieczór wolności. Dziecko choć nie brudzi się często bywa spocone, dlatego watro nawet delikatnie i krótko obmywać delikatną skórę.

Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż kilka minut, by skóra nie traciła warstwy lipidowej i nie ulegała zbytniemu wysuszeniu. Gdy dziecko jest już nieco większe i powoli zaczyna siadać na dnie wanienki, połóż pieluchę lub piankową matę, która ochroni dziecko przed wyślizgiwaniem się i urazami.

Do kąpieli zazwyczaj można używać mydełka dla niemowląt (PH 5,5), jeśli zaś skóra ma tendencje do łuszczenia przesuszania warto stosować nawilżające płyny dla niemowląt, kupowane w aptece na pewno będą bezpieczne a w razie wątpliwości zawsze warto zapytać o radę farmaceutę.

Rodzice powinni pamiętać, by mydła lub płynu nie wlewać bezpośrednio do wody. Woda musi pozostać czysta, będziecie ją przecież obmywać dziecko, delikatnie myjąc uszka i wrażliwe miejsca, które mogą być podrażnione przez nadmiar kosmetyku.

Myjki bądź gąbki mogą ułatwić wam pielęgnację delikatnej skóry, warto jednak często je zmieniać i osuszać, gdyż zgromadzona w nich wilgoć po kąpieli może powodować powstawanie grzybów i bakterii.

Podczas kąpieli dokładnie należy myć niedostępne okolice i wszystkie niemowlęce fałdki na raczkach, szyi, za uszkami, a także delikatne miejsca intymne oraz główkę.

Główkę dziecka należy myć tym samym płynem lub mydełkiem, a gdy skończy miesiąc można używać szamponu przeznaczonego wyłącznie dla niemowląt, pamiętając, że wystarczy tylko dwie krople by delikatnie usunąć nadmiar sebum i potu.

Kąpiel - we trójkę

Kąpiel niemowlaka na początku może odbywać z pomocą taty lub domowników gdyż jeszcze początkująca mama może nie poradzić sobie z jednoczesnym podtrzymywaniem dziecka i myciem go drugą dłonią. Jest to doskonały moment, by zaangażować tatę do pomocy i spędzenia wspólnie tej jakże istotnej chwili.

Wspólny rytuał kąpieli nie tylko ośmieli Twojego partnera, w kontakcie z maluchem, ale także wzmocni waszą wieź i być może zachęci do wyręczenia Cię w tej czynności.

A po kąpieli....?

Bardzo ważna jest także pielęgnacja skóry tuż po kąpieli, gdy rozgrzane ciałko waszego malca już przygotowane jest do nocnego wypoczynku i waszych pieszczot warto wcześniej nasmarować skórę - czym? Na początku sprawdza się oliwka dla niemowląt, jednak wraz z wiekiem praca gruczołów łojowych wzrasta, dlatego wtedy warto wyprać kremy lub delikatnie nawilżające preparaty dla niemowląt, oliwka w tym czasie może wywoływać u niektórych dzieci podrażnienia lub zmiany łojotokowe.

Choć nie wszystkie dzieci w okresie niemowlęcym mają włosy, ze względu na występowanie ciemiączka czy po prostu pobudzenia pracy cebulek, zaleca się rodzicom codzienne szczotkowanie główki dziecka. Szczotka dla niemowlaka powinna być zrobiona z bardzo delikatnego, naturalnego włosia.

Pielęgnacja skóry twarzy.

W pierwszych miesiącach gdy skóra dziecka jest dobrze nawilżona i wystarczy dobry krem natłuszczający przed wyjściem na zimowy spacer, w słoneczne dni należy unikać kontakty buzi ze słońcem , zwłaszcza przez pierwszych kilka miesięcy. Potem dobry krem mineralny z wysokim filtrem do 30 jest konieczny zanim wybierzecie się na spacer. Podczas gdy dziecko przebywa w domu, stosowanie kremu nie jest konieczne, chyba, że skóra jest przesuszona lub łuszczy się, w takich przypadkach warto skonsultować także wybór kosmetyku z lekarzem dermatologiem lub pediatrą.

 

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl