fit.pl mobile logo

Poród bez bólu to nadal luksus

Znieczulenie na życzeniu podczas porodu, na nadal "towar deficytowy" w polskich porodówkach. Brak wykwalifikowanych anestezjologów oraz zbyt niskie finansowanie porodu przez NFZ powodują, że dla kobiety poród to nadal koszmar i wielka niewiadoma
badanie porodChoć na poród bez bólu liczy aż 85 proc. przyszłych mam, większość kobiet na porodówce niestety nie ma możliwości skorzystania z dobrodziejstwa bezpłatnego znieczulenia na życzenie. Chyba, że lekarz się zgodzi lub sama sfinansuje koszty. Dlaczego?

Położnicy twierdzą, że termin znieczulenie na życzenie nie istnieje. Decyzja o tym, czy kobieta otrzyma znieczulenie decyduje lekarz prowadzący lub koordynujący poród w szpitalu. Łagodzenie bólu porodowego musi mieć jakieś konkretne podstawy.

Gdy ból znacznie utrudnia rodzącej parcie, powoduje omdlenia lub pod wpływem zbyt silnego bólu może istnienie zagrożenie życia zarówno dla rodzącej jak i dziecka. Wtedy takie znieczulenie jest uzasadnione i podawane bezpłatne. Jeśli pomimo bólu, poród przebiega bez problemów, a rodząca ma czas na chwilę odpoczynku po każdym parciu, położna nie widzi podstaw, by zlecić podanie środka znieczulającego.

Oczywiście istnieją naturalne i mniej inwazyjne środki łagodzeni bólu: pozycje porodowe, masaż, odpowiednie ćwiczenia, środki takie jak gaz rozweselające i lekko znieczulający, kontrola oddychania, które stosuje się by zniwelować rodzące przykry i bolesne dolegliwości podczas długo przebiegającego porodu.

Lekarze posiłkują się, także argumentem,że ból jest także ważnym elementem porodu, informując położnika o stanie rodzącej, przebiegu porodu i ewentualnych kompilacjach. Jeśli już na wejściu do sali pierwszym jedynym działaniem personelu będzie niwelowanie bólu, z punktu widzenia medycznego lekarz nie będzie w stanie prawidłowo ocenić stanu zdrowia rodzącej, dziecka i przebiegu porodu.

Na takie argumenty nie godzą, się jednak lekarze broniący rodzenia po ludzku.Ich zdaniem rodząca ma prawo do łagodniejszego przechodzenia porodu, tym bardziej, że większość znieczuleń mogłaby być finansowana z NFZ, a nie jest. Zbyt mały budżet przeznaczany roku na finansowanie położnictwa sprawia, że lekarze w wielu przypadkach muszą odmawiać rodzącej znieczulenia, posiłkując się brakiem np. odpowiedniego sprzętu, kadry itp. Jeśli jednak w szpitalu nie brakuje anestezjologów lekarze sami dobrowolnie decydują czy podać znieczulenie czy nie w wielu przypadkach muszą wtedy nadwątlać budżet szpitala, który średnio dopłaca do takiego porodu od 100 do 800 zł.

"NFZ finansuje w usłudze poród tylko znieczulenia ze wskazań medycznych. Przy ok. 80 proc. zainteresowaniu znieczuleniami nie jesteśmy w stanie podźwignąć kosztów tej procedury. Od kilku lat NFZ niezmiennie płaci szpitalowi zryczałtowaną sumę ok. 1700 zł za poród wraz z pobytem pacjentki, niezależnie od tego czy jest to poród drogami natury czy cięcie cesarskie " jak podkreśla np. dr Puzyna Prezes zarządu Centrum Medycznego Żelazna" (źródło pap Nauka w Polsce)

Przyznaje również, że aby móc zapewnić wszystkim zainteresowanym poród bez bólu konieczna byłaby ponowna, rzetelna wycena procedury porodu z uwzględnieniem kosztów znieczulenia.

www.dziecko.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl