Poród w wodzie dobry dla mamy i dziecka

Czy poród może być mniej bolesny?Czy rzeczywiście przyjście na świat malucha może mniej obciążać organizm  matki i dziecka, tak by pierwszy dotyk i pierwsze spojrzenie były pełnie miłości i ciepła, a nie bólu i łez?  
fit.pl
2010-10-28 00:00
Udostępnij
maluszek i mamaRodzenie w wodzie jest zdecydowanie lepszą formą przyjścia na świat dziecka, a przede wszystkim bardzo bezpieczną. Zarówno mama, jak i dziecko doświadczają mniej bólu, ze względu na łagodzacy wpływ ciepłej wody na mięśnie.

Woda pomaga także szybciej urodzić oraz wyklucza nieprzyjemne nacięcia krocza. Takie narodziny są dla dziecka znacznie przyjemniejsze, gdyż maluszek drastycznie nie zmienia środowiska, co oznacza mniejszy płacz, stres i napięcie.


Jak wygląda poród w wodzie?


Do porodu w wodzie konieczna jest duża, półokrągła wanna. Na spodzie wyłożona folią, która chroni przed bakteriami i wypełniona woda o temperaturze 36-37 stopni. Woda musi być stale wymieniana ponieważ podczas porodu wypływają wody płodowe oraz śluz z krwią, co może powodować pewien dyskomfort dla kobiety. Rodząca kobieta wchodzi do wanny dopiero, gdy rozwarcie osiągnie 4-5 cm.


Poród w wodzie to zdecydowanie mniejszy szok dla dziecka i mamy. Normalny poród nie tylko jest bardzo bolesny, ale tuż po nim donośny krzyk dziecka stanowi kolejny niepokój i stres dla zmęczonej mamy. Poród w wodzie zapobiega negatywnym emocjom i łagodzi napięcia mięśni, a dziecko czuje się w wozie jak rybka, skoro dziewięć miesięcy pływało u mamy w brzuszku!

[-------]


Dzieci, które przychodzą na świat w wodzie są spokojniejsze i mniej płaczliwe. Podczas porodu w wodzie na sali musi znajdować się kardiograf, który monitoruje czynność serca dziecka.


bobik maluchPoród w w wodzie kończy się, gdy dziecko pojawi się na świecie. Pływa ono jeszcze przez kilka minut zanurzone, ale już asekurowane przez położną.

Po pierwszych czułościach i przytuleniu, mama wraz z dzieckiem mogą już spokojnie opuścić wannę, gdyż kolejną fazą jest usunięcie łożyska, dlatego w celu ochrony organizmu przed bakteriami, dalsza część porodu powinna odbywać się już w normalnych warunkach.


Przeciwwskazania do porodu w wodzie


Niestety nie we wszystkich przypadkach lekarze godzą się na poród kobiety w wodzie.

Przeciwwskazaniami mogą być:
  • ciąża zagrożona
  • duże dziecko
  • wady wrodzone dziecka
  • przedwczesny poród
  • choroby mamy: nadciśnienie, niedociśnienie, choroby skóry, choroby infekcyjne

www.fit.pl