Powszechnie wiadomo, że przyjaciele i koledzy mają silny wpływ na zachowanie dzieci. Przeprowadzono badania i obserwacje, które wykazują, że od kontaktów z rówieśnikami zależy też ci i ile dziecko je
fit.pl
2010-01-22 00:00
Udostępnij
Przyjaciel zamiast hamburgera
Powszechnie wiadomo, że przyjaciele i koledzy mają silny wpływ na zachowanie dzieci. Przeprowadzono badania i obserwacje, które wykazują, że od kontaktów z rówieśnikami zależy też ci i ile dziecko je

Myśląc o oddziaływaniu kolegów na swoją pociechę rodzice obawiają się najczęściej najgorszego: że towarzystwo okaże się nieodpowiednie i że pod jego wpływem dziecko przestanie się uczyć, a może nawet zacznie palić lub spożywać alkohol. Badania amerykańskich naukowców dowodzą, że nad znaczeniem wpływu rówieśników na dziecko powinni zastanowić się również ci rodzice, których dziecko ma problemy z nadwagą. Chodzi tu jednak o działanie pozytywne.
three-young-friends
Najnowsze badania wpływu więzi społecznych najedzenie u dzieci dr Sarah-Jeanne Salvy opublikowane w piśmie "Annals of Behavioral Medicine"udowadniają, że kontakty z rówieśnikami mogą być substytutem jedzenia z nudów.

"Zidentyfikowanie odpowiednich substytutów jest pierwszym krokiem do zredukowania niektórych zachowań, w tym wypadku objadania się. Dotychczasowe próby odnalezienia takich substytutów zakończyły się niepowodzeniem, lecz o ile nam wiadomo, w żadnych badaniach nie wzięto pod uwagę wpływu relacji społecznych" - mówi dr Salvy.

Podczas swoich badań Salvy obserwowała zachowanie 54 dzieci w wieku od 9 do 11 lat. Dzieci podzielono na dwie grupy. Pierwsza z nich uczestniczyła w badaniach wraz ze swoim najbliższym kolegą lub koleżanką, druga natomiast z nieznajomym rówieśnikiem. Zadaniem młodych uczestników było zbieranie punktów w grze komputerowej, z których jedne miały być potem wymienione na jedzenie, a inne na czas zabawy z kolegą lub z przydzielonym rówieśnikiem.

Badaczka zaobserwowała, że gdy w grze trudniej było zdobywać punkty wymieniane na zabawę, dzieci z drugiej grupy (w parze z nieznajomym rówieśnikiem) koncentrowały się na zbieraniu punktów wymienianych na jedzenie, a gdy trudniej było zapracować na jedzenie, wówczas gromadziły punkty na zabawę z rówieśnikiem. Co ciekawe, dzieci, które mogły spędzić czas z najbliższym kolegą w obu przypadkach starały się zebrać jak najwięcej punktów, które można byłoby wymienić na wspólną zabawę, rezygnując tym samym z jedzenia.

"W oparciu o wyniki naszych i innych badań można powiedzieć, że częste kontakty z kolegami i zawarte przez dziecko przyjaźnie zapobiegają nadmiernemu objadaniu się i jednocześnie sprzyjają prawidłowemu rozwojowi społecznemu.