Przyjaźń między mężczyzną a kobietą to spacer wąskim pasem lądu oddzielającym zatokę znajomości od oceanu miłości. (…) Tak naprawdę przypływ oceanu i tak zaleje kawałek lądu. Czy aby na pewno?
fit.pl
2010-02-23 00:00
Udostępnij
Damsko-męska przyjaźń?
Przyjaciel to ktoś komu możemy zaufać, z kim chcemy spędzać jak najwięcej czasu. Przyjaźń jest bezinteresowna, nie oczekujemy po niej nic w zamian. Nie ma żadnej recepty na udaną przyjaźń.  To piękne uczucie, łączące dwoje ludzi. Na skali uczuć można go umieścić między przyjaźnią a milością. Występuje w relacji partnerskiej, ale również i bez niej.

Przyjaciele są ze sobą bardzo blisko, dzielą się wszystkimi problemami, radościami i smutkami. Najczęściej występującymi ukladami są: przyjaciółka – przyjaciółka lub przyjaciel – przyjaciel. Pojawia się więc pytanie czy jest możliwa przyjaźń między kobietą a mężczyzną, którzy nie pozostają w relacjach partnerskich? To pytanie budzi wiele kontrowersji. Zdania na ten temat są podzielone.

Jedni twierdzą, że owszem taka przyjaźń jest możliwa. Jeśli tylko oparta zostanie na jasnych i prostych zasadach. Inni z kolei są zdania, że taki związek zawsze kończy się pójściem do łóżka. Większość społeczeństwa jest zdania, że taka przyjaźń to fikcja i nic z niej dobrego nie wyniknie, gdyż na pewno jedna ze stron chce czegoś więcej, na przykład związku partnerskiego. To powoduje, że owa przyjaźń nie jest bezinteresowna i może się różnie skończyć. Taki związek między kobietą a mężczyzną jest trudny, ale nie niemożliwy. Jego trudność wynika z podstawowych różnic między kobietami a mężczyznami w zakresie zainteresowań, postrzegania świata czy wartości. Przyjaźń z przedstawicielem płci przeciwnej może dać coś, czego nie otrzymamy od kompanów tej samej płci. Będzie to mianowicie możliwość szczerej rozmowy i dzielenia się uczuciami. Można powiedzieć, że przyjaźń damsko-męska to wszystko to, co facet robi ze swoją dziewczyną, z wyjątkiem seksu i pocałunków. Reszta pozostaje bez zmian.

[-------]

Przyjaźń jest czymś cennym. Dlatego poszukiwanie wymarzonego przyjaciela to trudne wyzwanie. Od początku relacji przyjacielskich muszą zostać wytyczone granice, których po żadnym pozorem nie można przekroczyć. Bardzo często zdarza się tak, że kobieta i mężczyzna zostają przyjaciółmi,  gdyż poznali się jeszcze w okresie dzieciństwa. Często wspólne dorastanie sprawia, że traktujemy drugą osobę jak siostrę/brata. Jednak bratnie dusze z dzieciństwa nie powinny nigdy próbować stworzyć związku partnerskiego. Przyjaciele szukają kogoś, komu będą mogli opowiedzieć o swoich problemach, zwłaszcza tych damsko-męskich. Prawdziwa próba przyjaźni następuje wówczas, gdy jednemu z przyjaciół rozpada się związek. W takiej sytuacji druga osoba musi zdawać sobie sprawę, że nie wolno jej wykorzystać przyjaciela i zagrać na urażonych uczuciach, próbując osiągnąć erotyczne zbliżenie.

Najdziwniejszą sytuacją jest tworzenie sztucznych związków przyjacielskich, aby poznać drugą osobę i ewentualnie rozpalić płomień namiętności. Miłość i przyjaźń to piękne uczucia, nierozerwalnie ze sobą związane, ale pod warunkiem, że jedno nie niszczy drugiego. W związku, który powstał po długotrwałej przyjaźni, pojawiają się dotąd niezauważalne problemy. Wiadomo, że przyjaciółka nie będzie umoralniała przyjaciela, gdy ten przychodzi do niej na kacu lub gdy chce wybrać się z kolegami na „męski wieczór” piłki nożnej czy picia piwa. Partnerka na pewno zrobi scenę zazdrości. W takim związku powoli zaczyna iskrzyć złość, emocje biorą górę i cały świat, dwojga do tej pory szczęśliwych przyjaciół, staje na głowie.

Przyjaciele powinni zostać przyjaciółmi. Muszą utrzymywać swoje emocje na wodzy. W każdym z nas płonie ogień pożądania. Naturalnym jest, że dwoje ludzi, spędzających ze sobą dużo czasu, w końcu zacznie pożądać swoich ciał, a to niewątpliwie skończy się w łóżku. Niestety po takiej upojnej nocy nie będą potrafili spojrzeć sobie w oczy.  Osoba, z którą mogliśmy porozmawiać o wszystkim, spędzaliśmy z nią dużo czasu nagle przestaje się odzywać. Już nie potrafi otworzyć przed nami swojego serca. Z prostej przyczyny. Stała się kochanką/ kochankiem. Wówczas jedna ze stron, która nie chce angażowania się w związek, może odczuwać dyskomfort czy poczucie winy w związku z tą sytuacją. Po obu stronach mogą pojawić się wzajemne pretensje, niespełnione oczekiwaniem, a to z kolei może doprowadzić do kryzysu lub zerwania więzi przyjacielskiej.

Szansą na przetrwanie przyjaźni między kobietą a mężczyzną jest zarezerwowanie gorącej, namiętnej miłości tylko dla partnera. Wówczas będziemy mogli spokojnie spędzić czas z przyjaciółką/ przyjacielem bez obaw, że pożądanie nam w tym przeszkodzi.

www.fit.pl