fit.pl mobile logo

Smaczne i zdrowe święta

Świąteczna gorączka to temat znany każdej z nas! Zakupy, prezenty, sprzątanie domu, kupowanie prezentów… O gotowaniu nie wspominając
Według psychologów Święta Bożego Narodzenia spędzane z rodziną znajdują się na liście najbardziej stresujących wydarzeń życiowych! Jak nie stracić głowy w trakcie świątecznych przygotowań? Co zrobić żeby wszyscy usiedli przy wigilijnym stole z uśmiechem na twarzy?

Planowanie, planowanie i jeszcze raz planowanie

Szanujmy swój czas! Jeśli chcemy poczuć wyjątkową atmosferę świąt, powinniśmy odrobinę zwolnić. Zaangażujmy w świąteczne przygotowania całą rodzinę. Zapiszmy, jakie potrawy chcemy przygotować i sporządźmy listę zakupów. Zastanówmy się, jakie przysmaki sprawią radość naszym bliskim – smażony karp dla babci, śledź z cebulką dla taty, barszcz czerwony dla cioci… A co ze świątecznymi potrawami dla dzieci?

Gusta i guściki

Planując menu na Święta warto zwrócić uwagę na potrzeby najmłodszych domowników. To, co smakuje nam – dorosłym, niestety niekoniecznie wpisuje się w kulinarne preferencje maluchów. Bigos lub smażony karp rzadko kiedy znajdują się na szczycie listy ich ulubionych potraw, często ku rozpaczy zmęczonej świątecznymi przygotowaniami mamy lub babci. Niestety skutkuje to czasami tym, że dzieci przez cały okres Świąt są głodne lub jedzą tylko słodycze. Jak się okazuje problem z dietą maluchów występuje nie tylko w okresie świątecznym, ale jest zjawiskiem całorocznym. Badania przeprowadzone z inicjatywy Fundacji NUTRICIA pokazują, że dieta maluchów nie jest właściwie zbilansowana. Mali smakosze spożywają za dużo soli oraz cukru, natomiast ich menu jest zbyt ubogie w wapń oraz witaminę D. Święta to wyjątkowy czas i trudno nam rezygnować z tradycyjnych przysmaków – zastanówmy się zatem, które z bożonarodzeniowych potraw są zdrowe dla całej rodziny.

Ryba w galarecie, barszcz czerwony, a może śledź – co mogą jeść dzieci w czasie świąt?

Problem świątecznych posiłków dotyczy głównie dzieci w wieku 13–36 miesięcy. Dieta dzieci po pierwszym roku życia jest coraz bardziej urozmaicona, a maluch coraz częściej interesuje się jedzeniem na talerzach swoich rodziców. W mniejszej mierze okres świąteczny zmienia menu niemowląt do 1-go roku życia – ich dieta opiera się głównie na mleku mamy lub mleku modyfikowanym. Te dzieci dopiero przygotowują się do tzw. diety stołu rodzinnego, ale na większość wigilijnych potraw i tak są jeszcze za małe.

 [-------]

Jak może wyglądać wieczerza wigilijna malucha?

Jako przystawkę można podać rybę w galarecie lub po grecku z dodatkiem gotowanych warzyw. Postny barszcz czerwony również jest jak najbardziejhalthy food child dobrą propozycją dla najmłodszych. Alternatywą dla tradycyjnego barszczu jest też zupa rybna. Jeżeli chodzi o danie główne – karp nie jest najlepszą propozycją. Zawiera sporo drobnych ości, które łatwo przegapić przygotowując posiłek. Może warto więc zastąpić karpia pieczonym lub grillowanym filetem z ryby morskiej? Mało kto potrafi zrezygnować z deseru. Zresztą czym byłyby Święta Bożego Narodzenia bez kolorowych pierniczków lub lukrowanych ciasteczek? Odrobina słodyczy należy się wszystkim! Ciekawą propozycją dla najmłodszych jest kompot z suszu – rozcieńczmy go jednak trochę przed podaniem ponieważ może być dla nich zbyt słodki i intensywny w smaku. Jeżeli chodzi o inne przysmaki – najlepszym rozwiązaniem dla małych dzieci będzie ciasto drożdżowe, babka lub placek z kruszonką.

Wiemy co jedzą dzieci – a jak powinny jeść?

W czasie Świąt jadamy zwykle nieco inaczej niż na co dzień, trzeba jednak pamiętać o tym, że dla dzieci regularne spożywanie posiłków ma duże znaczenie. Ważne, żeby także podczas Świąt utrzymać zwyczajowy rytm i godziny posiłków. Jeśli dziecko zasiada z nami przy stole w okolicach południa to zadbajmy o to, by zjadło obiad, jeśli wieczorem – niech będzie to kolacja, choć nieco inna niż zwykle. Przy stole uczmy nasze dzieci cieszyć się świąteczną atmosferą – niech jedzą powoli i ze smakiem, próbując różnych nowych potraw. Warto również pomyśleć o ciekawej dekoracji stołu. Kolorowa zastawa lub uchwyty do serwetek z bożonarodzeniowym motywem na pewno umilą rodzinne spotkanie.

A po obfitym posiłku obowiązkowo zabierzmy malucha na długi rodzinny spacer… I cieszmy się wszyscy swoim towarzystwem!

www.dziecko.fit.pl

 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl