Smoczek - najlepszy przyjaciel dziecka?

Wielu rodziców broni się przed podaniem dziecku smoczka dla uspokojenia. Najczęstsze obawy dotyczą uzależnienia i wad zgryzu,a także w przyszłości problemów z artykulacją mowy. Czy ich obawy są uzasadnione?  
fit.pl
2010-09-30 00:00
Udostępnij
Smoczek -  najlepszy przyjaciel dziecka?
Dziecko jeszcze przed poczęciem ssie palec w łonie matki. To wyuczone zachowanie sprawia mu przyjemność. Niektóre dzieci przychodzą na świat już z odciśniętym kciukiem.

Natura nie bez powodu obdarzyła dziecko umiejętnością ssania. W ten sposób dziecko nie tylko zaspokaja głód, ale także uspokaja się i odczuwa naturalne bezpieczeństwo.

Kiedy dziecko marudzi, jest niespokojne i głodne smoczek dość często rozwiązuje sprawę. Przenośny uspokajacz, niestety niepokoi rodziców. Dziecko może się przyzwyczaić się do smoczka a wtedy nie chce z niego rezygnować!

Także ssanie smoczka wywołuje obawy rodziców. Opiekunowie martwią się o zniekształcenia zgryzu dziecka w przyszłości a nawet wady wymowy. Ortodonci jednak przekonują, że dzisiejsze smoczki nie wywołują powyższych problemów.

[-------]

smoczek2Współczesna technologia w niewielkim stopniu przyczynia się to takich problemów. Zdecydowanie smoczek jest lepszym rozwiązaniem niż ssanie kciuka niż metody zastępcze, które stosują dzieci zamiennie, jeśli rodzice zabraniają mu smoczka ( np. ssanie rogu pieluszki, lub kawałka  pluszowej przytulanki).

To właśnie ssanie części bielizny może spowodować wady wymowy i problemy ze zgryzem, dlatego pomocny smoczek jest lepsza alternatywą.

Warto jednak zatroszczyć o to by dziecko nie przyzwyczajało się do smoczka. Rodzice powinny jak najszybciej oduczać korzystania ze smoczka. W pierwszym roku życia, przynajmniej przez kilka miesięcy jest to trudne.

Warto jednak po roku czasu ograniczać ssanie smoczka u dziecka, jest to dobry moment, gdyż dziecko zaczyna artykułować lub mówić. Katar lub wyrastanie kolejnego zęba to dobry czas, by odstawić smoczego przyjaciela.

Warto po prostu wspólnie przekonać dziecko do rytualnego odejścia smoczka. Niech dziecko wraz z Tobą symbolicznie schowa go do szkatułki a w zamian za świetnie wykonane zadanie dziecko może otrzymać jakaś sympatyczną zabawkę rozwojową, która pomoże skoncentrować się dziecku i zapomnieć o smoczku. Wieczorem, przed zaśnięciem warto podtrzymywać wersję, iż smoczek zniknął, bo już go nie potrzebujecie, potwierdzaj, że dziecko jest dzielne duże, a jeśli będzie marudziło zajmij je bajką, pośpiewaj, przytul. Z biegiem czasu dziecko przyzwyczai się do nieobecności smoczka.
 

www.fit.pl