Jak kontakt z ludźmi wpływa na nasze samopoczucie? Warto mieć przyjaciół!

W dzisiejszych czasach obserwujemy bezprecedensową zmianę w relacjach międzyludzkich. Cyfryzacja przebiega w zawrotnym tempie, a coraz częściej "rozmowa" oznacza wymianę wiadomości przez różnego rodzaju komunikatory. Pracujemy głównie zdalnie i rzadziej spotykamy się z przyjaciółmi, bo przecież brakuje nam czasu... Okazuje się jednak, że to niekorzystnie wpływa na naszą psychikę, samopoczucie i układ nerwowy. Żadna technologia nie zastąpi kontaktu twarzą w twarz. Ważne jest, aby pielęgnować bliskie relacje i mieć chociaż jednego lub dwóch przyjaciół. To wystarczy, aby nasze życie było bardziej satysfakcjonujące.
Aleksandra Załęska
2024-06-10 13:31
Udostępnij
Jak kontakt z ludźmi wpływa na nasze samopoczucie? Warto mieć przyjaciół!

Oczywiście, nie namawiamy introwertyków do wychodzenia poza swoje granice wbrew sobie. Większość z nas nie jest introwertykami, a nawet oni potrzebują kontaktu z innymi. Nie chodzi tu także o częste imprezy (chyba że ktoś to lubi!). Okazuje się, że regularne spotkania na żywo, na przykład w restauracjach czy podczas niedzielnych obiadów, są niezwykle ważne dla naszego zdrowia psychicznego. Musimy zrozumieć, że budowanie relacji z innymi ludźmi jest nam potrzebne. Bliskość i przyjaźń są kluczowe dla naszego zadowolenia z życia. Satysfakcjonujące kontakty społeczne mają również pozytywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne.

Epidemia samotności

Wspólnie z Panią Prezydentową Jolantą Kwaśniewską napisałem książkę „Tacy sami. Szczerze o samotności”, w której poruszyliśmy palący problem samotności jako zjawiska mentalnego. Izolacja od innych, szczególnie emocjonalna, wywołuje smutek, a nawet rzeczywiste cierpienie. Każdy z nas doświadczył tego w pewnym momencie życia, ale dla niektórych samotność staje się permanentnym stanem. To sprawia, że samotność jest odczuwana bez względu na codzienne okoliczności. Często sami skazujemy się na samotność z różnych powodów – obawa przed odrzuceniem, brak chęci do angażowania się w relacje, lęk przed odsłonięciem się. W rezultacie zamykamy się w sobie, co prowadzi do problemów emocjonalnych i, w poważniejszych przypadkach, depresji.

Wszyscy pamiętamy, jak lockdown wpłynął na nas. Nawet jeśli początkowo cieszyliśmy się możliwością pozostania w domu, po kilku tygodniach zaczęliśmy tęsknić za bezpośrednim kontaktem z ludźmi. Okazało się, że komunikacja przez Messengera czy Zooma ma swoje ograniczenia. Potrzebujemy obecności innych ludzi, ich energii i bliskości.

Pokochaj ludzi, miej przyjaciół

Uwielbiam ludzi. Mogę zwiedzić cały świat i przeczytać stosy książek, ale nic nie zastąpi mi spotkań z innymi. Mam szczęście, że spotkałem wielu wyjątkowych ludzi, którzy mnie ukształtowali, nauczyli i pomogli. Jestem za to bardzo wdzięczny. Ważne jest, aby docenić, jak istotne są spotkania twarzą w twarz. Pozwala to poznać czyjeś historie, podzielić się własną, zapytać o radę. Dlaczego to tak ważne?

Badania wykazały, że będąc w korzystnych relacjach, szybciej wracamy do zdrowia, obniża się ciśnienie krwi, a przytulanie zwiększa poziom oksytocyny – hormonu szczęścia. Bliski kontakt z innymi ludźmi przyczynia się do wydzielania endorfin, co dosłownie nas uszczęśliwia. Regularne spotkania z innymi mogą przedłużyć życie, zmniejszają ryzyko demencji, szczególnie u seniorów. Wyjścia z domu są korzystne również dla ciała, a wsparcie grupy jest nieocenione, na przykład dla młodych matek.

To tylko kilka przykładów, które pokazują, jak ważne są relacje międzyludzkie. Każdy z nas potrzebuje życzliwych ludzi, odstresowujących spotkań i rozmów. Zdrowe relacje z rodziną i przyjaciółmi wpływają pozytywnie na wszystkie aspekty naszego życia. Gdy mamy konflikty wśród najbliższych, automatycznie jesteśmy bardziej zestresowani, co wpływa na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Dbając o pozytywne relacje, sprawiamy, że inne sfery życia również się poprawiają. Nie musimy mieć wielu przyjaciół, wystarczy kilku prawdziwych, na których możemy polegać.

Przyjaźń z samym sobą – relacja równie ważna

Kiedy zrozumiemy, jak ważni są inni ludzie w naszym życiu i jak warto dbać o relacje, musimy również pamiętać o przyjaźni z samym sobą. To jest fundamentem budowania zdrowych relacji z innymi. Bądźmy dla siebie dobrzy i życzliwi, a ludzie to dostrzegą. Dzięki temu łatwiej będzie nam stworzyć zaufaną grupę bliskich osób w naszym życiu.