Sport uprawiany z przyjaciółmi służy zdrowiu dzieci!

Uprawianie sportu wspólnie z dobrym kolegą lub koleżanką mobilizuje dzieci do większej aktywności fizyczne i służy zdrowiu dzieci-wynika z badań brytyjskich naukowców
fit.pl
2011-01-25 00:00
Udostępnij
Sport uprawiany z przyjaciółmi służy zdrowiu dzieci!
Uczeni z Uniwersytetu Bristolu przeprowadzili badania na zlecenie Brytyjskiej Fundacji Serca (British Heart Foundation – BHF) wśród 472 dzieci w wieku 10-11 lat.
 

Badania dostarczyły kompletne dane na temat aktywności fizycznej i czasu spędzanego z najbliższym kolegą lub koleżanką. Okazało się, że dzieci, które aktywnie spędzały czas w towarzystwie przyjaciół wykazywały wyższy, ogólny poziom aktywności fizycznej w porównaniu z dziećmi, które nie miały tego rodzaju mobilizacji.
 

- Wnioski te dowodzą, że ćwiczenie wspólnie z przyjacielem lub posiadanie kolegi, który jest dobrym wzorem pod względem aktywności fizycznej zwiększa szanse, że dziecko będzie w dobrej formie. Wiemy, że osoby, które ćwiczą w dzieciństwie, częściej przenoszą ten zwyczaj w dorosłe życie, co obniża ryzyko chorób układu krążenia - mówi Natasha Stewart z BHF.


Zdaniem naukowca motywowanie dzieci do tego, żeby pobiegać z kolegą lub koleżanką prawdopodobnie ma znaczący wpływ na zdrowie pociech.

- Ze względu na to, że wiele dzieci w Wielkiej Brytanii nie wypełnia zaleceń dotyczących aktywności ruchowej, istnieje potrzeba zidentyfikowania nowych sposobów na zmotywowanie dzieci do ćwiczeń - mówi dr Russ Jago z Uniwersytetu Bristolu. - Zachęcanie dzieci do ćwiczenia razem z przyjaciółmi, zwłaszcza poza szkołą, może przynieść znaczące zmiany - dodaje naukowiec.

www.dziecko.fit.pl