fit.pl mobile logo

Uzależnienie od gier wideo u nastolatków problem czy mit

Gry wideo to medium, które jest obecne już od naprawdę bardzo dawna. Niegdyś, u swoich początków, gry wideo uważane były za rozrywkę niszową, która nie zdobędzie zbyt szerokiego grona zwolenników. Czas jednak zrewidował tę teorię. Obecnie grają wszyscy. Gry wideo to coś, po co sięgają dzieci, nastolatki i osoby całkiem dorosłe, bez względu na płeć czy status materialny. Nadal jednak można powiedzieć, że gry wideo to coś, czemu nastolatkowie poświęcają statystycznie najwięcej czasu. Czy grozi im uzależnienie? Czytaj dalej!

 

Czy od gier wideo można się uzależnić?

Gdy myślisz o uzależnieniu, pewnie pierwszym skojarzeniem będzie alkohol, papierosy i narkotyki. Uzależnić się jednak można tak naprawdę od wszystkiego – od hazardu, zakupów, cukru, mediów społecznościowych, telewizji – wymieniać można naprawdę długo, bo tak naprawdę wszystko może być uzależniające. Gry wideo nie są tutaj żadnym wyjątkiem.

To jednak nie tak, że każdy, kto gra w gry wideo i spędza czas na grach na komputerze czy konsoli, uzależni się. Cały schemat uzależnienia jest o wiele bardziej skomplikowany. Nie każdy, kto spędza nawet sporo czasu na grach uzależni się od nich. To proces, który wymaga jeszcze odpowiedniego ugruntowania. Innymi słowy – żeby się od czegokolwiek uzależnić, trzeba nie tylko regularnie to robić. Trzeba mieć jeszcze odpowiednie predyspozycje.

Uzależnienie może dotknąć wszystkich – tych, którzy chcą związać swoją przyszłość z tą branżą i liczną na to, że zostaną gwiazdami e-sportu i będą podbijać wirtualne areny, jak i tych nastolatków, którzy traktują gry jako hobby i swoistą ucieczkę od rzeczywistości.

Przyczyny uzależnień od gier wideo

Nie można tak całkiem demonizować gier wideo. Są one w stanie rozwinąć refleks, wspomagać koncentrację czy w końcu – zwłaszcza w przypadku gier online – pomagać uczyć się obcych języków, poznawać nowych ludzi z całego świata i kulturę, w której dane osoby się wychowały. To wszystko bardzo pożyteczne. Gry mogą być rozwijające. Gry mogą spowodować, że ktoś bardziej zacznie się interesować, na przykład, określonym wycinkiem historii, fizyką, czy chemią – w zależności od rodzaju gier. To wszystko jest jak najbardziej pozytywne. To jeszcze nie doprowadzi też do rozwoju uzależnienia. Co w takim razie do niego może doprowadzić?

Przede wszystkim musisz zrozumieć, że gry wideo pobudzają w mózgu ośrodki odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności. Oferują też właściwie natychmiastową gratyfikację. Bardzo łatwo jest zacząć grać i natychmiast zostać przez to nagrodzonym. Samo to już bardzo sprzyja potencjalnemu uzależnieniu. To też sprawia, że gry potrafią być tak dużym złodziejem czasu.

Wpływ na uzależnienie od gier wideo ma też samoocena – im niższa, im bardziej Twój nastolatek nie lubi samego siebie i nie odnajduje się w rzeczywistości, tym bardziej może szukać ucieczki w świecie wirtualnym. Jeśli do tego nie ma przyjaciół, nie dogaduje się z rówieśnikami ze szkoły czy podwórka, może zacząć szukać znajomości właśnie w grach. A stworzenie sobie tam jedynego systemu wsparcia u osób w podobnym wieku też może w końcu doprowadzić do uzależnienia.

Do rozwoju uzależnienia przyczynia się też charakter danej osoby. Nastolatki nieśmiałe, wycofane, nie radzące sobie towarzysko w sytuacjach w realnym życiu, mogą próbować zaspokajać swoje potrzeby towarzystwa i akceptacji właśnie poprzez gry.

Objawy uzależnienia od gier wideo

Komputery czy konsole do gier są już normalną częścią codzienności i nie da się tak naprawdę całkowicie wykluczyć ich z życia. Tak naprawdę też nie ma nic złego w tym, że w ten sposób spędza się wolny czas – zdobycze technologii są przecież właśnie po to, by z nich korzystać. Jeśli jednak w grę wchodzi uzależnienie, sytuacja zaczyna robić się bardzo poważna. Absolutnie nie można lekceważyć tej kwestii. Nie zawsze jednak korzystanie z komputera czy granie na konsoli oznacza, że Twoje dziecko jest uzależnione. Co powinno Cię zaniepokoić? Jakie objawy świadczą o uzależnieniu?

 • Problemy ze snem
 • Poświęcanie czasu na sen, by móc więcej i dłużej grać
 • Koszmary senne
 • Problemy ze wzrokiem
 • Brak innego hobby niż gry
 • Brak grona znajomych innego niż wirtualne
 • Koszmary senne
 • Przykurcz mięśni od grania w gry
 • Zespół cieśni nadgarstka
 • Tiki nerwowe
 • Brak możliwości skupienia się na czymś innym, co nie dotyczy grania w gry
 • Pogorszenie wyników w nauce
 • Zrezygnowanie z innych form spędzania wolnego czasu
 • Problemy emocjonalne – wybuchy agresji lub płaczu, gdy na przykład, nagle zabraknie prądu
 • Stany lękowe, atak paniki, gdy dziecko nie może spędzać czasu przed komputerem

To wszystko bardzo poważne objawy, które z biegiem czasu będą się tylko pogłębiać. Nastolatek może nie tylko przestać się uczyć, ale też w ogóle przestać chodzić do szkoły i zacząć wagarować, by jak najwięcej grać. Będzie coraz więcej czasu poświęcał na gry wideo -także tego poświęconego na naukę, obowiązki domowe czy nawet na higienę czy jedzenie. Dlatego problem jest tak poważny i należy z nim walczyć na jak najwcześniejszym etapie rozwoju.

Leczenie uzależnienia od gier wideo

Uzależnienie od gier wideo nie jest mitem, to smutny fakt – przydarzyć się może każdemu. Jeśli podejrzewasz, że Twój nastolatek się uzależnił, nie możesz czekać. Musisz zacząć działać. Im wcześniej podejmiesz odpowiednie kroki, tym lepiej.

Podstawowym sposobem leczenia uzależnień od gier wideo – tak jak i każdego innego rodzaju uzależnień – jest psychoterapia. Najlepsze efekty odnosi psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym, która pozwala skupić się na istocie problemu, odnaleźć wzorce, które go powodują i przekuć je w coś nowego i lepszego.

Zajrzyj tutaj: https://dzieciecypsycholog.pl/ . To pierwszy krok w drodze do pomocy Twojemu dziecku. To żaden wstyd, przyznać się, że problem z Twoim dzieckiem Cię przerasta. Uzależnienie to bardzo poważna sytuacja – wiele osób nie wie, co robić w takiej sytuacji. Dlatego poszukanie wsparcia ze strony profesjonalistów jest oznaką rodzicielskiej rozwagi i miłości. Twoje dziecko potrzebuje najlepszej możliwej pomocy. Zadbaj o nią.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl