Uzależnienie od gier wideo u nastolatków problem czy mit

Gry wideo to medium, które jest obecne już od naprawdę bardzo dawna. Niegdyś, u swoich początków, gry wideo uważane były za rozrywkę niszową, która nie zdobędzie zbyt szerokiego grona zwolenników. Czas jednak zrewidował tę teorię. Obecnie grają wszyscy. Gry wideo to coś, po co sięgają dzieci, nastolatki i osoby całkiem dorosłe, bez względu na płeć czy status materialny. Nadal jednak można powiedzieć, że gry wideo to coś, czemu nastolatkowie poświęcają statystycznie najwięcej czasu. Czy grozi im uzależnienie? Czytaj dalej!
2022-02-24 00:00
Udostępnij
Uzależnienie od gier wideo u nastolatków problem czy mit

 

Czy od gier wideo można się uzależnić?

Gdy myślisz o uzależnieniu, pewnie pierwszym skojarzeniem będzie alkohol, papierosy i narkotyki. Uzależnić się jednak można tak naprawdę od wszystkiego – od hazardu, zakupów, cukru, mediów społecznościowych, telewizji – wymieniać można naprawdę długo, bo tak naprawdę wszystko może być uzależniające. Gry wideo nie są tutaj żadnym wyjątkiem.

To jednak nie tak, że każdy, kto gra w gry wideo i spędza czas na grach na komputerze czy konsoli, uzależni się. Cały schemat uzależnienia jest o wiele bardziej skomplikowany. Nie każdy, kto spędza nawet sporo czasu na grach uzależni się od nich. To proces, który wymaga jeszcze odpowiedniego ugruntowania. Innymi słowy – żeby się od czegokolwiek uzależnić, trzeba nie tylko regularnie to robić. Trzeba mieć jeszcze odpowiednie predyspozycje.

Uzależnienie może dotknąć wszystkich – tych, którzy chcą związać swoją przyszłość z tą branżą i liczną na to, że zostaną gwiazdami e-sportu i będą podbijać wirtualne areny, jak i tych nastolatków, którzy traktują gry jako hobby i swoistą ucieczkę od rzeczywistości.

Przyczyny uzależnień od gier wideo

Nie można tak całkiem demonizować gier wideo. Są one w stanie rozwinąć refleks, wspomagać koncentrację czy w końcu – zwłaszcza w przypadku gier online – pomagać uczyć się obcych języków, poznawać nowych ludzi z całego świata i kulturę, w której dane osoby się wychowały. To wszystko bardzo pożyteczne. Gry mogą być rozwijające. Gry mogą spowodować, że ktoś bardziej zacznie się interesować, na przykład, określonym wycinkiem historii, fizyką, czy chemią – w zależności od rodzaju gier. To wszystko jest jak najbardziej pozytywne. To jeszcze nie doprowadzi też do rozwoju uzależnienia. Co w takim razie do niego może doprowadzić?

Przede wszystkim musisz zrozumieć, że gry wideo pobudzają w mózgu ośrodki odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności. Oferują też właściwie natychmiastową gratyfikację. Bardzo łatwo jest zacząć grać i natychmiast zostać przez to nagrodzonym. Samo to już bardzo sprzyja potencjalnemu uzależnieniu. To też sprawia, że gry potrafią być tak dużym złodziejem czasu.

Wpływ na uzależnienie od gier wideo ma też samoocena – im niższa, im bardziej Twój nastolatek nie lubi samego siebie i nie odnajduje się w rzeczywistości, tym bardziej może szukać ucieczki w świecie wirtualnym. Jeśli do tego nie ma przyjaciół, nie dogaduje się z rówieśnikami ze szkoły czy podwórka, może zacząć szukać znajomości właśnie w grach. A stworzenie sobie tam jedynego systemu wsparcia u osób w podobnym wieku też może w końcu doprowadzić do uzależnienia.

Do rozwoju uzależnienia przyczynia się też charakter danej osoby. Nastolatki nieśmiałe, wycofane, nie radzące sobie towarzysko w sytuacjach w realnym życiu, mogą próbować zaspokajać swoje potrzeby towarzystwa i akceptacji właśnie poprzez gry.

Objawy uzależnienia od gier wideo

Komputery czy konsole do gier są już normalną częścią codzienności i nie da się tak naprawdę całkowicie wykluczyć ich z życia. Tak naprawdę też nie ma nic złego w tym, że w ten sposób spędza się wolny czas – zdobycze technologii są przecież właśnie po to, by z nich korzystać. Jeśli jednak w grę wchodzi uzależnienie, sytuacja zaczyna robić się bardzo poważna. Absolutnie nie można lekceważyć tej kwestii. Nie zawsze jednak korzystanie z komputera czy granie na konsoli oznacza, że Twoje dziecko jest uzależnione. Co powinno Cię zaniepokoić? Jakie objawy świadczą o uzależnieniu?

 • Problemy ze snem
 • Poświęcanie czasu na sen, by móc więcej i dłużej grać
 • Koszmary senne
 • Problemy ze wzrokiem
 • Brak innego hobby niż gry
 • Brak grona znajomych innego niż wirtualne
 • Koszmary senne
 • Przykurcz mięśni od grania w gry
 • Zespół cieśni nadgarstka
 • Tiki nerwowe
 • Brak możliwości skupienia się na czymś innym, co nie dotyczy grania w gry
 • Pogorszenie wyników w nauce
 • Zrezygnowanie z innych form spędzania wolnego czasu
 • Problemy emocjonalne – wybuchy agresji lub płaczu, gdy na przykład, nagle zabraknie prądu
 • Stany lękowe, atak paniki, gdy dziecko nie może spędzać czasu przed komputerem

To wszystko bardzo poważne objawy, które z biegiem czasu będą się tylko pogłębiać. Nastolatek może nie tylko przestać się uczyć, ale też w ogóle przestać chodzić do szkoły i zacząć wagarować, by jak najwięcej grać. Będzie coraz więcej czasu poświęcał na gry wideo -także tego poświęconego na naukę, obowiązki domowe czy nawet na higienę czy jedzenie. Dlatego problem jest tak poważny i należy z nim walczyć na jak najwcześniejszym etapie rozwoju.

Leczenie uzależnienia od gier wideo

Uzależnienie od gier wideo nie jest mitem, to smutny fakt – przydarzyć się może każdemu. Jeśli podejrzewasz, że Twój nastolatek się uzależnił, nie możesz czekać. Musisz zacząć działać. Im wcześniej podejmiesz odpowiednie kroki, tym lepiej.

Podstawowym sposobem leczenia uzależnień od gier wideo – tak jak i każdego innego rodzaju uzależnień – jest psychoterapia. Najlepsze efekty odnosi psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym, która pozwala skupić się na istocie problemu, odnaleźć wzorce, które go powodują i przekuć je w coś nowego i lepszego.

Zajrzyj tutaj: https://dzieciecypsycholog.pl/ . To pierwszy krok w drodze do pomocy Twojemu dziecku. To żaden wstyd, przyznać się, że problem z Twoim dzieckiem Cię przerasta. Uzależnienie to bardzo poważna sytuacja – wiele osób nie wie, co robić w takiej sytuacji. Dlatego poszukanie wsparcia ze strony profesjonalistów jest oznaką rodzicielskiej rozwagi i miłości. Twoje dziecko potrzebuje najlepszej możliwej pomocy. Zadbaj o nią.