Niektóre kobiety planujące ciążę, ćwiczą, aby przygotować swoje ciało na poród i czas tuż po nim. Ciąża jest dużym wyzwaniem dla organizmu, dlatego trzeba mu pomóc przejść ten trudny czas i zadbać o swoje zdrowie intensywniej.
2019-03-22 00:00
Udostępnij
Wróć po ciąży do swojej figury

Co robić przed porodem?

Przede wszystkim należy zadbać o figurę, poświęcając więcej czasu na aktywność fizyczną. Ćwiczenia wydolnościowe, poprawiające ogólną kondycję, a szczególnie te, które wpływają na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, są niezbędne na przygotowanie ciała do ciąży. Jazda na rowerze, pilates, nordic walking czy delikatny trucht (zależnie od formy) pomogą wzmocnić gorset mięśniowy i usprawnić ruchliwość stawów. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha, uelastycznią skórę tym miejscu, dzięki czemu po porodzie nie będzie dużego problemu z powrotem do dawnej figury.

Również odpowiednia dieta pomoże w zachowaniu szczupłej sylwetki. Wystrzeganie się produktów mocno przetworzonych z dużą zawartością cukru czy soli i tłustych potraw. Z drugiej strony swój jadłospis trzeba wzbogacić świeżymi owocami i warzywami. Posiłki muszą być sporządzone na bazie składników bogatych w witaminy, szczególnie C, B oraz E, a także minerały. Nie może zabraknąć w nich kwasu foliowego, odpowiadającego w dużej mierze za rozwój cewy nerwowej u dziecka w łonie matki.

A po ciąży…

Nadchodzi czas na solidną regenerację organizmu i odchudzanie oraz ujędrnianie skóry, szczególnie na brzuchu. Ciało po ciąży w większości przypadków nie wygląda najlepiej, dlatego trzeba stosować różne środki zaradcze, pomagające wrócić do dawnego wyglądu. Po urodzeniu dziecka macica obkurcza się, ale nie jest to proces natychmiastowy. Dopiero po ok. 6 tygodniach można dostrzec różnicę w wadze. Jeśli ktoś myśli o drastycznej diecie, to jest w dużym będzie. Młoda mama musi odżywiać się zdrowo, ale tak, aby maluszek otrzymywał z jej mlekiem cenne składniki niezbędne do jego wzrostu i prawidłowego rozwoju. Źle zbilansowane posiłki będą miały słabą wartość energetyczną i odżywczą, co może zaowocować spadkiem odporności, a w efekcie infekcją. Dla mamy i malucha jest to patowa sytuacja.

Słodki odpoczynek

Bez snu nie można zregenerować organizmu w żaden sposób. Przynajmniej 7-8 godzin nocnego odpoczynku jest niezbędne do solidnego odpoczynku. Krótka kilkuminutowa drzemka w ciągu dnia również jest bardzo potrzebna do napełnienia się energią. W innym przypadku mamie grozi apatia, rozdrażnienie i trudności z wykonywaniem codziennych czynności. Tak samo niekorzystnie na organizm wpływa stres, który osłabia i wypłukuje z organizmu magnez czy witaminy.

Oprócz snu trzeba też zaaplikować sobie szczyptę przyjemności, wybierając się n. do salonu SPA na masaż relaksacyjny. Zabiegi kosmetyczne na twarz i na całe ciało, szczególnie te antycellulitowe, to również świetny sposób na szczupłą sylwetkę i dodanie sobie pewności siebie.

Aktywność fizyczna kluczem do sukcesu

Bez ruchu nie ma co marzyć o zrzuceniu wagi. Przynajmniej 3 razy w tygodniu po 40 minut treningów na świeżym powietrzu to podstawa. Oczywiście warto urozmaicać tego typu aktywność ćwiczeniami domowymi, które pomagają rozciągnąć mięśnie i ujędrnić skórę. Wystarczy wybrać swoją ulubioną aktywność, np. pilates, bieżnię czy spacer z nordic walking i systematycznie trenować, delikatnie zwiększając intensywność ćwiczeń, aby efekty były z dnia na dzień coraz bardziej widoczne.

Walcząc o piękną sylwetkę po porodzie, trzeba wiedzieć, że każdy chudnie inaczej. To kwestia indywidualna dlatego nie można porównywać się z innymi, ale zacząć traktować tę sprawę poważnie. Zaniedbane swojego ciała po połogu na pewno nie przyniesie niczego dobrego.

A co z dzieckiem?

Młoda mama często oprócz dbania o swoją sylwetkę, musi też wrócić do swoich czynności zawodowych. Nie każdy ma odpowiednie zaplecze finansowe, aby sobie pozwolić na dłuższy urlop wychowawczy. Niektóre kobiety chcą po prostu pracować i rozwijać się zawodowo, a wtedy pojawia się problem opieki nad maluchem. W dużych miastach nie ma żadnego problemu ze znalezieniem dobrego żłobka czy opiekunki o dobrych kompetencjach. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę "niania w Warszawie", aby pojawiło się kilka linków, odsyłających do dobrych agencji, na których można przejrzeć profile proponowanych kandydatek. Oczywiście nie można się spieszyć z wyborem, ponieważ niania stanie się niejako członkiem rodziny i musi być osobą lubianą przez pozostałych domowników. Powinna to być też osoba wyjątkowo cierpliwa i posiadająca dużą wiedzę z zakresu wychowania dzieci w różnym wieku.