fit.pl mobile logo

Wychowanie dziecka – wspólny obowiązek rodziców i przedszkola

Współpraca oraz właściwy podział obowiązków pomiędzy rodzicami i nauczycielami przedszkolnymi warunkują harmonijny rozwój dziecka  
przedszkole dzieciRozpoczęcie edukacji w przedszkolu jest jedną z najważniejszych zmian w życiu małego dziecka. Konieczność współpracy z innymi dziećmi, ustalony porządek dnia, a przede wszystkim brak kochających i wspierających rodziców są dla wielu dzieci bardzo stresujące.

Pójście dziecka do przedszkola to również istotna zmiana dla opiekunów, która rodzi wiele pytań i wątpliwości. Można się jednak do niej przygotować.

Rodzice muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, czy są gotowi do podzielenia się opieką nad dzieckiem z przedszkolem. Proces adaptacji dziecka do nowej sytuacji w dużym stopniu zależy od wewnętrznego przekonania rodziców, a zwłaszcza mamy, na temat słuszności podjętej decyzji. Im bardziej opiekunowie są pewni, że ich dziecko powinno uczyć się i rozwijać w przedszkolu, tym lepiej ono samo się do nowej sytuacji zaadaptuje.

Pojawiające się wątpliwości rodziców będą natomiast wzmagać u malucha niepewność, lęk, stres i płacz - jak podkreśla Agnieszka Robak, psycholog z „Tęczowego Ogrodu".

Bardzo często dzieci spędzają w przedszkolu większość swojego dnia. To tutaj spotykają się z różnymi problemami, nawiązują nowe przyjaźnie oraz uczą się otaczającego świata. Mimo to rodzina pozostaje dla dziecka pierwszym i najważniejszym środowiskiem społecznym i wychowawczym.

W przedszkolu dzieci spędzają bardzo dużo czasu. Na wychowawcach przedszkolnych spoczywa zatem spora odpowiedzialność. Rodzice nie mogą jednak przerzucać trudu wychowania dziecka na instytucję, jaką jest przedszkole. Przedszkole może uzupełniać rodziców w procesie wychowawczym. Powinno także wspierać i pobudzać rozwój przedszkolaka, po uprzednim dokładnym poznaniu jego potrzeb, możliwości i uzdolnień. Te podstawowe kierunki pracy przedszkola są jednak niemożliwe do realizacji bez ścisłej współpracy z rodzicami.

Nawet najlepsze przedszkole nie zastąpi dziecku kontaktu z rodzicami. Maluch powinien być aktywnie wspierany przez swoich opiekunów na każdym etapie rozwoju. Dlatego tak ważne jest ustalenie przez nauczycieli i rodziców wspólnego systemu postępowania z dzieckiem.

Podjęcie współpracy między przedszkolem a rodzicami musi być poprzedzone wspólnym ustaleniem zasad, np. dotyczących systematycznej wymiany doświadczeń, wspierania się przy realizacji zadań oraz uczestnictwa rodziców w życiu przedszkolnym. Atmosfera wzajemnego zaufania, zrozumienie potrzeb dziecka oraz zaangażowanie rodziców są niezbędne dla harmonijnego rozwoju przedszkolaka.

www.fit.pl
 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
Karolina Lubczyk

Oczywiście, że jest to obowiązek przede wszystkim rodziców, ale po tym jak zapisałam maluszka do LITTLE GIANTS ? MALI GIGANCI w Pszczynie zrozumiałam, że również przedszkole może fantastycznie rozwijać i wychowywać dzieci. Nie da sie ukryć, że w takim przedszkolu pracują specjaliści i osoby doświadczone w pracy z dziećmi.

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl