fit.pl mobile logo

Z nastolatki w kobietę czyli pierwsza miesiączka

Pierwsza miesiączka wcale nie musi być przykrą koniecznością dla Twojej dorastającej córki. Dzięki Tobie może stać się wyjątkowym wydarzeniem i symbolem triumfu kobiecości. Sprawdź, jak pomóc przejść przez ten trudny czas i zaprzyjaźnić się z kapryśną kobiecością?
mama corka okresPierwsza miesiączka dla nastolatki jest początkowo, jak podróż w nieznane. Choć ciało jest już przygotowane na metamorfozę, psychika nie zawsze jest gotowa na zmianę dziewczyny w kobietę.

Kiedy nastolatka staje się kobietą świat nie zawsze nabiera tęczowych barw. Prócz radości pojawia się również niepewność, stress a głowie wiele pytań. Warto, by w takiej ważnej chwili dziwczynce towarzyszyła bliska osoba: strasza siostra lub mama, która wesprze, opowie o kobiecej fizjologii, doradzi, a przede wszystkim z należytą dumą i kobiecą solidarnością nauczy kochać i pielęgnować atuty swojej kobiecości.

Dziewczyna nie staje się z dnia na dzień kobietą, proces dojrzewania nastolatki i przeobrażania się w młodą kobietę rozpoczyna się między 10-16 rokiem życia. Dla wielu dziewczynek rozpoczyna się wcześnie dla innych później. To jest dobry moment, by obserwować jak zmienia się ciało dziecka, i jak powoli przeistacza się w kobietę.

Jeśli nie zbagatelizujesz tego procesu i powoli zaczniesz przygotowywać córkę na przyjście miesiączki, twoja więź z dzieckiem nie tylko stanie się silniejsza, a w przyszłości ma szansę zaowocować nie tylko bliską i przyjazną relacją, ale przede w wszystkim nie przegapisz tego pierwszego razu, który na pewno jest ważny dla każdej dziewczyny.

Gdy to już nastąpi, dorastająca nastolatka w trakcie pierwszej miesiączki może czuć się zagubiona i potrzebować odpowiedzi na wiele pytań, warto, by to właśnie mama lub siostra wprowadziła dziewczynkę w świat kobiecości a nie przypadkowe koleżanki lub anonimowi internauci na forum.

[-------]

mama corka zakupyCelebruj tę chwilę z córką

Matka powinna być najbliższą przewodniczą i przyjaciółką w chwili, gdy dziewczyna dostanie pierwszego okresu i zaczyna poznawać swoje ciało. To właśnie od matki zależy w jaki sposób córka będzie pielęgnować swoje ciało, akcentować siebie a także swoją seksualność i intymność, dlatego nie czekaj i świętujcie pierwszą miesiączkę razem!

Doskonałym pomysłem jest wspólny, babski wieczór oraz zakupy. Koronkowa bielizna w kolorze czerwonym, słodki podarek, kwiaty czy choćby nowa, wymarzona bluzka to wspaniały symbol, który na długi czas będzie pamiątką i przywoła ciepłe wspomnienia tej wyjątkowej chwili.

Wspólne celebrowanie miesiączki to okazja, by córka poczuła się kochana i otoczona opieką, rozumiana, bo przecież ty też kiedyś stałaś się kobietą i rozumiesz jej obawy i rozterki. To również najlepszy czas, by nadrobić zaległości w relacji i odzyskać zaufanie córki.

O czym koniecznie powinnaś porozmawiać z córką?

Pamiętaj: lekcje biologii i wychowanie do życia rodzinie nie zastąpią przyjaznej opinii i wsparcia mamy, dlatego bądź przygotowana na pytania ze strony córki lub sama prowokuj rozmowę o miesiączce i intymności kobiety.

Podczas rozmowy:
  • opowiedz o fizjologii miesiączki oraz płodności kobiety;
  • naucz dziewczynkę liczyć dni miesiączki oraz rozpoznać objawy i dni płodne;
  • wspólnie wybierzcie rodzaj produktów higienicznych, najlepiej na wspólnych zakupach!
  • doradź,  jak łagodzić napięcie przedmiesiączkowe i jak walczyć z bólem menstruacyjnym;
  • nie wstydź się opowiadać o swoich doświadczeniach i obawach, które sama odczuwałaś w jej wieku;

Niech wasze, babskie rozmowy nie będą sztywne, wpleć w niej wesołe historie i opowiadaj z humorem, a sprawisz, że w przyszłości tematy pierwszej miłości, pierwszego seksu a także intymności i ciąży nie bydą dla was tabu.

www.dziecko.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl