Obuwie treningowe dla kobiet - na co zwrócić uwagę?

Jeśli chcemy zadbać o zdrowie i formę fizyczną, warto postawić na regularne treningi. Bez względu na to, czy wybieramy aktywność na zewnątrz, np. bieganie, czy też ćwiczenia na siłowni, musimy pamiętać o zaopatrzeniu się w odpowiednie obuwie. Dobre buty gwarantują nie tylko komfort i wygodę, lecz przede wszystkim zapewniają bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając konkretny model?
2022-10-24 00:00
Udostępnij
Obuwie treningowe dla kobiet - na co zwrócić uwagę?

Jakie damskie buty treningowe zasługują na uwagę?

Aktywność fizyczna powinna być zarówno efektywna i przyjemna, jak i bezpieczna. W przypadku tej ostatniej kwestii wyjątkowo istotne okazuje się dobrze dopasowane obuwie. Na szczęście sklepy oferują szeroki wybór sportowych butów damskich. Nie warto jednak wybierać popularnych trampek, tenisówek czy sneakersów. Choć prezentują się stylowo i modnie, niekoniecznie sprawdzą się podczas regularnego uprawiania sportu. Jeśli chcemy poważnie podejść do wybranej aktywności fizycznej, lepiej postawić na bardziej profesjonalny model.

Przykład dobrego obuwia treningowego to buty barefoot. Świetnie sprawdzają się podczas biegania w terenie. Nadają się również do uprawiania spokojnej aktywności, np. krótkich spacerów. Co ważne, nie są dedykowane do biegania po asfalcie. Tego typu obuwie powoduje, że stopy zachowują się jak podczas chodzenia czy biegania boso. Krok wyróżnia się więc naturalnością, a przy tym odpowiednio stymuluje i wzmacnia mięśnie nóg. Może to zwiększyć efektywność treningu. Jednocześnie buty barefoot chronią stopy przed urazami i zapewniają duży komfort. Wyróżnia je elastyczna podeszwa i dobra przyczepność względem podłoża, a także zerowy spadek. Dobre modele wyposażone są w technologie antybakteryjne i zapewniają odpowiednie „oddychanie”. Warto przy tym wiedzieć, że do biegania w terenie w butach barefoot trzeba się przyzwyczaić – konieczna jest uważność, prawidłowe stawianie stóp i umiejętność wyczucia nawierzchni. Zmieniając klasyczne, trailowe buty do biegania w terenie na model barefoot, trzeba robić to stopniowo.

Należy pamiętać, aby zawsze dostosowywać buty do uprawianego sportu. Obuwie do joggingu w terenie niekoniecznie sprawdzi się bowiem w przypadku biegania po asfalcie. W takiej sytuacji najlepiej, aby było miękkie i miało płaski bieżnik. Dobrze również, by zapewniało odpowiednią cyrkulację powietrza. W jeszcze inne buty powinniśmy zainwestować, uprawiając fitness lub uczęszczając na siłownię. Najlepiej, aby były one przeznaczone do aktywności konkretnego typu – czego innego mogą wymagać ćwiczenia siłowe, a czego innego trening cardio.

Na co zwrócić uwagę, kupując damskie buty treningowe?

Kupując damskie obuwie treningowe, należy zwrócić uwagę, czy ma ono wszystkie najważniejsze cechy modeli przeznaczonych do uprawiania konkretnego typu sportu. Bez względu na jego rodzaj, warto przyjrzeć się też kilku ogólnym kwestiom. Istotne, aby buty miały ergonomiczną budowę i były odpowiednio przewiewne. Ważny jest więc materiał wykonania. Dobrze, aby był naturalny, choć sprawdzi się też specjalna sportowa tkanina.

Duże znaczenie ma waga butów treningowych. Nie powinna być zbyt duża, ponieważ dzięki temu zwiększy się komfort ćwiczeń. Zbyt ciężkie modele mogą ponadto źle oddziaływać na kręgosłup. Wybierając damskie buty treningowe, warto również zwrócić uwagę na ich markę. Znane firmy, specjalizujące się w dostarczaniu obuwia przeznaczonego do uprawiania konkretnego typu sportu, gwarantują wysoką jakość.