Większość ankietowanych wśród swoich głównych motywacji do odwiedzin centrów handlowych wymieniło zakupy na miejscu (bez korzystania z internetu) oraz możliwość dokonania nieplanowanych, spontanicznych zakupów. 36% badanych wskazało, że ważna jest dla nich oferta gastronomiczna, a miejsca związane z rozrywką, jak np. kino, znajdują się wśród priorytetów 28% respondentów. Jedna czwarta wszystkich badanych wskazała także na spotkania ze znajomymi i rodziną. Usługi fitness okazały się najmniej ważne dla ankietowanych. Tylko 7% ankietowanych odwiedza galerie handlowe w tym celu.
Warto tutaj jednak podkreślić, że penetracja rynku fitness w Polsce waha się granicach 8-9%.
Co ciekawe, blisko jedna trzecia zadeklarowało, że jednym z najważniejszych aspektów odwiedzin centrów handlowych jest dla nich możliwość dokonania zakupu produktów, które wcześniej oglądali w internecie, a dla nieco mniejszej grupy (30%) nadrzędna jest możliwość obejrzenia lub przymierzenia produktów, które później zamówią przez internet. Odbiór produktów zamówionych online oraz usługi kosmetyczne, takie jak fryzjer i kosmetyczka, znajdują się wśród priorytetów jednej piątej wszystkich badanych.
– Badanie doskonale obrazuje, że większość klientów wróciła do centrów handlowych, głównie w celu zrobienia zakupów. Jednak, obserwując rynek, zauważamy, że miejsca sprzyjające rozrywce i wspólnemu spędzaniu czasu, jak kina, kawiarnie, czy restauracje, również cieszą się coraz większym zainteresowaniem wraz ze znoszeniem kolejnych obostrzeń i limitów – zaznacza Beata Kokeli, Head of Retail Agency, Cushman & Wakefield.