Nowoczesny kompleks sportowy powstawnie w Szczecinie

Budimex podpisał umowę na przebudowę i rozbudowę basenu oraz hali widowiskowo-sportowej w Szczecińskim Domu Sportu. Rozwinięty o nowe funkcjonalności modernistyczny kompleks sportowy będzie do dyspozycji mieszkańców miasta za 3 lata.
2023-05-17 00:00
Udostępnij
Nowoczesny kompleks sportowy powstawnie w Szczecinie

– Ogromnie cieszymy się z możliwości współtworzenia nowej odsłony obiektu o tak dużym i historycznym znaczeniu dla Szczecinian. Jako firma z zaangażowaniem wspieramy inicjatywy edukacyjne i sportowe oraz zwracamy szczególną uwagę na wpływ społeczny prowadzonych przez nas inwestycji. Posiadamy szerokie doświadczenie w generalnym wykonawstwie tego typu hal i budynków. Mam nadzieję, że nasze motywacje oraz kompetencje pozwolą nam za 36 miesięcy oddać w ręce mieszkańców miasta nowoczesne miejsce sprzyjające realizacji pasji, ale również przeżywaniu wyjątkowych sportowych emocji – powiedział Mariusz Hurylski, Dyrektor Oddziału Północnego Budimex S.A.

O inwestycji

Budimex odpowiedzialny będzie za prace rozbiórkowe istniejącego basenu o długości 25 metrów oraz hali, a następnie realizację nowych obiektów.

Infrastruktura zmodernizowanego Szczecińskiego Domu Sportu obejmie m.in. wielofunkcyjną halę widowiskowo-sportową. Po rozbudowie będzie ona mogła pomieścić blisko 1500 kibiców oraz gościć rozgrywki zawodów sportowych rangi regionalnej, ogólnopolskiej, a także międzynarodowej na poziomie zespołów klubowych miast. W budynku mieścić się będą dodatkowo dwie sale bokserskie.

W nowej pływalni przewidziano 30-metrowy basen wraz z lokalnym przegłębieniem. Znajdą się tam też pomieszczenia dla ratowników, sanitariaty czy magazyn. W ramach inwestycji zaplanowano budowę trybun zawodów pływackich dla 246 osób i przebudowę małego basenu z brodzikiem.

Ponadto roboty obejmować będą remont istniejącego holu głównego, zagospodarowanie terenu wraz ze zjazdami, dojazdami i dojściami, infrastrukturę techniczną oraz przyłącza sieci zewnętrznych.

Parametry nowego Szczecińskiego Domu Sportu:

kubatura obiektu: 75133 m3,
powierzchnia całkowita: 10526 m2,
wysokość budynku: 11,45-17,60 m,
tereny zielone: 1957 m2 (istniejąca) i 745 m2 (projektowana),
liczba kondygnacji podziemnych: 1,
liczba kondygnacji nadziemnych: 4.

Rozwiązania i technologie

Pomyślano o dostosowaniu obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz o wyposażeniu w innowacje sprzyjające m.in. redukcji kosztów użytkowania. Technologia wody basenowej pozwoli na powtórne wykorzystanie 75% wód popłucznych. Dla zwiększenia efektywności energetycznej obiektów, w procesie budowlanym użyte zostaną materiały spełniające aktualne normy w zakresie przenikania ciepła. Na terenie kompleksu znajdzie się również instalacja fotowoltaiczna.

Dla zachowania tożsamości oraz zaznaczenia roli dawnego centrum w życiu lokalnej społeczności w nową zabudowę wkomponowane zostaną jego elementy – część holu wejściowego i mozaiki.

Szacunkowa wartość inwestycji to ponad 108 mln zł brutto. Będzie ona częściowo finansowana ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych (65 mln zł).