Ruszają zapisy na akcje Olymp. Za ile możne je kupić?

We wtorek, 26 września rozpocznie się emisja akcji spółki Olymp. Zapisy na akcje ruszą trzy dni później, 29 września. Dostawca rozwiązań dla branży fitness chce pozyskać finansowanie na realizację rosnącego portfela zamówień.
2023-09-13 00:00
Udostępnij
Ruszają zapisy na akcje Olymp. Za ile możne je kupić?

Zapisy na akcje Olymp są związane z koniecznością pozyskanie przez spółkę finansowania. To z kolei wynika ze zwiększania portfela zamówień, w tym realizacji, podpisanej w lipcu, umowy z Xtreme Fitness. Olymp został jednym z głównych dostawców sprzętu dla tej sieci. (link)

Na co Olymp pieniądze z akcji?

Środki pozyskane w ramach emisji akcji trafią też na cele wskazane w Memorandum Informacyjnym publikowanym 26 września br. – 29 września wystartują zapisy na akcje w ramach emisji z prawem poboru – komentuje Sylwia Czepiżak, prezes Olymp SA. – Pozyskane finansowanie pozwoli nam na sfinansowanie systematycznie rosnącego portfela kontraktów, a w szczególności kluczowej dla firmy umowy z Xtreme Fitness. Wsparcie akcjonariuszy to szansa na dalsze skalowanie naszego biznesu – podkreśla.

Umowę z Xtreme Fitness zawarto w lipcu br. Olymp jest jednym z głównych dostawców sprzętu do klubów fitness tej sieci. Szacunkowa wartość kontraktu to 2–5 mln zł rocznie.

Finansowanie rozpoczęcia jego realizacji zapewnił spółce jeden z głównych akcjonariuszy – Kancelaria Sommerrey&Partners, która pożyczyła spółce 1,8 mln zł i w nadchodzącej emisji zamierza skonwertować ją na akcje.

Jaka będzie kwota akcji Olymp?

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy zdecydowało o emisji akcji za maksymalnie 19,98 mln zł. Każdy Akcjonariusz posiadający akcje 18 września 2023 r. (dzień prawa poboru ustalono na 20 września 2023 r.) otrzyma jedno jednostkowe prawo poboru na każdą posiadaną akcję. Każde jednostkowe prawo poboru będzie uprawniać do objęcia trzech akcji nowej emisji. Cenę emisyjną jednej akcji dnia 7 września br. ustalono na poziomie 0,55 zł.

– Deklaruję dalsze, długoterminowe wsparcie rozwoju Olymp. Liczę na zaangażowanie również innych akcjonariuszy w emisję akcji oraz długofalowy rozwój Olymp. Potwierdzają to rozmowy odbyte podczas ostatniego Walnego Zgromadzenia – komentuje Hubert Sommerrey, partner zarządzający Sommerrey & Partners Kancelaria Radców Prawnych.

W 2022 r. spółka Olymp osiągnęła 2,8 mln zł przychodów. Rok wcześniej było to 2,1 mln zł. Tylko w pierwszym kwartale br. spółka wypracowała 1,6 mln zł przychodów. Zapisy na akcje wynikające z posiadanych praw poboru potrwają do 13 października. W tym samym terminie inwestorzy mogą składać zapisy dodatkowe. Jeśli nie wykorzystają wszystkich praw poboru, akcje zostaną im przydzielone.

Źródło: Olymp SA