Agnieszka Urbaniak – Mistrzyni Świata Kulturystki Kobiet

Jej pasja do kulturystyki zrodziła się w 2004 roku. Jest trzykrtoną Mistrzynią Świata Kulturystyki Kobiecej. Portalowi FIT.pl opowiedziała o swoich początkach, treningu, diecie, a także o relaksie w SPA
fit.pl
2011-02-04 00:00
Udostępnij
Agnieszka Urbaniak – Mistrzyni Świata Kulturystki  Kobiet
Pasja do kulturystyki zrodziła się w dzieciństwie czy przyszło to z czasem?

;) Kulturystyką zaczęłam interesować się po zdaniu egzaminu maturalnego. Pasją do tej dyscypliny sportu ‘zaraził’ mnie mój brat Arek Michalik, który już wtedy profesjonalnie trenował, trzymał dietę oraz brał udział w zawodach kulturystycznych. To wszystko ogromnie mi imponowało i jak widać dostarczyło ogromne pokłady motywacji na wiele lat.

Pamiętasz swój pierwszy występ? Jakie emocje mu towarzyszyły?

Tak, pamiętam ten dzień bardzo dokładnie. To było na jesieni 2009 roku. Zadebiutowałam na Pucharze Polski w Kulturystyce i Fitness w Zabrzu. Wszystkie zawodniczki stały w jednej linii bez podziału na jakiekolwiek kategorie. Pamiętam, że byłam okropnie podekscytowana. Trudno to tak na prawdę ubrać w słowa, gdyż emocje były tak silne i pomieszane, że sama nie wiem co wówczas czułam. Najważniejsze było to, że zrobiłam wszystko co w mojej mocy, aby się pojawić na scenie. Miałam swoje kostiumy, ciało pomalowane bronzerem, makijaż, szpilki, a cały występ był oczywiście poprzedzony wielomiesięcznymi przygotowaniami, które sprawiały mi największą przyjemność. Zawody to tylko uwieńczenie mojej pracy. Pamiętam, że po występie byłam szczęśliwa i spełniona, pomimo, że nie odniosłam sukcesu. Nie liczyłam przecież na zwycięstwo stając w jednej konkurencji z czołówką polskiego fitnessu sylwetkowego. Po występie usłyszałam wiele miłych słów zachęcających do dalszej pracy nad sobą. Zostałam wtedy nawet zaproszona na swój pierwszy wywiad i sesję zdjęciową do magazynu KIF.

agnieszka urbaniak

Jesteś Mistrzynią Świata w Bodybuilding Performance Figure. Trudno było to osiągnąć?

Taki sukces przyszedł po kilku latach pracy. To lata regularnych treningów połączonych z odpowiednim odżywianiem i suplementacją. To wszystko stało się moją pasją i robię to wszystko dla lepszego samopoczucia, relaksu i spokoju ducha. Sukces przyszedł nagle i nieoczekiwanie. Nie spodziewałam się osiągnąć tak wiele. Najważniejsza jest wiara w siebie i świadomość, ze daje z siebie 200% .

Czy ktoś pomaga Ci w przygotowaniach do zawodów?

Jeśli chodzi o treningi i dietę to w pełni sama sobie wszystko ustalam i zmieniam. Są  jednak inne aspekty, jak np. codzienne wsparcie,  pomoc na zawodach i wiele innych  bardzo ważnych elementów, które daje mi moja Druga Połówka.

Czy możesz opisać swój trening? Jak on wygląda w czasie przygotowania do zawodów, a jak w czasie roztrenowania?

W okresie robienia tzw. ’masy’, moje treningi są bardzo intensywne jeśli chodzi o ciężar i jego progres. Polegam na ćwiczeniach podstawowych i sprawdzonych przez najlepszych kulturystów. Trenuję więc przeważnie na wolnych ciężarach, aby zaangażować jak najwięcej mięśni. W okresie robienia rzeźby, niewiele schodzę z ciężaru, zwłaszcza w pierwszym okresie. Zwiększam przy tym tempo treningu i stosuje innego typu techniki, jak np. serie łączone czy superserie. Robię także więcej ćwiczeń izolowanych korzystając z maszyn oraz wyciągów. Im bliżej zawodów tym bardziej schodzę z ciężarów.

Jesteś także dietetykiem. Możesz podać swoją przykładową dietę?

Jeśli chodzi o dietę to okres budowania masy związany jest z większą ilością kalorii  dostarczanych w odpowiednio zbilansowanej diecie. Póżniej, natomiast zaczyna się  redukcja kalorii. Pułap kalorii reguluje się zwykle węglowodanami i tłuszczami. Im  bliżej zawodów, tym mniej ich jemy. Nieodłącznym elementem prawdziwego  kulturysty są oczywiście suplementy diety, takie jak witaminy i minerały, aminokwasy  proste i złożone, odżywki uzupełniające dzienne zapotrzebowanie na wartości  odżywcze (np. odzywki białkowe i gainery) oraz węglowodany proste. W okresie  budowania masy
mięśniowej często stosuje się suple dające tzw. „kopa” przedtreningowego bazujące na  kreatynie oraz wielu innych związkach. Pomagają one także zwiększyć siłę mięśni,  chronią stawy, zwiększają regeneracje po treningu oraz chronią organizm przed  katabolizmem. W momencie przechodzenia na okres robienia rzeźby odkładamy tego  typu odżywki i częściej sięgamy po różnego rodzaju termogeniki oraz odżywki  pomagające szybciej spalić tkankę tłuszczową.

A jak ma się z sprawa z suplementami? Po jakie sięgasz?

Sięgam tylko po podstawowe suplementy, jak aminokwasy, witaminy, minerały oraz  odżywki białkowe.

[-------]

Możesz powiedzieć jakie są Twoje słabe i mocne strony w sylwetce?

Myślę, że powinnam popracować nad mięśniami grzbietu. Chcę jednak trenować i kształtować mięśnie całego ciała, aby sylwetka była proporcjonalna. Trudno mi ocenić jakie mam mocne strony. Hmmmmmmmm….najbardziej zadowolona jestem z jakości mięśni oraz symetrii sylwetki.

A co na to wszystko rodzina i przyjaciele? Wspierają, pomagają?

Na szczęście cała rodzina i najbliżsi przyjaciele wspierają mnie całym sercem. Zawsze mogę liczyć na słowa otuchy, dopingu i porządną motywację.

Twoje życie to nie tylko treningi. Co robisz w wolnym czasie?

Większość dnia spędzam w pracy prowadząc treningi personalne. W wolnych chwilach, lubię chodzić do kina, na spacery, spędzać czas z najbliższymi i czytać. Lubię także wszelkie wyjazdy, imprezy, na których można się porządnie wytańczyć czy po prostu relaks w SPA. Lubię oczywiście aktywnie spędzać czas wolny. Ruch to moja ulubiona forma relaksu ;)

Jak oceniasz zainteresowanie kulturystyką i fitness w Polsce?

Niestety w chwili obecnej świadomość Polaków o kulturystyce i fitness przepełniona jest przestarzałymi i fałszywymi stereotypami. Wszelkie zawody kulturystyczne i fitness nigdy nie są emitowane w telewizji ani w prasie powszechnej. Z drugiej strony widzę, że coraz więcej ludzi zaczyna uczęszczać do klubów fitness i na siłownię, co bardzo mnie cieszy.

Jesteś również trenerem personalnym, lubisz pomagać ludziom?

Uwielbiam swoją pracę. Kocham pomagać ludziom w osiągnięciu ich celów. Największą radość sprawia mi zawsze wyraz satysfakcji i zadowolenia moich podopiecznych po naszych spotkaniach oraz szczęście na ich twarzach, gdy z moją pomocą spełniają swoje marzenia.

Czy – jako instruktor – masz dużo pracy związanej z trenowaniem klientów, czy może wolą oni polegać na swojej wiedzy i niechętnie słuchają porad specjalisty?

Wszyscy moi podopieczni zgłaszają się do mnie jako do eksperta i w pełni polegają na moim profesjonalizmie. Niejednokrotnie powtarzają- ‘Ufam Ci bezgranicznie’. To wiele dla mnie znaczy.

Osoby, które do Ciebie trafiają chcą najczęściej schudnąć, a może wyrobić mięśnie?

Moi podopieczni mają rożne cele. Często zaczynając współpracę, klient pragnie spalić tkankę tłuszczową, a potem gdy jest już zadowolony z efektów, przychodzi pora wyznaczenia nowych ambitnych celów, jak np. wypełnienie sylwetki symetryczną muskulaturą, lub inne cele czasem związane z dyscyplinami sportu, które uprawiają. Może być to golf, boks, MMA, narty, pływanie, tenis czy wiele innych. Inne osoby pragną trenować, aby po prostu dobrze się czuć i być sprawnym, a jeszcze inni chcą odzyskać dobrą formę, którą stracili na skutek pewnych powikłań zdrowotnych lub wypadku.

Zdarzyło ci, by jakieś mężczyzna, chcąc zwrócić na siebie Twoją uwagę, poderwać cię, zaczął trenować tylko po to, żebyś się nim zainteresowała?

Szczerze mówiąc nikt taki nie przychodził do mnie na treningi, a jeśli nawet to nic mi o tym nie wiadomo ;) 

Jakich rad mogłabyś udzielić początkującym kulturystkom?

Przede wszystkim na początku warto zwrócić się o pomoc do profesjonalisty po trening i dietę oraz wszelkie wskazówki dotyczące kulturystyki. Warto zainwestować w trenera personalnego aby dokładnie opanować technikę ćwiczeń i zapoznać się z metodami treningoymi. W kulturystyce ważna jest samodyscyplina, regularność, silna wola, wiara w siebie oraz…cierpliwość.

A jakie masz planty na 2011 rok?

Planuję wystąpić na Mistrzostwach Europy na Litwie, które odbędą się 7 maja. Zawody orgaznizowane są przez federacje WFF-WBBF. Wystartuje w kulturystyce i pewnie także w fitness models. Na koniec roku planuję wyjść na Mistrzostwach Świata. Jeśli jednak w międzyczasie pojawią się jakieś inne zawody, na które warto będzie jechać, z pewnością to zrobię.

agnieszka urbaniak

Rozmawiała: Ola Kacprowicz

www.kulturystyka.fit.pl