Przez lata wokół kulturystyki narosło mnóstwo mitów. Jedne brzmią wiarygodnie, inne przypominają bardziej średnio śmieszny dowcip. Zabawimy się więc w pogromców mitów i zweryfikujemy te najpopularniejsze
fit.pl
2014-08-24 00:00
Udostępnij
Gromimy kulturystyczne mity
Mit 1 – Długie treningi są lepsze niż krótkie

Nie do końca. Długość optymalnego treningu zależy od wielu czynników, w tym od samopoczucia i stosowanej diety. Zbyt długi lub zbyt intensywny trening powoduje zerwanie włókien mięśniowych, a w efekcie utratę masy.

Mit 2 – Ćwiczenia na bieżni i rowerku zmniejszają masę mięśni

Kompletna bzdura. Ćwiczenia na bieżni i rowerku, czyli podstawowe treningi aerobowe nie powodują utraty masy mięśniowej. Wręcz przeciwnie – ćwiczenia na rowerku, bieżni, steperze a nawet aerobik, powodują utratę tkanki tłuszczowej oraz zwiększają gęstość mięśni. Profesjonalni kulturyści spędzają godziny na treningach cardio.

Mit 3 – Ćwiczenia na rzeźbę to zmniejszanie ciężaru i zwiększanie ilości powtórzeń

Zwiększając liczbę powtórzeń trenujesz wytrzymałość mięśni. Poprawiasz więc zdolność organizmu do długotrwałych wysiłków. Sposobem na rzeźbę jest skracanie przerw między seriami, a nie zmniejszanie obciążenia.

Mit 4 – Im więcej jesz, tym będziesz miał większe mięśnie

Ilość spożywanego pokarmu ma ogromne znacznie, ale jeszcze większe ma jego jakość. Dlatego jedzenie byle czego może się skończyć powiększeniem... brzucha. By budować mięśnie niezbędna jest odpowiednia dieta, która dostarczy organizmowi wszystkich niezbędnych składników.

Mit 5 – Piwo regeneruje mięśnie

Wielu ludzi po treningu sięga po butelkę piwa. Generalnie sam chmielny napój byłby doskonałą potreningową odżywką, gdyby nie zawartość procentów. Alkohol zabija czerwone krwinki, które odpowiedzialne są za transport składników odżywczych po całym organizmie. Dlatego lepiej zrezygnować nawet z jednego piwka.

kulturystyka.fit.pl