Ćwiczenia poprawią objętość wątroby

Ćwiczenia siłowe, np. podnoszenie ciężarów, mogą zwiększyć objętość wątroby u osób, które z powodu niedostatecznych rozmiarów tego narządu nie mogą zostać dawcami jego fragmentu - wynika z badań indyjskich naukowców  
fit.pl
2013-12-04 00:00
Udostępnij
Ćwiczenia poprawią objętość wątroby
Badacze ze Szpitala Indraprastha Apollo w Delhi poinformowali o tym podczas 21. konferencji Asian Pacific Association for the Study of the Liver (APASL), która zakończyła się w niedzielę w Bangkoku (Tajlandia).

Naukowcy z Indii przeprowadzili eksperyment na dwóch pacjentach, którzy mogli potencjalnie zostać dawcami dla chorych z marskością wątroby. Mieli jednak zbyt małą objętość tego narządu, by oddać jego fragment. Masa wątroby przeciętnego dorosłego pacjenta wynosi ok. 1,5 kg.

Przez 6 tygodni badani przechodzili umiarkowany trening siłowy pod nadzorem instruktora i stosowali specjalną dietę.

Okazało się, że objętość wątroby wzrosła o 341 gramów (ok. 43 proc.) u jednego z dawców i o 393 gramy (niemal 36 proc.) u drugiego. Od każdego z nich można było pobrać prawy płat, tak by pozostałości wątroby były wystarczające, a przeszczepiany fragment na tyle duży, by nie stwarzać ryzyka dla biorcy. W trakcie operacji nie doszło do żadnych powikłań.

Zdaniem autorów badań, wskazuje to, że nadzorowany przez trenera program ćwiczeń siłowych może być dobrym sposobem na powiększenie objętości wątroby u potencjalnych dawców i poszerzenie puli potencjalnych dawców.

www.fit.pl