Czy wody zaskórne są zdatne do picia? Poznaj rodzaje wód ze względu na położenie!

Każdy z nas powinien codziennie wypijać ok. 2 litrów wody, ponieważ jedynie w ten sposób można zachować dobre zdrowie i samopoczucie. Znaczenie ma jednak nie tylko ilość płynu, lecz także jego jakość. Dowiedz się więcej o rodzajach wód podziemnych i sprawdź, czy wody zaskórne są zdatne do picia!
2019-01-31 00:00
Udostępnij
Czy wody zaskórne są zdatne do picia? Poznaj rodzaje wód ze względu na położenie!

Rodzaje wód podziemnych

Typy wód występujących na naszej planecie można podzielić m.in. ze względu na miejsce występowania. Wody powierzchniowe to te występujące m.in. w jeziorach, rzekach, morzach i oceanach, a także bagnach. Charakteryzują się więc wysoką dostępnością. Reagują jednak na zmiany atmosferyczne, a także ulegają licznym zanieczyszczeniom. Z kolei te występujące pod ziemią można podzielić na cztery grupy, według głębokości, na jakiej się znajdują. Należą do nich:

 

  • wody zaskórne - potocznie nazywane są również wierzchówkami, jednak ich właściwa nazwa to wody przypowierzchniowe. Umiejscowione są dość płytko, zaledwie ok. kilkudziesięciu cm pod ziemią. Bardzo często znajdują się w obniżeniach terenu w dolinach rzecznych lub przy brzegach jezior, szczególnie po intensywnych opadach. Występująca nad nimi strefa aeracji jest wyjątkowo cienka, a często nawet nie mają jej wcale. Wody zaskórne są podatne na dobowe wahania temperatury, a przy tym ulegają zanieczyszczeniom, co sprawia, że nie są zdatne do picia. Mogą również zanikać okresowo podczas suchej pory,
  • wody gruntowe - położone są nieco głębiej niż wody zaskórne. Poruszają się pod wpływem ciśnienia, a także grawitacji. Ich poziom podnosi się w okresach opadów, a zmniejsza się w suchych, jednak odznaczają się stałą temperaturą. Często zasilają jeziora oraz rzeki. Ten rodzaj wód jest najczęściej przeznaczany do spożycia,
  • wody wgłębne - położone głębiej od gruntowych, występują pod ciśnieniem hydrostatycznym. Pokryte są nieprzepuszczalną warstwą, co zapewnia im wysoką czystość. Jeżeli wypływają samoistnie na powierzchnię, określa się je mianem wód artezyjskich. Nazwa ta pochodzi od francuskiej miejscowości Artois, gdzie odnaleziono pierwsze tego typu udokumentowane źródło. Ten typ wód również, w przeciwieństwie do wód zaskórnych, może być spożywany zarówno przez ludzi, jak i zwierzęta,
  • wody głębinowe - to najgłębiej położony typ wód. Nazywane są wodami reliktowymi, ponieważ pochodzą z poprzednich epok geologicznych. Występują pomiędzy nieprzepuszczalnymi warstwami i są bardzo silnie zmineralizowane. Są również ogrzewane przez ciepło pochodzące z wnętrza Ziemi. Są niezwykle cenne, jednak nieodnawialne.

Wody zaskórne są więc jedynymi spośród podziemnych, które zupełnie nie nadają się do spożycia. Najczęściej spożywane są natomiast wody gruntowe, czyste ekologicznie, zapewniające organizmowi doskonałe nawodnienie.

Zdrowa woda do biura i domu.

Zamawiając wodę do firmy, warto zwrócić uwagę na jej jakość, aby odpowiednio zadbać o zdrowie swoich pracowników. Jednym z najcenniejszych źródeł wody do picia jest to znajdujące się w Rzeniszowie, nieopodal Częstochowy. Wydobywana jest z niego między innymi woda Dar Natury, idealna do codziennego nawadniania. Jest chroniona przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, dzięki czemu można pić ją bez obaw. Marka Get Fresh, dystrybutor wody Dar Natury, dba również o wygodę swoich klientów. Na początek wystarczy umówić się na rozmowę z konsultantem poprzez stronę internetową, podczas której pracownik pomoże Ci wybrać idealną opcję dla Ciebie, w tym ilość dostarczanej co cztery tygodnie wody. Po podpisaniu umowy wystarczy już tylko oczekiwać na pierwszą dostawę, podczas której otrzymuje się również praktyczne i łatwe w obsłudze urządzenie.

Podobna opcja dostępna jest również dla gospodarstw domowych. Niewielkie urządzenia oferowane przez firmę można bez trudu ustawić na kuchennym blacie. Dystrybutor wody w domu to ogromna wygoda, nie trzeba martwić się o regularne zakupy wody czy noszenie ciężkich butli, a także działanie proekologiczne dzięki zmniejszeniu ilości plastikowych odpadów.

Rodzaj spożywanej wody ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Dlatego zaufaj sprawdzonej marce Dar Natury i wybierz najlepsze rozwiązanie dla swojego biura lub domu!