Czym się kierować przy wyborze stroju na trening?

Niemal każdemu jest znane hasło: "ruch to zdrowie", dlatego coraz więcej z nas decyduje się na różnego rodzaju aktywności fizyczne. Niezależnie, czy jesteśmy biegaczami, entuzjastami fitnessu, czy po prostu czerpiemy radość z długich spacerów - zazwyczaj zwracamy uwagę nie tylko na to, co robimy, ale też na to, co mamy na sobie podczas treningu. Tu z pomocą przychodzi odzież termoaktywna.
Aleksandra Załęska
2024-01-24 20:23
Udostępnij
Czym się kierować przy wyborze stroju na trening?

Klucz do zrozumienia, czym jest odzież termoaktywna, kryje się w samej nazwie. Słowo "termoaktywność" w kontekście odzieży sportowej odnosi się do zdolności materiału do regulacji temperatury ciała poprzez odprowadzanie nadmiaru wilgoci na zewnątrz i utrzymanie ciepła, gdy jest zimno. Inaczej mówiąc, odzież termoaktywna przepuszcza powietrze, ale jednocześnie nie przepuszcza ani wiatru, ani chłodzenia, dzięki czemu stanowi już nieodłączny element garderoby osoby trenującej.

Nieodpowiednio dobrana odzież sportowa może wpływać negatywnie na nasz komfort podczas wykonywania aktywności fizycznej, dlatego warto wiedzieć, jak dokonać jej prawidłowego wyboru.

Jak prawidłowo dobrać odzież termoaktywną?

Wybierając sportową odzież termoaktywną, pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest sam materiał. Najlepsze rezultaty zapewniają odpowiednio technologiczne tkaniny, które skutecznie odprowadzają pot od skóry, pozostawiając ją suchą. Pamiętaj jednak, że odzież termoaktywna nie powinna być zbyt ciasna. Dobrze dobrana nie krępuje ruchów, a jednocześnie zapewnia optymalne wchłanianie potu.

Drugi ważny aspekt to oczywiście rozmiar. W przypadku odzieży termoaktywnej nie ma miejsca na kompromisy - bielizna termoaktywna w zbyt dużym rozmiarze nie będzie spełniać swojej funkcji, zaś za mały rozmiar może powodować dyskomfort. To nie jest zwykła bluza czy spodnie - to specjalistyczny strój treningowy, który musi perfekcyjnie pasować.

Kiedy nosić odzież termoaktywną?

Mogłoby się wydawać, że odzież termoaktywna służy tylko i wyłącznie do zimowych treningów, ale nie jest to reguła. Sprawdza się równie dobrze w różnych porach roku i różnych warunkach atmosferycznych, dostosowując się do temperatury naszego ciała.

Odzież termoaktywna to ubrania wszechstronne, które doskonale sprawdzają się podczas uprawiania różnych dyscyplin sportowych, od biegania, przez rower, aż do narciarstwa. Są one zaprojektowane tak, aby zapewnić odpowiednią termoregulację i transfer wilgoci niezależnie od warunków atmosferycznych. Dlatego też, możemy je założyć zarówno na trening na świeżym powietrzu w upalne, lato jak i na siłownię przez cały rok.

Fakty i mity o odzieży termoaktywnej

Wśród wielu mitów związanych z odzieżą termoaktywną, jeden z najczęściej spotykanych, to przekonanie, że jest to produkt dedykowany wyłącznie dla narciarzy. Takie myślenie jest błędem. Jak dowiedzieliśmy się z poprzednich rozdziałów, odzież termoaktywna świetnie sprawdza się podczas różnych form aktywności fizycznej, niezależnie od warunków atmosferycznych i pory roku.

Kolejnym mitem, który pragniemy obalić, jest stwierdzenie, że odzież termoaktywna jest droga. Na rynku dostępne są produkty w różnych przedziałach cenowych, a wybór odpowiedniego dla siebie nie powinien stanowić problemu. Pamiętajmy, że to inwestycja, która przekłada się na jakość naszych treningów oraz komfort i zdrowie naszego ciała.

Faktem jest natomiast stwierdzenie, że dobrze dobrana odzież termoaktywna skutecznie odprowadza wilgoć, reguluje temperaturę ciała i zapewniała komfort podczas treningu.