Dieta roślinna cenowo i ofertowo bardziej dostępna dla polskiego konsumenta. Zmiany rynkowe

Dieta roślinna, choć nieco droższa w porównaniu z tradycyjną dietą mięsną, staje się coraz bardziej przystępna dla polskich konsumentów. W ostatnich latach zauważalny jest trend wyrównywania się cen produktów roślinnych i odzwierzęcych.
Ilona Wilk
2024-01-10 11:06
Udostępnij
Dieta roślinna cenowo i ofertowo bardziej dostępna dla polskiego konsumenta. Zmiany rynkowe

Maciej Otrębski, strategic partnerships manager RoślinnieJemy oraz współzałożyciel Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej, zwraca uwagę na zmieniającą się dynamikę rynku: „W ostatnich latach to głównie ceny produktów odzwierzęcych wzrastały w znaczący sposób, często nawet o kilkadziesiąt procent. Świetnym przykładem jest tutaj segment alternatyw nabiału. Cena mleka wzrosła o 25 proc., natomiast cena napojów roślinnych w ostatnim roku spadła o 2 proc.”
Według danych GUS, w 2023 roku różnice we wskaźnikach inflacji produktów roślinnych i odzwierzęcych nie były znaczące. Z jednej strony mięso podrożało o 14 proc., a z drugiej warzywa o 19,6 proc. Eksperci zgodnie twierdzą, że tendencja wyrównywania cen produktów jest widoczna i korzystna dla konsumentów.

Otrębski zwraca uwagę na aktywne zaangażowanie sieci handlowych w promowanie produktów roślinnych: „Ceny produktów roślinnych spadły i stały się one bardziej dostępne przede wszystkim przez duże zaangażowanie sieci handlowych. Wprowadzając marki własne, mocno zaangażowały się w demokratyzowanie dostępu do produktów roślinnych.”
Choć cena pozostaje kluczowym czynnikiem wyboru żywności, aspekty zdrowotne odgrywają coraz większą rolę. Otrębski podkreśla, jak ważne jest, aby produkty roślinne były dostępne w atrakcyjnych cenach, by przyciągnąć konsumentów do tej kategorii żywności.

Badania wskazują również na rosnące zainteresowanie alternatywnymi produktami roślinnymi w Europie. Otrębski dodaje, że globalny rynek produktów roślinnych ma potencjał wzrostu do 2030 roku, a w Polsce wartość rynku alternatyw mięsa dynamicznie rosła w poprzednich latach.

Jednakże rozwój rynku i stabilizacja przynoszą również wyzwania. Propozycje Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczące nazewnictwa roślinnych alternatyw mięsa wzbudziły kontrowersje w branży. Otrębski podkreśla, że regulacja ta może stanowić przeszkodę dla innowacji i konkurencyjności producentów roślinnych, zwłaszcza w porównaniu z producentami zagranicznymi.

Podsumowując, dieta roślinna zyskuje na popularności w Polsce, dzięki dynamicznemu rozwojowi rynku i zaangażowaniu sieci handlowych. Wartość rynku alternatyw mięsa wciąż rośnie, choć w nieco wolniejszym tempie, i przewiduje się dalszy wzrost tej kategorii żywności w nadchodzących latach.