Od kilku lat można zauważyć wzmożone zainteresowanie jazdą na rolkach. W wielu miastach nie tylko pojawia się coraz więcej jeżdżących osób, lecz również tworzone są specjalne trasy dla rolkarzy. Nie da się ukryć, że jazda na rolkach jest bardzo dobrą rozrywką i formą relaksu dla każdego. W parkach na rolkach spotkać możemy zarówno dzieci, jak i osoby po 50. roku życia. Często możemy zapominać o tym, że jest to efektywna forma aktywności fizycznej, dzięki której można wzmocnić mięśnie nóg, a także te odpowiedzialne za utrzymywanie postawy, jak i również poprawić kondycję czy zrzucić zbędne kilogramy. Co zatem powinniśmy wiedzieć o rolkach?
2018-06-22 00:00
Udostępnij
Dlaczego warto jeździć na rolkach?

Co nam oferuje jazda na rolkach?

Rolki w ostatnim czasie stały się wyjątkowym i uniwersalnym rozwiązaniem dla każdego. Wiele osób poniekąd przesiada się na nie z rowerów czy deskorolek. W wielu miastach coraz powszechniejszym widokiem są osoby jeżdżące do pracy na rolkach – to tańsza, wygodniejsza opcja. Na co dzień możemy jeździć szerszymi chodnikami, ścieżkami rowerowymi, jak i nawet poboczem dróg. W przypadku rolek każdy znajdzie coś dla siebie, albowiem na rynku dostępne są modele zarówno przeznaczone do jazdy rekreacyjnej, często określane mianem fitness, jak i takie, które służą do akrobacji, wykonywania tricków. Z pewnością niezdecydowanym osobom z pomocą przyjdzie poradnik – jakie rolki kupić, dzięki któremu można dowiedzieć się, na jakie aspekty warto zwracać uwagę przed zakupem.

Najbardziej popularne rolki do jazdy rekreacyjnej wyposażone są w wygodny, przystosowujący się do stopy but wewnętrzny, jak i również cztery jednakowej wielkości kółka. Rolki z przeznaczeniem do jazdy wyczynowej, bardziej agresywnej, są o wiele stabilniejsze, a przy tym mają dodatkowe zapięcia butów oraz rzep utrzymujący silnie piętę na swoim miejscu. W takich rolkach cała konstrukcja jest bardziej wzmocniona, a dwa zewnętrzne kółka są większe niż pozostałe dwa wewnętrzne. Można również zdecydować się na rolki do jazdy szybkiej, które mają krótszy i bardziej dopasowany do nogi but, a przy tym posiadają po pięć kółek.

Rolki a odchudzanie


Już od dawna wiadomo, że nawet spokojna i rekreacyjna jazda na rolkach to doskonały sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, jak i również zadbanie o sylwetkę. W zależności od metody i intensywności jazdy, godzinne poruszanie się na rolkach może wiązać się ze spaleniem od 300 do 800 kalorii. Oczywiście można decydować się na szybką jazdę, jak i interwały, gdzie będzie ona połączona z chwilą na rekreacyjny styl jazdy. Jak doskonale widać, na rolkach można osiągnąć podobne, a często nawet lepsze efekty niż w przypadku jazdy na rowerze czy joggingu. Mówimy tutaj tylko i wyłącznie z perspektywy spalania kalorii. Nie można jednak zapominać, że dzięki takiej aktywności fizycznej dochodzi do rzeźbienia sylwetki, wzmacniania mięśni. Warto poznać zatem także, jakie partie mięśni pracują podczas jazdy na rolkach, gdyż dzięki temu możemy o wiele lepiej dostosować sposób, styl jazdy do treningu.

rolki-jak-jezdzic

Podstawa nauki na rolkach

Z pewnością technika jazdy oraz prawidłowa postawa mają ogromny wpływ nie tylko na samo poruszanie się na rolkach, lecz również czerpanie z tego przyjemności. Już na samym początku warto poznać, jakie błędy popełniają początkujący rolkarze. Niestety w wielu przypadkach początkujące osoby poprzez proste błędy zrażają się do rolek. Warto zatem wiedzieć o kilku istotnych sprawach przed pierwszą jazdą. Na początek coś, o czym pisaliśmy już wcześniej – należy zainwestować w dobre rolki, które będą odpowiadać naszym preferencjom. Powinny one posiadać  wygodny, dopasowany do nogi but, jak i również kauczukowe kółka, które nie tylko bardziej amortyzują całą konstrukcję, lecz również pozwalają na szybsze odepchnięcie się. Przez pierwsze kilka dni powinno się przyzwyczajać do nowego sprzętu – warto założyć je na nogi, pochodzić w nich trochę po domu.

Bardzo ważna będzie postawa podczas jazdy. Nasze kolana powinny pozostawać lekko ugięte, tułów musi zostać pochylony do przodu, a środek ciężkości ciała powinien być przeniesiony trochę ku przodowi, dzięki czemu można uchronić się przed upadkiem na plecy. Na sam początek warto nauczyć się odpychania. Dobrze jest ustawić jedną stopę przed drugą, aby utworzyły one literę T. Należy następnie odpychać się jedną nogą, drugą natomiast do niej dostawiając. Oczywiście powinno jechać się na dwóch nogach jednocześnie. Podczas jazdy należy zmieniać nogę odpychającą, przez co można nauczyć się utrzymywania równowagi podczas jazdy. Polecana jest na początek także jazda na jednej nodze, która uczy balansowania ciałem. Po opanowaniu tych prostych czynności, nie powinniśmy mieć większych kłopotów z poruszaniem się po ścieżkach i drogach.