Zielone światło dla sportów ulicznych

Przestrzeń miejska może być doskonałym polem do uprawiania sportu. Odpowiedni sprzęt zapewni przeprowadzenie efektywnego treningu nawet wtedy, kiedy w okolicy nie mamy siłowni czy choćby parku. Rolki, deskorolki, trikke - czas na gorący przegląd sportów, do których niezbędny jest... asfalt!
fit.pl
2011-05-27 00:00
Udostępnij
Zielone światło dla sportów ulicznych
rolkiNarodziny sportów ulicznych mają bezpośredni związek z Rewolucją Industrialną. Powód? Prozaiczny: potrzeba jak najlepszej adaptacji do rozrastającej się w szybkim tempie przestrzeni miejskiej. Ich niekomercyjny i z założenia amatorski charakter najlepiej oddaje dziki charakter urbanistyki.

Rolki, wrotki, wywrotki...
Historia rolek sięga 1979 roku, wtedy to powstał projekt Scotta i Brennana Olsonów, graczy hokejowych z Minneapollis. Moda na rolki przywędrowała do Polski dopiero w latach '90.  Zalety tego sportu, wpisującego się w nurt streetu, wynikają ze skuteczności treningu aerobowego. Zaangażowanie do pracy dużych grup mięśni - ud, pośladków, tułowia - szybko przynosi efekty, wysmukla sylwetkę, poprawia też ogólną wytrzymałość i kondycję organizmu.

Duże zapotrzebowanie na energię przekłada się na intensywne spalanie kalorii. Podczas godzinnego treningu spalimy około 400 kcal. W czasie jazdy pracujemy również nad koordynacją ruchów i poczuciem równowagi.

Street skating, czyli jazda na deskorolce
Jazda na deskorolce rozwinęła się w Polsce krótko po kryzysie gospodarczym lat 80., który wiązał się z zamknięciem skateparków. Wyjście na ulicę zatwardziałych deskorolkowców dało początek street skatingowi w takiej postaci, w jakiej znamy go dzisiaj. Przeszkody będące elementami infrastruktury miejskiej (poręcze, murki, schody) to tylko pożywka dla prawdziwych street skaterów, wykorzystywana do ewolucji.

Trikke - miejski slalom

Miejska rewolucja na trzech kółkach. Oto trikke, czyli połączenie deskorolki, roweru i... nart. Przy prędkości 35 km/h niełatwo złapać rytm przenosząc środek ciężkości na boki. Dlatego to sport dla wytrwałych maniaków ulicznych szaleństw. Podczas jazdy uruchamiamy mięśnie nóg, brzucha i pleców. Szybkie spalanie kalorii (nawet do 800 kcal na godzinę!) zachęca do używania trikke jako środka wspomagającego odchudzanie .

Sporty uliczne to już nie tylko alternatywa dla kamiennych blokowisk i miejskich skwerów wypełnionych rzędem wiecznie zajętych ławek. Street to także styl i filozofia życia urastająca do rangi odrębnej kultury. To również szansa na przyjemny i bardzo skuteczny trening całego ciała bez konieczności płacenia miesięcznego abonamentu za wstęp do klubu fitness.

www.wellness.fit.pl