Idealny oczyszczacz powietrza na alergię nie istnieje, ale…

Coraz większa część alergików decyduje się na zakup oczyszczacza powietrza. Niektórzy mają jednak wątpliwości, czy tego typu urządzenie jest dobrze dostosowane do ich potrzeb. Prawda jest taka, że oczyszczacze powietrza dostępne teraz w sprzedaży nie są doskonałe, jeśli chodzi o ochronę przed alergenami, jednak mimo to mogą stanowić przy alergii ogromne wsparcie.
2022-07-26 00:00
Udostępnij
Idealny oczyszczacz powietrza na alergię nie istnieje, ale…

3 najważniejsze cechy idealnego oczyszczacza powietrza na alergię

Na początek warto określić, jakimi cechami powinien wyróżniać się oczyszczacz powietrza, żeby można go było uznać za idealny dla alergików. Wśród wszystkich parametrów tego typu urządzeń znajdują się trzy, które można uznać tutaj za najważniejsze.

Wysoka wydajność

Według twórców serwisu https://ranking-oczyszczaczy.pl/ wydajność oczyszczania to kluczowy parametr oczyszczacza powietrza – zarówno antysmogowego, jak i tego przeznaczonego dla alergików. Przyjmuje się, że w pomieszczeniach o standardowej wysokości minimalne zapotrzebowanie na wydajność można obliczyć poprzez pomnożenie kubatury pomieszczenia przez osiem. Jednak słowo minimalne ma tu ogromne znaczenie i zawsze warto wybrać oczyszczacz przeznaczony do większego pomieszczenia.

Nie stanowi to jednak żadnego problemu, ponieważ na rynku nie brakuje oczyszczaczy powietrza, których CADR wynosi 500 m³/h lub nawet więcej. Taka wydajność pozwala na efektywną ochronę przed alergenami w dużym pomieszczeniu.

Obecność odpowiednich technologii

Rodzaj usuwanych zanieczyszczeń uzależniony jest od obecnych w urządzeniu technologii. Jeśli chodzi o oczyszczanie powietrza z alergenów, to idealne rozwiązanie stanowi oczyszczacz powietrza wyposażony w:

  • filtr HEPA – to najskuteczniejsza broń w walce nie tylko z pyłami zawieszonymi, ale i roztoczami kurzu, zarodnikami pleśni, pyłkami roślinnymi oraz bakteriami i wirusami,
  • filtr wstępny – wychwytuje duże zanieczyszczenia, głównie kurz i sierść,
  • jonizator powietrza – generuje jony, które łączą się z zanieczyszczeniami i pomagają w ich usunięciu.

Także i pod tym względem sytuacja jest korzystna dla alergików, ponieważ wybór oczyszczaczy powietrza wyposażonych w te trzy technologie jest szeroki. Przykładami mogą być oczyszczacze marek Klarta, Sharp czy Vestfrost.

obraz_1_9

Tryb automatyczny dostosowany do ochrony przed alergenami

Oczyszczacze powietrza pracują w kilku prędkościach. Idealne urządzenie to takie, które samo steruje tempem filtracji, dostosowując je do stężenia zanieczyszczeń w powietrzu. Jeśli chodzi o ochronę przed smogiem, to nie brakuje oczyszczaczy, które oferują dobry tryb automatyczny. Niestety w przypadku reakcji na obecność alergenów sytuacja wygląda już inaczej.

Na rynku brakuje oczyszczaczy powietrza z czujnikami umożliwiającymi efektywne wykrywanie stężenia alergenów. W rezultacie urządzenie pracujące w trybie automatycznym nie zareaguje np. na napływ pyłków roślinnych po otwarciu okna wiosną, tylko nadal będzie pracować w niskiej prędkości. Dla użytkownika oznacza to konieczność ręcznego sterowania tempem oczyszczania.

Nie czyni to jednak oczyszczacza nieskutecznym w walce z alergenami, co stanowi dobrą informację dla alergików. Wiele osób przyznaje, że oczyszczacz powietrza ograniczył u nich częstotliwość występowania objawów uczuleniowych.

Zasady prawidłowego użytkowania oczyszczacza powietrza przy alergii

Z powyższych informacji wynika, że podczas wyboru oczyszczacza powietrza na alergię należy uwzględnić przede wszystkim wydajność i rodzaj wykorzystywanych technologii. Warto dodać, że na skuteczność ochrony przed alergenami wpływa także sposób korzystania z oczyszczacza powietrza. Oto kilka istotnych zasad:

  • używanie wyższej prędkości np. po przewietrzeniu pokoju – wietrzenie pomieszczeń jest konieczne, ale skutkuje napływem zanieczyszczeń, w tym alergenów, których oczyszczacz nie wykryje z uwagi na brak odpowiedniego czujnika,
  • trzymanie się zasady jeden oczyszczacz na jedno pomieszczenie – nawet najwydajniejsze urządzenie nie oczyści powietrza w całym mieszkaniu, nie wspominając już o domu,
  • regularne oczyszczanie filtra wstępnego – filtr wstępny, na którym jest dużo sierści i kurzu, ogranicza przepływ powietrza, przez co oczyszczacz pracuje mniej wydajnie,
  • wymiana zużytego filtra HEPA (i węglowego, jeśli oczyszczacz go ma) – zużyte filtry sprawiają, że efektywność oczyszczacza powietrza znacząco spada,
  • odpowiednie ustawienie oczyszczacza powietrza – dla zapewnienia swobodnego przepływu powietrza należy zachować przynajmniej 20 cm odstępu między oczyszczaczem a ścianami i meblami, a także unikać stawiania urządzenia np. we wnęce.

Podsumowanie

Brakuje czujników pozwalających na skuteczne wykrywanie wysokiego poziomu alergenów w powietrzu, które pozwoliłyby oczyszczaczom na automatyczną reakcję na ten rodzaj zanieczyszczeń. Mimo to oczyszczacz o wysokiej wydajności, wyposażony w odpowiednie technologie, stanowi istotną pomoc dla alergików. Ważne jest, aby poza wyborem właściwego urządzenia, prawidłowo z niego korzystać.