fit.pl mobile logo

Oczyszczacz powietrza - czy każdy go potrzebuje?

W dzisiejszym świecie oczyszczacz powietrza to nie tylko wybawienie dla osób, które cierpią na alergię, czy też dla małych dzieci. Coraz wyższe stężenie zanieczyszczeń powoduje, że takie rozwiązanie jest potrzebne u każdego z nas. Eksperci alarmują: smog oraz inne pyły zawieszone bez trudu przedostają się do naszego mieszkania.

 

1. Jak działa oczyszczacz powietrza?

2. Oczyszczacz HEPA czy wodny?

3. Dobór urządzenia do pomieszczania

4. Zalety posiadania oczyszczacza powietrza

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Urządzenie zasysa powietrze, a następnie odfiltrowuje je z zanieczyszczeń. Działanie oczyszczacza powietrza może mieć na celu zarówno jego filtrację, jak i nawilżenie. Wszystko tak naprawdę zależy od danego modelu oraz filtra, jaki został zamontowany.

Większość urządzeń dostępnych na rynku usuwa z powietrza przede wszystkim pyły zawieszone. Jednakże możemy znaleźć także oczyszczacz, który będzie usuwał związki organiczne, czy także zapachy. Żeby tak się stało, potrzeby jest dodatkowy filtr węglowy. Jest on wbudowany na przykład w oczyszczacz powietrza Phillips, który usuwa zarówno kurz, zapachy, jak i alergeny, czy wirusy.

Oczyszczacz HEPA czy wodny?

Większość dostępnych oczyszczaczy zawiera standardowy filtr HEPA, który działa mechanicznie. Jednakże istnieją modele ze wbudowanym filtrem wodnym. W tym przypadku do działania urządzenia jest potrzebna woda w środku. To właśnie w niej są deponowane wszelkie zanieczyszczenia.

Oczyszczacz z filtrem wodnym ma działanie nawilżające. Pozwoli on poprawić zarówno czystość, jak i wilgotność w pomieszczeniu. Jednakże należy pamiętać, aby dbać o jego higienę. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do rozwoju pleśni i bakterii. Wtedy oczyszczacz może wywołać sporo szkody w mieszkaniu, jak i na naszym organizmie.

Oczywiście w przypadku urządzeń ze wbudowanym filtrem mechanicznym typu HEPA, również należy pamiętać o regularnej wymianie. Producenci najczęściej zalecają ją przynajmniej raz na sezon.

Dobór urządzenia do pomieszczenia

Niekiedy konsumenci myślą, że uda im się oczyścić mieszkanie za pomocą jednego urządzenia. Liczą, że otwarcie wszystkich drzwi na oścież i usytuowanie urządzenia pośrodku to umożliwi. Jednakże eksperci nie są aż tak optymistyczni.

Wybierając oczyszczacz, zwracamy przede wszystkim uwagę na maksymalną powierzchnię pomieszczenia. Należy jednak pamiętać, że nawet jeżeli wynosi ona ponad 100 m2, jak oferuje niejeden oczyszczacz powietrza Sharp, nie oznacza to, że jedno urządzenie oczyści każdy zakamarek mieszkania.

Najważniejsze jest otwarcie przestrzeni. W naszych domach jest pełno ścianek działowych, drzwi, a nawet większych mebli. Dlatego też pojedynczy oczyszczacz powietrza nie da sobie rady, żeby oczyścić w ten sposób każdy pokój.

Oczyszczacz powietrza powinien być dobrany do jednej zwartej przestrzeni. Ponadto jego skuteczność jest przede wszystkim uzależniona od cyrkulacji powietrza. Dlatego też przyjęło się, że jeden oczyszczacz przypada na jedno pomieszczenie.

Według tej zasady możemy umieścić pojedyncze urządzenie w salonie (również z aneksem kuchennym), jak też w sypialni, czy na korytarzu. Sprawdzi się on także w salach konferencyjnych oraz w otwartych przestrzeniach biurowych. Istnieje możliwość oczyszczenia powietrza również w mieszkaniu o małej przestrzeni. W tym celu jednak nie może być żadnych barierach, takich jak ścianki działowe, czy też parawany.

Zalety posiadania oczyszcza powietrza

Osoby, które zdecydowały się na zakup oczyszczacza chwalą jego zalety. Zauważyły one nie tylko poprawę jakości, ale także zdecydowaną mniejszą ilość kurzu. W efekcie czego odkurzają do 3 razy rzadziej!

Jednakże to nie są jedyne korzyści. Wiele z nich jest niezauważalne dla ludzkiego oka, ale ma wpływ na organizm. Urządzenie usuwa zanieczyszczenia, ale również roztocza, a nawet bakterie. Dodatkowo oczyszczacz powietrza Sharp jest wzbogacony o funkcję jonizacji powietrza. Co to daje?

Jak sprawdziliśmy, oczyszczacze powietrza, które dodatkowo je jonizują, działają pozytywnie na nasze zdrowie. Ich użytkownicy zauważyli, że lepiej sypiają, mają mniejsze problemy z nadciśnieniem oraz nie dokuczają im migreny. Ponadto oczyszczacz powietrza to remedium dla osób, które zmagają się z alergią, astmą, czy też często chorują na zapalenie zatok i oskrzeli.

Jeżeli zależy nam na jednoczesnym oczyszczeniu powietrza, jak i jego nawilżeniu, warto zdecydować się na oczyszczacz powietrza Phillips. Wybrane modele posiadają dodatkowy filtr NanoCloud, który pochłania czyste powietrze i łączy je z cząsteczkami wody. W efekcie czego nawilża je i oddaje na zewnątrz. Ponadto specjalne powiadomienia będą informować nas o stanie filtrów. Jeżeli nie wymienimy ich w razie potrzeby, urządzenie automatycznie się wyłączy. Dzięki temu mamy pewność, że urządzenie będzie działać wyłącznie w trosce o nasze zdrowie.

W obecnych czasach oczyszczacze powietrza to coraz większy wymóg. Nawet jeżeli spędzamy cały dzień w pracy, a do domu wracamy tylko na noc, to i tak daje nam to prawie 1/3 dnia. Warto, abyśmy spędzili ją w optymalnych warunkach dla naszego zdrowia. Ponadto, jeżeli jesteśmy pracodawcą, może warto pomyśle nad zakupem oczyszczacza do naszego biura? Dzięki temu polepszymy jakość powietrza, jak i zatroszczymy się o zdrowie naszych pracowników.

 

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
Łukasz Rajzer

Niestety nie ma zbyt wielu badań na temat jonizacji i jej skutków dla zdrowia. W ogóle większość opinii o działaniu jonizacji czy oczyszczaczy wynika z myślenia życzeniowego. Najszybciej pozytywne skutki pracy oczyszczaczy odczuwają alergicy (wziewni) i astmatycy. Odczuwają też Ci, którzy mają w domu stężenia pyłów większe niż 50-100 ug/m3 dla PM2.5. Łatwo też odczuć pracę urządzeń 2w1, bo nawilżone powietrze versus suche daje duży komfort oddychania i zwiększa odporność (śluzówka lepiej chroni). A jeśli szukają Państwo rekomendacji konkretnych modeli lub testów to zapraszam na https://ranking-oczyszczaczy.pl, gdzie testujemy i oceniamy najpopularniejsze modele oczyszczaczy w Polsce. Oceny konkretnych oczyszczaczy można znaleźć w

Zgłoś nadużycie-
Aleksandra Wiśniewska

Jak kupowalam swoj oczyszczacz to wlasnie o sharpie myslalem, ale ostatecznie wzielam warmteca https://wentsystem.com/product-pol-7146-Oczyszczacz-powietrza-Warmtec-AP168W.html pytanie w tytule artykulu mozna zmienic i zapytac kto potrzebuje BARDZIEJ? ja na pewno bo mam stwierdzona alergie dosc silna na roztocza....

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl