Oczyszczacz powietrza - czy każdy go potrzebuje?

W dzisiejszym świecie oczyszczacz powietrza to nie tylko wybawienie dla osób, które cierpią na alergię, czy też dla małych dzieci. Coraz wyższe stężenie zanieczyszczeń powoduje, że takie rozwiązanie jest potrzebne u każdego z nas. Eksperci alarmują: smog oraz inne pyły zawieszone bez trudu przedostają się do naszego mieszkania.
2020-01-07 00:00
Udostępnij
Oczyszczacz powietrza - czy każdy go potrzebuje?

 

1. Jak działa oczyszczacz powietrza?

2. Oczyszczacz HEPA czy wodny?

3. Dobór urządzenia do pomieszczania

4. Zalety posiadania oczyszczacza powietrza

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Urządzenie zasysa powietrze, a następnie odfiltrowuje je z zanieczyszczeń. Działanie oczyszczacza powietrza może mieć na celu zarówno jego filtrację, jak i nawilżenie. Wszystko tak naprawdę zależy od danego modelu oraz filtra, jaki został zamontowany.

Większość urządzeń dostępnych na rynku usuwa z powietrza przede wszystkim pyły zawieszone. Jednakże możemy znaleźć także oczyszczacz, który będzie usuwał związki organiczne, czy także zapachy. Żeby tak się stało, potrzeby jest dodatkowy filtr węglowy. Jest on wbudowany na przykład w oczyszczacz powietrza Phillips, który usuwa zarówno kurz, zapachy, jak i alergeny, czy wirusy.

Oczyszczacz HEPA czy wodny?

Większość dostępnych oczyszczaczy zawiera standardowy filtr HEPA, który działa mechanicznie. Jednakże istnieją modele ze wbudowanym filtrem wodnym. W tym przypadku do działania urządzenia jest potrzebna woda w środku. To właśnie w niej są deponowane wszelkie zanieczyszczenia.

Oczyszczacz z filtrem wodnym ma działanie nawilżające. Pozwoli on poprawić zarówno czystość, jak i wilgotność w pomieszczeniu. Jednakże należy pamiętać, aby dbać o jego higienę. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do rozwoju pleśni i bakterii. Wtedy oczyszczacz może wywołać sporo szkody w mieszkaniu, jak i na naszym organizmie.

Oczywiście w przypadku urządzeń ze wbudowanym filtrem mechanicznym typu HEPA, również należy pamiętać o regularnej wymianie. Producenci najczęściej zalecają ją przynajmniej raz na sezon.

Dobór urządzenia do pomieszczenia

Niekiedy konsumenci myślą, że uda im się oczyścić mieszkanie za pomocą jednego urządzenia. Liczą, że otwarcie wszystkich drzwi na oścież i usytuowanie urządzenia pośrodku to umożliwi. Jednakże eksperci nie są aż tak optymistyczni.

Wybierając oczyszczacz, zwracamy przede wszystkim uwagę na maksymalną powierzchnię pomieszczenia. Należy jednak pamiętać, że nawet jeżeli wynosi ona ponad 100 m2, jak oferuje niejeden oczyszczacz powietrza Sharp, nie oznacza to, że jedno urządzenie oczyści każdy zakamarek mieszkania.

Najważniejsze jest otwarcie przestrzeni. W naszych domach jest pełno ścianek działowych, drzwi, a nawet większych mebli. Dlatego też pojedynczy oczyszczacz powietrza nie da sobie rady, żeby oczyścić w ten sposób każdy pokój.

Oczyszczacz powietrza powinien być dobrany do jednej zwartej przestrzeni. Ponadto jego skuteczność jest przede wszystkim uzależniona od cyrkulacji powietrza. Dlatego też przyjęło się, że jeden oczyszczacz przypada na jedno pomieszczenie.

Według tej zasady możemy umieścić pojedyncze urządzenie w salonie (również z aneksem kuchennym), jak też w sypialni, czy na korytarzu. Sprawdzi się on także w salach konferencyjnych oraz w otwartych przestrzeniach biurowych. Istnieje możliwość oczyszczenia powietrza również w mieszkaniu o małej przestrzeni. W tym celu jednak nie może być żadnych barierach, takich jak ścianki działowe, czy też parawany.

Zalety posiadania oczyszcza powietrza

Osoby, które zdecydowały się na zakup oczyszczacza chwalą jego zalety. Zauważyły one nie tylko poprawę jakości, ale także zdecydowaną mniejszą ilość kurzu. W efekcie czego odkurzają do 3 razy rzadziej!

Jednakże to nie są jedyne korzyści. Wiele z nich jest niezauważalne dla ludzkiego oka, ale ma wpływ na organizm. Urządzenie usuwa zanieczyszczenia, ale również roztocza, a nawet bakterie. Dodatkowo oczyszczacz powietrza Sharp jest wzbogacony o funkcję jonizacji powietrza. Co to daje?

Jak sprawdziliśmy, oczyszczacze powietrza, które dodatkowo je jonizują, działają pozytywnie na nasze zdrowie. Ich użytkownicy zauważyli, że lepiej sypiają, mają mniejsze problemy z nadciśnieniem oraz nie dokuczają im migreny. Ponadto oczyszczacz powietrza to remedium dla osób, które zmagają się z alergią, astmą, czy też często chorują na zapalenie zatok i oskrzeli.

Jeżeli zależy nam na jednoczesnym oczyszczeniu powietrza, jak i jego nawilżeniu, warto zdecydować się na oczyszczacz powietrza Phillips. Wybrane modele posiadają dodatkowy filtr NanoCloud, który pochłania czyste powietrze i łączy je z cząsteczkami wody. W efekcie czego nawilża je i oddaje na zewnątrz. Ponadto specjalne powiadomienia będą informować nas o stanie filtrów. Jeżeli nie wymienimy ich w razie potrzeby, urządzenie automatycznie się wyłączy. Dzięki temu mamy pewność, że urządzenie będzie działać wyłącznie w trosce o nasze zdrowie.

W obecnych czasach oczyszczacze powietrza to coraz większy wymóg. Nawet jeżeli spędzamy cały dzień w pracy, a do domu wracamy tylko na noc, to i tak daje nam to prawie 1/3 dnia. Warto, abyśmy spędzili ją w optymalnych warunkach dla naszego zdrowia. Ponadto, jeżeli jesteśmy pracodawcą, może warto pomyśle nad zakupem oczyszczacza do naszego biura? Dzięki temu polepszymy jakość powietrza, jak i zatroszczymy się o zdrowie naszych pracowników.